Notowania

wiadomości
24.04.2013 15:03

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 24 kwietnia godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 24 kwietnia godz. 15

DOM DEVELOPMENT

Dom Development miał w I kwartale 2013 r. 26,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Wynik był nieco lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 25 mln zł - wynika z wyliczeń PAP.

Prognozy analityków odnośnie zysku netto w tym okresie wahały się w przedziale 21-28 mln zł.

Zysk operacyjny spółki wyniósł w I kwartale blisko 33 mln zł i był o 5,4 proc. wyższy od konsensusu zakładającego 31,3 mln zł zysku.

Przychody dewelopera wyniosły 220,3 mln zł, czyli były o 0,5 proc. poniżej konsensusu rynkowego zakładającego 221,3 mln zł przychodów.

W analogicznym okresie roku poprzedniego deweloper wypracował 14,6 mln zł zysku netto, 18,5 mln zł zysku EBIT oraz 141,9 mln zł przychodów.

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły w I kwartale 2013 r. do 21,26 mln zł z 20,69 zł rok wcześniej.

Na dzień 31 marca 2013 roku spółka posiadała 441 mln zł gotówki.

Dom Development informował na początku kwietnia, że w I kwartale 2013 r. przekazał 519 lokali, a na wynik finansowy spółki za ten okres wpływały głównie przekazania na projektach: Akropol (222 mieszkania) i Saska (128). Deweloper poinformował również, że sprzedał netto w tym okresie 339 mieszkań.

ENEA

Środowe walne Enei zdecydowało o wypłacie 0,36 zł dywidendy na jedną akcję z zysku za 2012 rok, zgodnie z rekomendacją zarządu spółki i wnioskiem MSP.

Łącznie na dywidendę trafi 158,92 mln zł, a pozostała część zysku trafi na zwiększenie kapitałów rezerwowych z przeznaczeniem na finansowanie inwestycji.

Jednostkowy zysk netto Enei w 2012 roku wyniósł 522,68 mln zł.

Dniem prawa do dywidendy będzie 23 lipca, a dniem jej wypłaty 12 sierpnia 2013 roku.

Wcześniejsza rekomendacja rady nadzorczej Enei zakładała wypłatę dla akcjonariuszy dywidendy na poziomie 0,48 zł na jedną akcję.

Z zysku za 2011 r. Enea wypłaciła dywidendę w wysokości 0,48 zł jedną akcję. Łącznie na dywidendę trafiło wówczas 211,89 mln zł.

Polityka dywidendowa Enei zakłada wypłatę akcjonariuszom od 30 do 60 proc. jednostkowego zysku netto.

FEERUM

Cena akcji w ofercie publicznej Feerum, producenta elewatorów zbożowych, została ustalona na 8,5 zł - podało Feerum w komunikacie prasowym. Przedział cenowy akcji ustalony był wcześniej na 8,5-11 zł za papier.

Oferta publiczna Feerum obejmuje 2,2 mln nowych akcji oraz 400.000 akcji istniejących. 2.230.000 akcji zostanie zaoferowanych inwestorom instytucjonalnym, natomiast 370.000 inwestorom indywidualnym.

Spółka planuje pozyskać 18,7 mln zł brutto. Całkowita wartość oferty wyniesie 22,1 mln zł brutto.

Środki z emisji zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie realizacji programu inwestycyjnego na lata 2013-2014, o łącznej wartości około 34,4 mln zł, w tym przede wszystkim wzmocnienie potencjału produkcyjnego oraz rozwój sieci sprzedaży w kraju i za granicą.

Zakończyły się już zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. Od 24 do 25 kwietnia do godziny 14.00 odbędzie się przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych. Z kolei 25 kwietnia lub około tej daty nastąpi przydział akcji oferowanych.

Debiut spółki na rynku głównym GPW planowany jest na pierwszą połowę maja tego roku.

Oferującym jest KBC Securities.

Feerum jest producentem kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych, takich jak m.in. zboża, rośliny strączkowe i oleiste, kukurydza i inne. Głównymi produktami Feerum są suszarnie i silosy wraz z oprzyrządowaniem. Spółka oferuje także montaż i usługi posprzedażowe.

Głównymi klientami Feerum są gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 100 ha, firmy skupujące zboże oraz zakłady przemysłowe m.in.: zakłady tłuszczowe, młyny, zakłady produkujące pasze oraz sektor biopaliw. Feerum zatrudnia obecnie ponad 180 osób.

W 2012 r. spółka zanotowała 8,1 mln zł zysku netto wobec 3,1 mln zł w 2011 r. Zysk operacyjny wzrósł w tym czasie do 9,2 mln zł z 4,1 mln zł, a przychody powiększyły się rdr do 55,6 mln zł z 51,2 mln zł.

INEA

Podmiot kontrolowany przez Warburg Pincus, globalny fundusz private equity został strategicznym mniejszościowym inwestorem operatora telekomunikacyjnego spółki INEA SA z Poznania; zobowiązał się do dalszego finansowania jej wzrostu i konsolidacji rynkowej - poinformowała w środę PAP rzecznik spółki Kinga Podraza-Myszkowska.

Warunki inwestycji nie zostały ujawnione.

INEA wykorzysta dodatkowe środki do wsparcia swoich strategicznych inwestycji w budowę sieci nowej generacji NGA (Next Generation Access), która umożliwią świadczenie usług "triple play" i szybkiego dostępu do internetu dla gospodarstw domowych i firm w całym regionie oraz do przyspieszenia konsolidacji sektora telekomunikacyjnego.

Od swojego powstania w 1992 r. INEA objęła swoim zasięgiem 360 tys. gospodarstw domowych; ma 170 tys. abonentów.

