Notowania

wiadomości
31.07.2013 15:03

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 31 lipca godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 31 lipca godz. 15

BIEDRONKA

Sprzedaż Biedronki w pierwszej połowie 2013 r. wzrosła o 17,9 proc. do 3,693 mld euro, a przychody sieci wyrażone w złotówkach zwiększyły się o 16,1 proc. Sprzedaż LFL wzrosła natomiast o 5,3 proc. - podało Jeronimo Martins w komunikacie.

EBITDA Biedronki wzrosła o 19 proc. rdr (17 proc. w złotówkach) do 287 mln euro, a marża EBITDA wyniosła 7,8 proc.

"Program ekspansji sieci Biedronka przebiega zgodnie z planem, w pierwszej połowie roku otworzono 62 sklepy, pomimo opóźnień w pierwszym kwartale z powodu wyjątkowo złej pogody. Prace nad otwarciem dwóch nowych centrów dystrybucji są zaawansowane" - napisano w komunikacie Jeronimo Martins.

W całym roku sieć Biedronka ma się powiększyć o 290 sklepów i dwa centra dystrybucji. Na koniec czerwca sieć Biedronka liczyła 2.184 sklepów.

Przychody grupy Jeronimo Martins wzrosły w pierwszej połowie 2013 roku o 12,6 proc. rdr do 5,64 mld euro. EBITDA grupy wzrosła o 11,2 proc. do 349,5 mln euro.

CAPEX grupy Jeronimo Martins ma wynieść w tym roku 600-700 mln euro, z czego 70 proc. ma być zainwestowane w rozwój Biedronki, a 100 mln euro w Kolumbii.

GPW

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zakończyła pierwszą połowę br. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 143,9 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. oznacza wzrost o 7,4 proc. "Jest to zarazem najlepsze półrocze w historii GPW pod tym względem" - podkreślono w środowym komunikacie.

Wskazano, że duży wzrost przychodów (o 60,5 proc., do 38,4 mln zł) został odnotowany w linii biznesowej "rynek towarowy", co jest efektem przejęcia w lutym 2012 r. Towarowej Giełdy Energii.

"Przychody z rynku finansowego obniżyły się natomiast do 104,2 mln zł, czyli o 3,8 proc. rok do roku, głównie na skutek spadku wolumenów na rynku instrumentów pochodnych oraz obniżki opłat transakcyjnych, które GPW wprowadziła z początkiem roku na rynkach akcji i kontraktów terminowych" - napisano.

W komunikacie stwierdzono, że obroty akcjami w pierwszym półroczu tego roku wyniosły 111,8 mld zł, co oznacza ponad 15-proc. wzrost rdr.

Koszty operacyjne Grupy GPW zwiększyły się o 6,5 mln zł (8,8 proc.) do 80,9 mln zł, co jest wypadkową: wyższych konsolidowanych kosztów Grupy TGE, wzrostu kosztów wynagrodzeń i amortyzacji.

"Wynik operacyjny Grupy GPW za pierwsze półrocze 2013 r. wyniósł 63,7 mln zł, a netto 59,0 mln zł, czyli odpowiednio o 4,9 proc. (3,3 mln zł) i o 2,0 proc. (1,2 mln zł) mniej w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Spadek nastąpił pomimo wspomnianego wzrostu przychodów Grupy o 9,9 mln zł i nominalnie mniejszej zmiany kosztów" - wskazano. Dodano, że jego przyczyną było m.in. wysokie dodatnie saldo na pozostałej działalności operacyjnej w pierwszym półroczu 2012 r., które w wyniku zdarzeń o charakterze jednorazowym zostało zwiększone o 6,4 mln zł.

SERINUS ENERGY

Testy przeprowadzone przez Serinus Energy (dawny KOV) kolejnego odwiertu na ukraińskiej koncesji Północne Makiejewskoje wskazały na obecność gazu i, po raz pierwszy, ropy - poinformowała spółka w komunikacie.

"Analiza próbek pobranych z NM-3 wskazała na obecność ropy - po raz pierwszy na Ukrainie. Odkrycia dokonano w głębszych formacjach, do tej pory nieeksploatowanych przez spółkę. Dla Serinus Energy oznacza to kolejną szansę na znaczące zwiększenie potencjału ukraińskich aktywów" - podano w raporcie.

NM-3 to trzeci odwiert realizowany przez Serinus na terenie koncesji poszukiwawczej Północne Makiejewskoje na Ukrainie.

"Analiza rejestrów i danych uzyskanych podczas wierceń pozwoliła zidentyfikować 30 m grubości piaskowiec potencjalnie bogaty w ropę. Podczas testów spółka uzyskała 0,5 m sześc. ropy o gęstości 37 stopni według skali API (American Petroleum Institute) oraz niewielkie ilości gazu. Próbki płynów zostały pobrane do badań laboratoryjnych, a odwiert został orurowany, aby umożliwić dalsze badania" - poinformował Serinus.

Do pełnej oceny perspektywiczności złoża konieczne są jednak dalsze analizy próbek.

"Wstępne wyniki testów wskazują, że z odwiertu NM-3 możliwe będzie komercyjne wydobycie, najprawdopodobniej po zastosowaniu technik stymulacji złoża. Co równie ważne, nowe dane pochodzą z rezerwuaru położonego w niższych formacjach, które do tej pory nie były przez nas eksploatowane, jest więc bardzo prawdopodobne, że zyskaliśmy właśnie zupełnie nowe możliwości poszukiwań" - powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy. (PAP)

pel/ osz/ mki/ morb/ rbk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz