Notowania

wiadomości
19.10.2011 15:03

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 19 października godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 19 października godz. 15

AIRBERLIN

Linia lotnicza Airberlin od 1 maja 2012 roku wznowi połączenie z Gdańska do Berlina. Od poniedziałku do piątku samoloty będą odbywały dwa loty dziennie - rano i wieczorem. Jedno połączenie dziennie prowadzone będzie w soboty i niedziele.

Airberlin chce także zwiększyć od maja liczbę lotów do Krakowa z obecnych 4 do 12 tygodniowo. Jak poinformował w środę w Poznaniu przedstawiciel linii Christian Lesjak, loty będą obsługiwane samolotami typu Q400 i Embraer 190, które posiadają 76 i 112 miejsc.

Airberlin to druga pod względem wielkości linia lotnicza w Niemczech. Firma zatrudnia 8,9 tys. osób, dysponuje 168 samolotami, których średnia wieku wynosi pięć lat. Oferuje połączenia z ponad 160 lotniskami w blisko 40 krajach świata. W 2010 roku przewiozła 33,6 mln pasażerów.

BARLINEK

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Barlinka upoważniło zarząd do podwyższenia kapitału w drodze emisji do 108.877.500 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda - podała spółka w uchwałach z wtorkowego walnego. Upoważnienie obowiązuje w okresie dwóch lat od zarejestrowania zmian w statutu.

"Uchwała w sprawie upoważnienia zarządu do dokonywania podwyższenia kapitału zapewni spółce możliwość elastycznego i sprawnego działania w granicach określonych przez obowiązujące prawo i treść uchwały, co zwiększy szanse na rozwój spółki, w warunkach utrudnionego dostępu do finansowania oferowanego przez banki" - napisano w raporcie.

BONUS SYSTEMS POLSKA

Bonus Systems Polska, operator m.in. systemów motywacyjnych na bazie kart przedpłaconych i bonów, chce zadebiutować na warszawskim parkiecie w okresie 2-3 lat. Spółka planuje utrzymać 20-proc. dynamikę wzrostu rdr, rozważa ponadto ekspansję na rynki południowe, do krajów takich jak Czechy, Słowacja czy Węgry - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Adam Kompowski.

"Mamy plany giełdowe, traktujemy giełdę jako drogę pozyskania kapitału. Rozważamy debiut na GPW w okresie 2-3 lat" - powiedział prezes.

Bazując na programie wsparcia ze środków unijnych, spółka chce rozpocząć ekspansję na inne rynki. Bonus Systems posiada możliwość emitowania kart na innych niż złotówki walutach, co daje mu szansę na rozpoczęcie działalności również poza granicami Polski.

"Planujemy ekspansję na rynki południowe, bo tam bazuje się wciąż na kuponach papierowych. Interesują nas m.in. Czechy, Słowacja i Węgry. Możemy rozpocząć działania już na początku przyszłego roku" - poinformował Kompowski.

Spółka nie posiada na razie konkretnych planów akwizycyjnych, nie wyklucza jednak w przyszłości przejmowania innych podmiotów.

"Zawsze mamy apetyt na przejęcia. Sensowne dla spółki byłoby przejęcie podmiotu technologicznego. Póki co rośniemy organicznie" - poinformował prezes.

W roku 2010 Bonus Systems rozdystrybuował karty przedpłacone i bony papierowe o wartości 150 mln zł. Spółka osiągnęła zyski netto na poziomie 2,5 mln zł.

Bonus Systems planuje utrzymać w roku bieżącym 20-proc. dynamikę wzrostu. W opinii Kompowskiego realne jest osiągnięcie w 2011 r. przychodów na poziomie 180 mln zł.

"Rynek kart przedpłaconych w Polsce dynamicznie się powiększa, zwiększa się też świadomość rynku. Nasza firma rośnie z roku na rok. Chcemy wprowadzać nowe produkty, mamy plany związane z rynkiem konsumenckim. Rocznie rośniemy nawet o 20-25 proc." - powiedział prezes.

Spółka poinformowała, że z jej usług skorzystało już 4,5 tys. firm. Bonus Systems od października 2002 r. rozdystrybuował w swoich programach 600 tys. kart przedpłaconych. Dotychczas spółka wyemitowała karty i bony o wartości 740 mln zł. W obiegu znajduje się obecnie 250 tys. kart aktywnych.

Bonus Systems Polska jest operatorem rozwiązań płatniczych na bazie kart przedpłaconych (prepaid). W ofercie spółki znajdują się programy lojalnościowo-premiowe, tworzone w oparciu o karty przedpłacone, platformę lojalnościową B3 Loyalty oraz dedykowany działom HR "Program Kafeteryjny", który ma zostać wdrożony najpóźniej w I kwartale 2012 r.

CTL LOGISTICS, POLSKI GAZ

Spółka Polski Gaz, prowadząca na pograniczu Sosnowca i Sławkowa terminal przeładunkowy gazu płynnego, kupiła od firmy CTL Maczki-Bór 24 hektary terenu, na którym znajduje się terminal. Dotychczas była dzierżawcą tych nieruchomości. Wartości transakcji nie podano.

W wyniku transakcji punkt przeładunkowy w Sławkowie-Sosnowcu stał się największym terminalem kolejowym w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą tysiąc ton dziennie - podały spółki w środowym komunikacie.

Spółka CTL Maczki-Bór należy do międzynarodowej grupy CTL Logistics. Firma dysponuje terenami inwestycyjnymi położonymi w pobliżu wiodącego ze Wschodu szerokiego toru kolejowego, z dostępem do torów o standardowej, europejskiej szerokości. Po sprzedaży części terenów na rzecz Polskiego Gazu, w ofercie spółki jest jeszcze 116 ha takich terenów pod inwestycje.

Polski Gaz należy do największych w Polsce dystrybutorów gazu płynnego (LPG). Terminal w Sławkowie-Sosnowcu wykorzystywany jest m.in. do tranzytowych przeładunków LPG na eksport do Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec i Węgier. W ramach nowego kontraktu przewidywany jest przeładunek ponad 3,5 tys. ton płynnego gazu miesięcznie.

Atutem terminalu jest status składu podatkowego, który pozwala na dokonywanie przeładunku gazu w tranzycie z zawieszeniem poboru akcyzy.

COMARCH

Comarch oczekuje ponad 10-proc. wzrostu sprzedaży systemów ERP w 2012 roku - poinformował na konferencji wiceprezes Comarchu Zbigniew Rymarczyk.

"Naszym celem jest rosnąć szybciej niż rynek, który - jak szacujemy - urośnie w przyszłym roku o kilka procent. My chcemy zwiększyć sprzedaż systemów ERP w 2012 roku o ponad 10 procent" - powiedział dziennikarzom Rymarczyk.

"W tym roku, po trzecim kwartale mamy dobry kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży w segmencie ERP, i taką dynamikę chcemy utrzymać do końca roku. Nasz udział w tym rynku na koniec roku wyniesie prawdopodobnie ponad 10 proc." - dodał.

W 2010 roku przychody Comarchu ze sprzedaży systemów ERP osiągnęły 99,8 mln zł, a udział spółki w rynku ERP wyniósł 10 proc.

CONTROL PROCESS

Spółka Control Process z Krakowa podpisała z Międzygminnym Składowiskiem Odpadów Komunalnych w Wągrowcu (wielkopolskie) umowę, w ramach, której wybuduje Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowe Toniszewo - Kopaszyn w woj. wielkopolskim. Wartość umowy to 55,9 mln złotych.

Inwestycje sfinansuję 15 samorządów, które tworzą spółkę komunalną, oraz Unia Europejska w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w zakresie ochrony środowiska. Kwota dofinansowania wynosi 28 mln zł.

W ramach inwestycji firma zbuduje halę sortowni wraz z budynkiem administracyjnym, dróg i placów technologicznych oraz kwatery składowiska odpadów. Zakończenie prac budowlanych nastąpi do końca października przyszłego roku. Miesiąc później, w listopadzie 2012 roku nastąpi pełny rozruch zakładu zagospodarowania odpadów.