Jak wynika z informacji przekazanych PAP, Warburg Pincus będzie wspierał INEA w rozwijaniu sieci w technologii FTTH (ang. fibre-to-the-home), która zapewni szerokopasmowy dostęp do internetu dla ponad 200 tys. kolejnych gospodarstw domowych i firm w Wielkopolsce.

Część inwestycji zostanie zrealizowana w ramach projektu wspieranego przez samorząd województwa - Wielkopolską Sieć Szerokopasmową, który ma na celu budowę ponad 4 tys. km wysokiej jakości sieci szkieletowo-dystrybucyjnej, pokrywającej swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych w Wielkopolsce w promieniu 4 km od najbliższego węzła dystrybucyjnego w technologii FTTH.

Po zakończeniu tej inwestycji sieć spółki umożliwi zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu dla ponad 500 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce.

LOTTO

Totalizator Sportowy przygotował nową kampanię kumulacyjną Lotto, która ma być oparta na cyfrach. Ma ona zachęcać do udziału w grze, a jej głównym przekazem będzie wysokość wygranej.

"Do tej pory byliśmy kojarzeni z kulkami i gwiazdkami. Teraz chcemy być kojarzeni z cyframi, zwłaszcza kumulacyjnymi" - powiedział PAP prezes Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil.

W ramach nowej kampanii spółka przygotowała ponad 30 spotów dotyczących różnych poziomów kumulacji. Pierwszy wystartuje w momencie, gdy kumulacja przekroczy 3 mln zł.

Mechanizm kumulacji został wprowadzony w listopadzie 1996 roku. Polega on na tym, że jeśli w losowaniu nie padnie główna wygrana, to przechodzi ona na kolejne losowanie. Pierwsza kumulacja w Lotto odbyła się w styczniu 1997 roku.

"Do tej pory mieliśmy łącznie jedenaście kumulacji, których wartość przekroczyła 30 mln złotych. Najwyższa kumulacja w historii gier liczbowych w Polsce wydarzyła się we wrześniu 2011 roku i opiewała na ponad 56,1 mln zł" - powiedział prezes TS.

Kumulacje, których wartość przekroczyła 30 mln zł, padły: w lipcu 2008 r. - w wysokości ponad 37,7 mln zł; w listopadzie 2008 r. - 40,4 mln zł, w grudniu 2008 r. - ponad 31,3 mln zł, we wrześniu 2009 r. - 37,3 mln zł, we wrześniu 2011 r. - ponad 56,1 mln zł, w lutym 2012 r. - 33,7 mln zł, w marcu 2012 r. - ponad 39,4 mln zł, w sierpniu 2012 r. - 30,9 mln zł, w listopadzie 2012 r. - 51,3 mln zł.

Prezes TS podkreślił, że w pierwszym kwartale ub.r. po raz pierwszy w historii Lotto doszło do trzech kumulacji powyżej 20 mln zł każda.

Losowania Lotto odbywają się trzy razy w tygodniu. Gra ta polega na losowaniu sześciu liczb z czterdziestu dziewięciu. Prawdopodobieństwo trafienia "szóstki" wynosi 1:13 983 816. Najwyższa wygrana pada średnio raz w tygodniu.

Totalizator Sportowy realizuje monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych; prowadzi też działalność związaną z wyścigami konnymi i sportem.

MARVIPOL

Marvipol chce wyleasingować nieruchomość przy ul. Prostej w Warszawie od BPS Leasing. Uzyskane w ten sposób kilkadziesiąt milionów złotych wykorzysta m.in. na sfinansowanie nowych projektów mieszkaniowych - podał Marvipol w komunikatach.

"Pozyskane środki przeznaczymy m.in. na optymalizację finansowania I etapu inwestycji przy ul. Kłobuckiej na Ursynowie, w ramach którego powstanie docelowo tysiąc mieszkań z podwyższonego jakościowo segmentu ekonomicznego. Jesteśmy przekonani, że zainwestowanie uzyskanych ze sprzedaży Prosta Tower środków w inwestycje mieszkaniowe pozwoli na osiągnięcie wysokiego zwrotu na zainwestowanym kapitale" - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Marvipolu Mariusz Książek.

Promesa zawarta między stronami obejmuje podpisanie: umowy zakupu nieruchomości przez BPS Leasing od Marvipol Development za cenę netto 100,79 mln zł, umowy leasingu nieruchomości przez okres 120 miesięcy na rzecz Marvipol Development oraz przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości przez BPS Leasing na rzecz Marvipol Development po zakończeniu leasingu, za cenę netto 51,443 mln zł.

Termin ważności promesy ustalono na 10 maja 2013 r.

Nieruchomość przy ul. Prostej w Warszawie to budynek biurowo-usługowy o powierzchni użytkowej 10.657 m kw. wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 921 m kw.

mBANK

mBank planuje w czerwcu 2013 roku komercyjnie uruchomić nowy serwis bankowości elektronicznej - poinformował wiceprezes BRE Banku Cezary Kocik.

mBank poinformował w środę, że przed uruchomieniem nowego systemu przedstawi sześć kluczowych jego elementów m.in. platformę rabatową mOkazje.

"Będziemy chcieli przekonać klientów do zapisywania się do nowego mBanku. Ma ona także na celu akwizycję nowych klientów" - powiedział dyrektor w banku Paweł Kucharski.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami do końca 2013 roku trzy główne marki prowadzone przez BRE Bank zostaną zastąpione przez jedną - mBank.

Pod koniec 2012 roku bankowości detaliczna banku miała 4,1 mln klientów. (PAP)

dol/ seb/ jow/ pel/ morb/ kpr/ osz/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz