Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 20.30

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 6 lipca godz. 20.30

bCYrKMTF

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 6 lipca godz. 20.30

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe Centrum Realizacji Inwestycji Oddział w Poznaniu poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Torpol Sp. z o.o na wykonanie zadania "Rewitalizacja linii kolejowej nr 271 Wrocław Gł. - Poznań Gł. na terenie IZ Ostrów Wlkp. w km 61,300 - km 131,600."

bCYrKMTH

Jak poinformował w środę Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., rewitalizacja obejmuje m.in. częściową wymianę szyn i podkładów, wymianę części rozjazdowych oraz naprawę przejazdów kolejowo-drogowych na następujących szlakach: Korzeńsko - Rawicz - Leszno w torze nr 1 i 2 oraz Leszno - Czempiń w torze nr 2.

Umowę podpisano 1 lipca. Pierwsze prace rozpoczną się 11 lipca pomiędzy Rydzyną a Lesznem. Zakończenie całego zadania planowane jest na 30 listopada. Wartość zadania, zgodnie z podpisaną umową, wynosi 22.3 mln zł (brutto). Prace finansowane są ze środków budżetowych.

Wolny podał, że w wyniku wykonanych prac przywrócony zostanie ruch pociągów z prędkością 100 km/h po torze nr 1 i z prędkością 120 km/h po torze nr 2, skróceniu ulegnie czas jazdy i zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości. Poprawi się też bezpieczeństwo jazdy.

POLKOMTEL

bCYrKMTN

Agencja Standard & Poor's umieściła rating Polkomtela, który może zostać przejęty przez Zygmunta Solorza-Żaka, na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - poinformował Standard & Poor's w komunikacie.

Aktualny długoterminowy rating telekomu wynosi "BBB+", a krótkoterminowy kredytowy rating korporacyjny spółki to "A-2".

Decyzja agencji podyktowana jest możliwością przejęcia Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka, po zgodzie prezesa UOKiK, które ma być zrealizowane w znacznej części przy pomocy kapitału dłużnego.

WĘGLOKOKS

bCYrKMTO

Węglokoks, główny eksporter węgla w Polsce, zakłada, że jeśli wkrótce zapadną odpowiednie decyzje właścicielskie w sprawie jego prywatyzacji, to może wejść na warszawską giełdę w pierwszym kwartale przyszłego roku. Spółka nie planuje nowej emisji akcji. Środki ze sprzedaży Polkomtela zamierza przeznaczyć na realizację strategii, w tym akwizycje - powiedział w rozmowie z PAP Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu.

"Chcielibyśmy jak najszybciej wejść na giełdę. Czekamy na formalną decyzję" - powiedział Podsiadło.

Jeszcze niedawno rozważane było połączenie Węglokoksu z Katowickim Holdingiem Węglowym i ich wspólne wprowadzenie na giełdę.

"Ta koncepcja nie będzie realizowana. Odstąpiliśmy od niej, bo strona społeczna miała wątpliwości. Teraz czekamy na formalne odwołanie tej decyzji i pozwolenie na prywatyzację samego Węglokoksu" - powiedział prezes.

bCYrKMTP

Zdaniem prezesa Węglokoks mógłby zadebiutować na GPW w I kwartale przyszłego roku.

"Jeśli decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie, powiedzmy w ciągu miesiąca, to mam nadzieję, że na początku przyszłego roku, w I kwartale, byłaby możliwość wprowadzenia spółki na giełdę" - powiedział Podsiadło.

Dodał, że spółka nie planuje przeprowadzać nowej emisji akcji.

"Nie planujemy nowej emisji akcji, akcje sprzedawałby Skarb Państwa" - powiedział prezes Węglokoksu.

bCYrKMTQ

Węglokoks liczy, że wkrótce wpłyną do niego środki ze sprzedaży pakietu prawie 5 proc. Polkomtela.

Podsiadło poinformował, że szacunkowe wpływy spółki z tej transakcji wyniosą ok. 550 mln zł.

"Zysk będzie mniejszy, bo w księgach ten pakiet był wyceniany na ok. 230 mln zł" - powiedział prezes.

Poinformował, że środki będą przeznaczone na realizację nowej strategii.

"W planie mamy przejęcie Huty Łabędy, to kwota ok. 200 mln zł. Mamy również w planie inne akwizycje, ale nie chciałbym o nich teraz mówić" - powiedział.

Akcjonariusze Polkomtela, w tym Węglokoks, podpisali 30 czerwca ze spółką Spartan Capital Holdings należącą do Zygmunta Solorza-Żaka umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Całkowita wartość transakcji wyniesie 18,1 mld zł. Po odjęciu zadłużenia Polkomtela i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz obecnych akcjonariuszy całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł.

Węglokoks jest firmą eksportującą węgiel. W ubiegłym roku spółka wyeksportowała 8,7 mln ton węgla, w tym około 5 mln ton drogą morską. Spółka szacuje, że w tym roku eksport węgla wyniesie około 5-6 mln ton.

Węglokoks wypracował w 2010 roku blisko 180 mln zł zysku. (PAP)

pel/ jtt/ pel/ jow/ ana/ rpo/ amac/

bCYrKMUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)