Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 12 marca godz. 15.15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 12 marca godz. 15.15

EKO EXPORT

Eko Export, spółka specjalizująca się w pozyskiwaniu i sprzedaży mikrosfery, planuje wydać 12,7 mln zł na budowę nowego zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej - poinformowała spółka w komunikacie. Ma on być uruchomiony na początku 2016 roku.

"Zarząd (...) w związku z przyjętą strategią działania na lata 2014-2016 powziął decyzję o budowie zakładu produkcyjnego w Bielsku-Białej, na które będą się składać: linia produkcyjna o wysokiej wydajności oraz duże magazyny, o całkowitej powierzchni 3.000 m kw" - napisano w raporcie.

Nowy zakład powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącej fabryki.

"Planowane uruchomienie zakładu przypada na początek 2016 roku" - podano w komunikacie.

Inwestycja będzie w 80 proc. finansowana kredytem bankowym w euro.

"Planowana inwestycja jest konsekwencją prowadzonej polityki zarządu spółki zmierzającej do corocznego znacznego zwiększania produkcji" - podała spółka.

"Dzięki temu spółka będzie mieć możliwość szybkiej reakcji na duże, często dość późno definiowane, jeśli chodzi o ilość, zamówienia na mikrosferę, głównie z branży ropy naftowej i gazu" - dodano w komunikacie.

KGHM

KGHM zakończy budowę 142-kilometrowego rurociągu doprowadzającego wodę morską do kopalni Sierra Gorda w Chile. To kolejny etap prac zmierzających do otwarcia tej kopalni i rozpoczęcia produkcji w połowie 2014 r.

Jak poinformował departament komunikacji KGHM, postęp prac przy realizacji projektu wynosi ponad 90 proc.

Sierra Gorda to siódmy największy projekt górniczy na świecie. Kopalnia ta jest zlokalizowana na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się tu odbywać metodą odkrywkową. Dalsza obróbka obejmować będzie kruszenie, mielenie, flotację oraz osuszanie w celu uzyskania koncentratów miedzi oraz molibdenu. Po uruchomieniu produkcji kopalnia Sierra Gorda będzie wydobywać 110 tys. ton rudy dziennie i produkować 120 tys. ton miedzi rocznie. Ponadto kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności.

Sierra Gorda będzie działać w oparciu o wodę morską pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej u wybrzeży miasta Mejillones. Zamiast trafiać z powrotem do oceanu, woda będzie tłoczona do kopalni i zakładów Sierra Gorda rurociągiem o długości 142,6 km, biegnącym od wybrzeża w głąb kraju. Poza samym rurociągiem, kluczowymi elementami infrastruktury są: stacja nadbrzeżna oraz dwie stacje pomp, wyposażone w 24 pompy zdolne do tłoczenia 1,5 tys. litrów wody na sekundę. Infrastrukturę uzupełniają obiekty portowe i kabel światłowodowy położony wzdłuż całego rurociągu.

Cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź SA Jarosław Romanowski zaznaczył, że Sierra Gorda znajduje się na pustyni, w warunkach bardzo suchych i ubogich w źródła wody.

"Dlatego naszym priorytetem było pełne zabezpieczenie dostępu do wody i wyeliminowanie ryzyka naruszenia jej zasobów w regionie. Budowa rurociągu do transportowania wody morskiej wiązała się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i licznych innowacji" - powiedział Gorda.

Testy hydrauliczne rurociągu, niezbędne do odbioru inwestycji, rozpoczęły się w grudniu 2013 r. i zostały pozytywnie zakończone 28 lutego 2014 r. Pompowanie wody do zbiornika o pojemności 750 tys. m3 rozpocznie się w marcu 2014 r.

Jak powiedział dyrektor generalny Sierra Gorda SCM Maciej Ściążko, wszystkie elementy rur i stacji pomp pozytywnie przeszły testy hydrauliczne i ciśnieniowe.

"Jest to z pewnością istotny krok na drodze do technicznego otwarcia projektu, planowanego w połowie 2014 roku. Okres 10 lat, jaki minie od pierwszej eksploracji do pierwszej produkcji w Sierra Gorda jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku podobnych projektów tej wielkości na świecie" - twierdzi Ściążko.

Po rozpoczęciu produkcji kopalnia Sierra Gorda zużywać będzie 251,8 tys. m3 wody dziennie, co przekłada się na 92 mln m3 zużycia wody rocznie. Jednak w związku z planowanym zwiększeniem przerobu w ciągu 20 lat może wzrosnąć do 442,0 tys. m3.

Działalność kopalni Sierra Gorda nie wpłynie negatywnie na jakość okolicznych wód gruntowych dzięki odseparowaniu ścieków od środowiska naturalnego. W celu monitorowania jakości wody oraz natychmiastowego wykrywania i usuwania potencjalnych wycieków zostały zainstalowane dodatkowe studnie. Podczas budowy rurociągu podjęto również wszelkie środki ostrożności, by okoliczne zwierzęta.

Sierra Gorda SCM jest spółką typu joint venture, zarządzaną przez KGHM International; 55 proc. należy do KGHM, 31,5 proc. do Sumitomo Metal Mining, a 13,5 proc. do Sumitomo Corporation.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi.

Sumitomo Metal Mining z siedzibą w Tokio jest trzecim pod wglądem wielkości producentem niklu i złota w Japonii. Z kolei celem Sumitomo Corporation jest sprzedaż produktów z różnorodnych branż, w tym przemysłu wydobywczego. Spółka jest jednym z ośmiu największych przedsiębiorstw w Japonii. (PAP)

kwa/ seb/ morb/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)