Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 22

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 5 marca godz. 22

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 5 marca godz. 22

LOTOS

Grupa Lotos w 2013 roku osiągnęła zysk netto w wysokości prawie 40 mln zł; przychody ze sprzedaży wyniosły 28,6 mld zł a zysk operacyjny spółki wyniósł 146 mln zł. Spółka poinformowała w środę wieczorem w komunikacie, że poszukiwania i wydobycie węglowodorów oraz przerób ropy i produkcja paliw będą stanowiły podstawę budowy wartości spółki w 2014 roku.

Cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy LOTOS S.A. Paweł Olechnowicz powiedział, że "miniony rok nie był łatwy dla polskiej i światowej gospodarki, zwłaszcza w branży paliwowej". Zwrócił uwagę, że w 2014 rok Grupa będzie realizować "kluczowy dla spółki programu +Efektywność i Rozwój 2013-15+".

Ogłoszony wiosną ub.r. program "Efektywność i Rozwój 2013-15" skupia się przede wszystkim na realizacji kluczowych inwestycji oraz rekonstrukcji grupy kapitałowej.

Podano, że w 2013 r. spłacono kolejną część zadłużenia związanego z realizacją Programu 10+. Tym samym relacja zadłużenia netto do kapitałów własnych spadła w ubiegłym roku o 7 punktów procentowych tj. do 62 procent.

"Na roczne wyniki silny wpływ miała sytuacja makroekonomiczna, w tym przede wszystkim rekordowo niskie marże rafineryjne. Dodatkowo na spadek przychodów wpłynęły także słabsza koniunktura na krajowym rynku, spowodowana wolniejszym tempem wzrostu PKB i szarą strefą" - czytamy w komunikacie.

Podano, że spółka systematycznie wzmacnia swój potencjał w obszarze poszukiwań i wydobycia, będącego jednym z kluczowych obszarów jej strategicznych aktywności. W 2013 roku zostało podpisane porozumienie między LOTOS Petrobaltic i Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi dot. zagospodarowania złoża B8. Ponadto wykonano ponad tysiąc km kw. badań sejsmicznych na bałtyckich koncesjach poszukiwawczych LOTOSU. Pod koniec ub. r. LOTOS Petrobaltic zakupił czwartą platformę, która już w wiosną 2014 r. rozpoczyna wiercenia na Bałtyku.

LOTOS Norge, spółka zależna LOTOS Petrobaltic, w październiku ub. r. zawarła umowy w sprawie nabycia pakietu aktywów Heimdal obejmujących udziały w kilkunastu koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W segmencie rafineryjnym kluczowy dla rozwoju LOTOSU jest projekt petrochemiczny realizowany wspólnie z Grupą Azoty. Oprócz tego, aby w pełni wykorzystać efekt realizacji Programu 10+ na terenie rafinerii gdańskiej rozpoczęły się przygotowania do budowy tzw. instalacji opóźnionego koksowania (DCU), która bezpośrednio wpłynie na dalszy wzrost efektywności przerobu surowca. Dzięki niej spółka przestanie produkować nieopłacalny ciężki olej opałowy.

Rafineria w Gdańsku zmniejszyła zużycie energii oraz emisję zanieczyszczeń, a zwiększyła produkcję i bezpieczeństwo dzięki zastąpieniu przez trzy nowoczesne piece technologiczne ponad 35-letnich urządzeń instalacji produkcji benzyn oraz instalacji olejowej.

Sieć stacji paliw LOTOS w 2013 r. pozostała najszybciej rozwijającą się siecią stacji w Polsce. W ub. roku otwartych zostało 57 obiektów.

LOTOS posiadał na koniec ub. roku 8,5 proc. udział na rynku detalicznym. Planuje w 2015 osiągnąć 10 proc. udział w sprzedaży detalicznej na krajowym rynku paliw.

Udział LOTOSU w krajowym rynku paliw wg danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2013 r. wyniósł 33,3 proc. (PAP)

bls/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)