Docelowo nowy zakład obsługiwać będzie ok. 146 tysięcy mieszkańców gmin należących do Spółki. Po zrealizowaniu tej inwestycji wszystkie odpady komunalne z terenu 15 gmin będą podlegały segregowaniu, co pozwoli na odzysk surowców wtórnych, a odpady biologiczne będą wykorzystywane do produkcji kompostu, a także biogazu.

Control Process S.A. to generalny wykonawca inwestycji w budownictwie przemysłowym we wszystkich gałęziach gospodarki.

MULTIMEDIA POLSKA

Multimedia Polska posiada obecnie 20 tysięcy abonentów usługi połączeń telefonicznych WLR. Liczba abonentów usługi telefonii rośnie w tempie 15-17 proc. rdr - podała spółka w komunikacie prasowym.

20 proc. spośród klientów usługi WLR stanowią klienci biznesowi.

"Przychody uzyskane z usług świadczonych klientom biznesowym mają znaczący wpływ na wyniki finansowe segmentu telefonii stacjonarnej. W pierwszym półroczu tego roku wyniosły 65 mln zł, z czego 50 proc., czyli ponad 32 mln, przypadło właśnie na biznes" - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Rogowski, prezes zarządu Multimedia Polska.

Multimedia Polska podała, że średni przychód na abonenta (ARPU) w całym segmencie biznesowym jest 3-krotnie wyższy od ARPU z klienta indywidualnego.

NETIA

Netia ma zamiar złożyć wstępną ofertę na kupno TK Telekom. Podtrzymuje też zainteresowanie zakupem Exatela - poinformował dziennikarzy Tom Ruhan, członek zarządu Netii.

"TK Telekom to interesująca spółka. Ma rozległą sieć i ma też niemałe przychody. Mamy zamiar złożyć ofertę. Na razie to są wstępne oferty, ale mamy nadzieję, że znajdziemy się w drugiej rundzie i będziemy mogli zbadać stan sieci" - powiedział Ruhan.

Pytany o udział w potencjalnej sprzedaży w tym roku przez PGE Exatela Ruhan odpowiedział: "Tak, też będziemy brać w tym udział, jak proces się rozpocznie. To też jest bardzo ciekawa spółka".

We wrześniu PKP zaprosiły do negocjacji w sprawie sprzedaży 100 proc. akcji spółki TK Telekom i wyznaczyły termin składania pisemnych odpowiedzi przez potencjalnych inwestorów na 24 października 2011 r., ale z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że termin ten został przesunięty do 28 października.

Netia, która pod koniec września podpisała warunkowe umowy przejęcia Telefonii Dialog i Crowley Data Poland, informowała wtedy, że myśli o kolejnych akwizycjach i że będzie zainteresowana przejęciem TK Telekom i Exatela.

TK Telekom specjalizuje się w świadczeniu usług telekomunikacyjnych oraz usług dodanych dla klientów biznesowych, innych operatorów telekomunikacyjnych oraz administracji publicznej.

Spółka TK Telekom powstała w 2001 r. pod nazwą Telekomunikacja Kolejowa. Jej udziałowcami są w 61,97 proc. Skarb Państwa, w 38,03 proc. PKP SA. Firma zajmuje się świadczeniem usług z dziedziny dzierżawy łączy i dostawy internetu. Jak podawała wcześniej spółka, na jej sieć składa się ponad 6 tys. kilometrów kabli światłowodowych, 22 tys. kilometrów kabli miedzianych. Pojemność sieci transportowej wynosi 1,7 Tbit/s.

Polska Grupa Energetyczna informowała w zeszłym tygodniu, że zamierza wrócić do tematu ponownego uruchomienia procesu sprzedaży Exatela po zamknięciu sprzedaży Polkomtela i że proces ten może uruchomić przed końcem roku.

ORBIS

"(...) Zarząd Orbis SA informuje, że w dniu 18 października 2011 roku została podpisana przyrzeczona umowa sprzedaży nieruchomości hotelu Francuski w Krakowie, pomiędzy Orbis SA oraz EMIR 19 Sp. z o.o. Łączna cena przedmiotu umowy przyrzeczonej, tj. prawa użytkowania wieczystego działki gruntu (...), prawa własności budynku hotelu 'Francuski' wraz z wyposażeniem oraz prawa do znaku towarowego 'Hotel Francuski', wyniosła 20.500.000 zł" - podała spółka.

Firma EMIR 19 wpłaciła już wcześniej 6,5 mln zł w formie zaliczki. Przekazanie nieruchomości ma nastąpić w środę 19 października, pod warunkiem wpłacenia pozostałej kwoty - 14 mln zł.

Umowa jest wynikiem realizacji strategii Orbisu, który restrukturyzuje portfel nieruchomości. Jednym z jej kluczowych elementów jest koncentracja działalności spółki na zarządzaniu średnimi i dużymi obiektami hotelowymi. Tymczasem hotel Francuski to obiekt mały, są w nim 42 pokoje. Jak podała giełdowa firma, budynek hotelu przestał też odpowiadać wymogom jakościowym przewidzianym dla hoteli grupy.

PEKAES

Pekaes chce skupić w celu umorzenia do 2.562.419 własnych akcji za maksymalnie 21 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Pekaes poinformował, że akcje mogą zostać kupione wyłącznie w drodze wezwania. Ogłoszenie wezwania powinno nastąpić w terminie dwóch miesięcy od dnia podjęcia uchwały, będzie to jednak uzależnione od zawarcia przez spółkę porozumienia z akcjonariuszem dominującym i uzyskania przez zarząd upoważnienia do nabycia akcji od zgromadzenia akcjonariuszy.

Pekaes chce skupić do 7,76 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Cena akcji została ustalona na nie więcej niż 8 zł. Wartość całej transakcji może wynieść nawet 21 mln zł.

"Spółka systematycznie poprawia rentowność i generuje pozytywny przepływ gotówki ze sprzedaży usług logistycznych, co, wraz z konsekwentną realizacją strategii w zakresie pozbywania się zbędnych aktywów, pozwala na pełne utrzymanie jednej z naszych głównych deklaracji wobec akcjonariuszy - efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów pieniężnych. Obecnie ich wartość w kasie przekracza 90 mln zł. Dlatego zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu buy-backu i zaoferowaniu dużej premii dla inwestorów" - poinformował cytowany w komunikacie Jacek Machocki, prezes zarządu grupy.

"Deklarowana cena wezwania jest o ok. 20 proc. wyższa niż średnia cena z ostatnich sześciu miesięcy i o prawie 40 proc. wyższa niż średni kurs akcji z ostatniego miesiąca" - dodał.

Niezależnie od przeprowadzenia buy-backu, zarząd spółki podtrzymuje rekomendację wypłaty dywidendy akcjonariuszom.

Zgodę na skup będzie musiała wyrazić rada nadzorcza.

RYANAIR

Pierwszą w Polsce bazę operacyjną otworzą na wrocławskim lotnisku irlandzkie linie Ryanair. Baza, w której na początku będzie stacjonował jeden samolot, rozpocznie działalność w marcu 2012 r.

Jak powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na rynek Europy Środkowej i Wschodniej Ryanair Katarzyna Gaborec, otwierając nową bazę przewoźnik uruchomi również połączenia na sześciu nowych trasach. Oznacza to, że w marcu 2012 r. liczba obsługiwanych przez przewoźnika tras z Wrocławia wzrośnie do 21.

Przedstawiciele przewoźnika szacują, że ich linia po otwarciu bazy będzie mogła przewieść 800 tys. pasażerów rocznie. "Dzięki bazie powstanie również około 800 miejsc pracy w rejonie Wrocławia" - mówiła Gaborec.

Wrocławska baza operacyjna będzie 46. bazą przewoźnika w Europie. W 2012 r. będzie tam "nocował" jeden samolot linii. W bazie odbywać się będzie wymiana załóg i dostawa cateringu. Będzie tam również podstawowe zaplecze techniczne, m.in. mechanicy, którzy usuną usterki samolotów. W 2013 r. w bazie mają "nocować" dwa samoloty.

Na przełomie 2011 i 2012 r. na wrocławskim lotnisku ma zostać uruchomiony nowy terminal. Przepustowość lotniska wyniesie wówczas ponad 3 mln pasażerów rocznie.(PAP)

pdo/ rpo/ morb/ asa/ mto/ mab/ kuc/ now/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz