Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 31 lipca godz. 15

bDouCoEl

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 31 lipca godz. 15

BIEDRONKA

Sprzedaż Biedronki w pierwszej połowie 2013 r. wzrosła o 17,9 proc. do 3,693 mld euro, a przychody sieci wyrażone w złotówkach zwiększyły się o 16,1 proc. Sprzedaż LFL wzrosła natomiast o 5,3 proc. - podało Jeronimo Martins w komunikacie.

bDouCoEn

EBITDA Biedronki wzrosła o 19 proc. rdr (17 proc. w złotówkach) do 287 mln euro, a marża EBITDA wyniosła 7,8 proc.

"Program ekspansji sieci Biedronka przebiega zgodnie z planem, w pierwszej połowie roku otworzono 62 sklepy, pomimo opóźnień w pierwszym kwartale z powodu wyjątkowo złej pogody. Prace nad otwarciem dwóch nowych centrów dystrybucji są zaawansowane" - napisano w komunikacie Jeronimo Martins.

W całym roku sieć Biedronka ma się powiększyć o 290 sklepów i dwa centra dystrybucji. Na koniec czerwca sieć Biedronka liczyła 2.184 sklepów.

Przychody grupy Jeronimo Martins wzrosły w pierwszej połowie 2013 roku o 12,6 proc. rdr do 5,64 mld euro. EBITDA grupy wzrosła o 11,2 proc. do 349,5 mln euro.

bDouCoEt

CAPEX grupy Jeronimo Martins ma wynieść w tym roku 600-700 mln euro, z czego 70 proc. ma być zainwestowane w rozwój Biedronki, a 100 mln euro w Kolumbii.

GPW

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zakończyła pierwszą połowę br. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 143,9 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. oznacza wzrost o 7,4 proc. "Jest to zarazem najlepsze półrocze w historii GPW pod tym względem" - podkreślono w środowym komunikacie.

Wskazano, że duży wzrost przychodów (o 60,5 proc., do 38,4 mln zł) został odnotowany w linii biznesowej "rynek towarowy", co jest efektem przejęcia w lutym 2012 r. Towarowej Giełdy Energii.

bDouCoEu

"Przychody z rynku finansowego obniżyły się natomiast do 104,2 mln zł, czyli o 3,8 proc. rok do roku, głównie na skutek spadku wolumenów na rynku instrumentów pochodnych oraz obniżki opłat transakcyjnych, które GPW wprowadziła z początkiem roku na rynkach akcji i kontraktów terminowych" - napisano.

W komunikacie stwierdzono, że obroty akcjami w pierwszym półroczu tego roku wyniosły 111,8 mld zł, co oznacza ponad 15-proc. wzrost rdr.

Koszty operacyjne Grupy GPW zwiększyły się o 6,5 mln zł (8,8 proc.) do 80,9 mln zł, co jest wypadkową: wyższych konsolidowanych kosztów Grupy TGE, wzrostu kosztów wynagrodzeń i amortyzacji.

"Wynik operacyjny Grupy GPW za pierwsze półrocze 2013 r. wyniósł 63,7 mln zł, a netto 59,0 mln zł, czyli odpowiednio o 4,9 proc. (3,3 mln zł) i o 2,0 proc. (1,2 mln zł) mniej w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Spadek nastąpił pomimo wspomnianego wzrostu przychodów Grupy o 9,9 mln zł i nominalnie mniejszej zmiany kosztów" - wskazano. Dodano, że jego przyczyną było m.in. wysokie dodatnie saldo na pozostałej działalności operacyjnej w pierwszym półroczu 2012 r., które w wyniku zdarzeń o charakterze jednorazowym zostało zwiększone o 6,4 mln zł.

bDouCoEv

SERINUS ENERGY

Testy przeprowadzone przez Serinus Energy (dawny KOV) kolejnego odwiertu na ukraińskiej koncesji Północne Makiejewskoje wskazały na obecność gazu i, po raz pierwszy, ropy - poinformowała spółka w komunikacie.

"Analiza próbek pobranych z NM-3 wskazała na obecność ropy - po raz pierwszy na Ukrainie. Odkrycia dokonano w głębszych formacjach, do tej pory nieeksploatowanych przez spółkę. Dla Serinus Energy oznacza to kolejną szansę na znaczące zwiększenie potencjału ukraińskich aktywów" - podano w raporcie.

NM-3 to trzeci odwiert realizowany przez Serinus na terenie koncesji poszukiwawczej Północne Makiejewskoje na Ukrainie.

bDouCoEw

"Analiza rejestrów i danych uzyskanych podczas wierceń pozwoliła zidentyfikować 30 m grubości piaskowiec potencjalnie bogaty w ropę. Podczas testów spółka uzyskała 0,5 m sześc. ropy o gęstości 37 stopni według skali API (American Petroleum Institute) oraz niewielkie ilości gazu. Próbki płynów zostały pobrane do badań laboratoryjnych, a odwiert został orurowany, aby umożliwić dalsze badania" - poinformował Serinus.

Do pełnej oceny perspektywiczności złoża konieczne są jednak dalsze analizy próbek.

"Wstępne wyniki testów wskazują, że z odwiertu NM-3 możliwe będzie komercyjne wydobycie, najprawdopodobniej po zastosowaniu technik stymulacji złoża. Co równie ważne, nowe dane pochodzą z rezerwuaru położonego w niższych formacjach, które do tej pory nie były przez nas eksploatowane, jest więc bardzo prawdopodobne, że zyskaliśmy właśnie zupełnie nowe możliwości poszukiwań" - powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy. (PAP)

pel/ osz/ mki/ morb/ rbk/

bDouCoEO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)