Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 18 września godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 18 września godz. 15

NOVATEK

Novatek Overseas, spółka córka rosyjskiego niezależnego koncernu energetycznego Novatek, otrzymał 70 proc. firmy GPB Mediterranean, która została utworzona w celu uczestnictwa w przetargu na zagospodarowanie szelfu Libanu - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Niezależny rosyjski producent gazu złożył wniosek o udział w przetargu razem ze spółką GPB Resources, która wchodzi w skład Gazprombanku. Nowa nazwa rosyjskiej firmy, która będzie walczyć o dostęp do libańskiego szelfu, to Novatek GPB Overseas.

Wcześniej prezes Novatek Leonid Michelson mówił, że koncern prowadzi rozmowy z europejskimi i amerykańskimi koncernami w sprawie współpracy w tym projekcie.

O dostęp do libańskich surowców szelfowych ubiegają się też rosyjskie firmy Rosnieft i Łukoil. Łącznie do ministerstwa energetyki Libanu wpłynęły 52 wnioski z 25 krajów.

Rosyjskie koncerny nie pretendują do roli operatora projektu i będą musiały udokumentować posiadanie aktywów w wysokości 500 mln dolarów. Dla koncernów, które ubiegają się o rolę operatora, jest to 10 mld dolarów. Oprócz Rosjan inwestycję chcą podjąć m.in. światowe koncerny: Total, ExxonMobil, ?hevron, Eni, Statoil i Shell. Planuje się, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2014 roku.

TAURON

Pod koniec września możliwe jest podpisanie przez konsorcjum firm energetycznych umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował w środę prezes Tauronu Dariusz Lubera.

"Trwają prace zespołów roboczych. Myślę, że podpisanie umowy będzie bliżej końca września" - powiedział dziennikarzom Lubera.

Powtórzył, że Tauron chciałby mieć w swoim portfelu kilkaset megawatów z energii jądrowej, co by oznaczało, że w projekcie jądrowym o mocy 3 tys. MW mógłby mieć kilkunastoprocentowy udział.

Pod koniec czerwca PGE, KGHM, Tauron oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Porozumienie obowiązuje do 30 września 2013 r. z możliwością przedłużenia okresu jego obowiązywania o jeden kwartał. We wrześniu ubiegłego roku spółki podpisały list intencyjny dotyczący kupna udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Lubera poinformował, że do końca września KGHM i Tauron powinny podjąć ostateczną, formalną decyzję dotyczącą projektu budowy bloku w Blachowni. Powtórzył, że projekt zmierza w kierunku zawieszenia.

Do końca września Tauron czeka na gwarancje od konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa w przetargu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno. Prezes Lubera mówił wcześniej, że unieważni przetarg, jeśli w tym terminie gwarancji nie będzie.

"Jeśliby się okazało, że do otrzymania gwarancji będzie brakowało np. kilku dni, to z tego powodu nie będziemy unieważniać przetargu. Jeśli jednak nie będzie żadnych szans, to przetarg będzie musiał być unieważniony" - powiedział Lubera.

Pytany, czy spółka będzie wnioskować o zmianę taryf, odpowiedział:

"Nasze taryfy kończą się z końcem tego roku, na pewno będziemy składać do URE nowe wnioski. Nie zakładamy podwyżek cen" - powiedział prezes Tauronu.

Taryfa dla Tauronu, zatwierdzona na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r., zakłada obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych średnio o 4,55 proc. (PAP)

pel/ iri/ mj/ jtt/ mki/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)