Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 16 stycznia godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 16 stycznia godz. 20

ADV, SMT

Parytet wymiany akcji połączeniu Grupy ADV i notowanej na NewConnect spółki SMT Software ustalono na poziomie 1,243:1. - poinformowała Grupa ADV w komunikacie. Zapisy dla akcjonariuszy SMT Software będą trwały do 5 lutego.

W komunikacie dodano, że akcje połączeniowe Grupy ADV będą imienne i nie będą wprowadzane do obrotu giełdowego do czasu uzyskania odpowiednich zgód organów nadzorczych, co według spółki powinno nastąpić najpóźniej do końca września 2013r.

Na początku listopada Grupa ADV poinformowała o planach przejęcia 100 proc. akcji w swoich dwóch spółkach zależnych notowanych na rynku NewConnect: Codemedia i SMT Software.

W związku z planem konsolidacji NWZ grupy zdecydowało o emisji akcji serii D, która została zaoferowana akcjonariuszom Codemedia i SMT Software.

LSA

Z popiołów z elektrowni powstałych wskutek spalania węgla będzie produkowane w fabryce w Sowlanach koło Białegostoku lekkie kruszywo budowlane. Fabrykę buduje i tę technologię wdraża białostocka spółka LSA. Dostała na ten cel 10 mln zł dotacji z UE w ramach wspierania innowacyjnych rozwiązań z programu Innowacyjna Gospodarka. Spółka zawarła właśnie z notowaną na NewConnect firmą Automatyka Pomiary Sterowanie (APS) z Białegostoku umowę o współpracy - podała w środę w komunikacie spółka APS. LSA opatentowała technologię wytwarzania lekkiego kruszywa budowlanego z pyłów i popiołów po spalaniu węgla metodą spiekania w wysokiej temperaturze. APS zaprojektuje, zainstaluje, a potem będzie serwisować automatykę kontrolno-pomiarową w zakładzie. Wartości umowy nie podano zasłaniając się tajemnicą handlową i ochroną przed konkurencją.

Cytowany w komunikacie członek zarządu LSA Krzysztof Łuczaj podkreśla, że technologia, która będzie stosowana w fabryce jest "pierwszym w skali światowej" wdrożeniem własnej technologii firmy. Firma opracowała i opatentowała także urządzenia do przetwarzania odpadów z elektrowni i przetworzenia ich w kruszywo budowlane. APS ma zakończyć prace przewidziane umową w trzecim kwartale 2013 r. Firma APS podkreśla, że zawarta umowa ze względu na jej wartość oraz "wymagającego klienta" należy do istotnych.

ORLEN EKO

Spółka Orlen Eko z grupy PKN Orlen ogłosiła postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy instalacji odzysku odpadów wraz z punktem ich przyjęć. Termin składania ofert to 15 lutego 2013 r.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, rozpoczęcie współpracy z wybranym oferentem przewidziane jest na marzec 2013 r. Instalacja odzysku odpadów będzie zlokalizowana na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku.

Orlen Eko podał, że zamówienie dotyczy m.in. wybudowania punktu przyjęć odpadów płynnych, w tym niebezpiecznych oraz czterech zbiorników manipulacyjnych o pojemności około 100 metrów sześc. każdy, służących do obróbki odpadów. Zakres prac przewiduje również zabudowanie układu pomp tłoczących medium między istniejącymi zbiornikami o pojemności 2 tys. metrów sześc. i nowymi zbiornikami manipulacyjnymi.

Spółka Orlen Eko istnieje od 2004 r. Wspiera podmioty z grupy kapitałowej PKN Orlen w zakresie racjonalizacji gospodarowania odpadami, w tym poprzez ich poddawanie operacjom odzysku i unieszkodliwiania.

W ciągu roku Orlen Eko zagospodarowuje w ten sposób średnio około 50 tys. ton odpadów. Siedziba spółki Orlen Eko, a także wszystkie należące do niej instalacje, położone są na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku.

VISA

Wartość transakcji kartami Visa w Polsce w roku finansowym zakończonym 30 września 2012 r. wyniosła 58,8 mld euro, co oznacza wzrost o 6,2 proc. - poinformowali podczas środowej konferencji prasowej przedstawiciele Visa Europe.

"Polska była w ubiegłym roku jednym z krajów europejskich, w których system Visa rozwijał się najszybciej. Jesteśmy przekonani, że 2013 rok będzie równie dobry. Z pewnością będziemy rozwijać się dalej w tempie dwucyfrowym. Pomóc temu mają nowe technologie płatności zbliżeniowych, mobilnych" - powiedziała PAP w wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna na Polskę, Czechy i Słowację Małgorzata O'Shaughnessy.

Tegoroczne plany dla polskiego rynku obejmują rozwój sieci akceptacji kart Visa - program +Kartą Visa zapłacisz wszędzie+, rozwój płatności mobilnych we współpracy z bankami i operatorami komórkowymi, oraz wprowadzenie zintegrowanego elektronicznego portfela V.me by Visa, który umożliwi m.in. płatności on-line. Polska będzie jednym pięciu krajów, do którego ten system trafi.

"V.me umożliwia nie tylko płatności w systemie Visa, ale także innymi kartami. Produkt będzie własnością banków i to od nich będzie zależeć, jakie karty zaoferują w ramach portfela i czy wprowadzą opłaty za jego utrzymywanie. Na 2013 rok planujemy masowe wdrożenia na pięciu rynkach, w tym w Polsce. Produkt trafił już do Wielkiej Brytanii. Na polski rynek powinien trafić pod koniec roku" - powiedziała O'Shaughnessy. Dodała, że dotychczas w ten projekt zainwestowano 100 mln euro. (PAP)

W Europie wartość płatności kartami Visa w minionym roku obrachunkowym wyniosła 1,3 bln euro, co oznacza wzrost o 8 proc. rdr. Jak zapowiedział prezes Visa Europe Peter Ayliffe, w tym roku Visa Europe chce skupić się na rozwoju płatności mobilnych. (PAP)

rbk/ kow/ kam/ mb/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)