Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15

bEhZPVyZ

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15

AQUANET SA

Kontrakt na budowę kolektora prawobrzeżnego w Poznaniu podpisała we wtorek spółka Aquanet SA. Inwestycje zrealizuje konsorcjum firm ze spółką Pol-Aqua jako liderem konsorcjum. Wartość kontraktu wynosi ok. 100 mln zł.

bEhZPVzb

Jak powiedział we wtorek Paweł Chudziński, prezes spółki Aquanet, kolektor przyczyni się do rozwoju terenów inwestycyjnych w prawobrzeżnym Poznaniu, pozwoli też na podłączenie do systemu kanalizacyjnego Poznania okolicznych miejscowości.

Zakres zadania obejmuje budowę 3,9 km nowego kolektora ściekowego oraz 1 km kolektora deszczowego. Prace budowlane rozpoczną się 29 stycznia; realizacja inwestycji potrwa do stycznia 2012 roku.

Inwestor stara się o dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszu Spójności UE, decyzja w tej sprawie zapadnie w pierwszej połowie 2010 roku.

NETIA

bEhZPVzh

Liczba klientów, którym Grupa Netia świadczy usługi w technologii ETTH (Ethernet To The Home) przekracza 105 tysięcy, zaś w zasięgu tych sieci znajduje się łącznie około 400 tys. gospodarstw domowych - poinformowała spółka w komunikacie.

W tym roku grupa kontynuowała konsolidację rynku operatorów sieci osiedlowych, świadczących usługi w technologii ETTH. W 2009 r. Internetia, spółka z grupy Netii, dzięki przejęciom pozyskała prawie 17 tysięcy aktywnych klientów.

Internetia wydała w tym roku na akwizycje 16,7 mln zł, przejmując pięć sieci (spółki lub zorganizowane części przedsiębiorstwa) z 16.925 aktywnymi klientami oraz potencjałem podłączenia 88 tysięcy gospodarstw domowych. Jak podała spółka, średnia cena pozyskania klienta poprzez akwizycje w tym roku wyniosła niespełna 1 tys. zł, czyli porównywalnie do średniej z lat poprzednich.

"Akwizycje nastąpiły przede wszystkim w rejonach obecnego działania Internetii, czyli Górnym i Dolnym Śląsku (E-Tychy, Gaja z Krapkowic, Bater z Zabrza, D2D z Rudy Śląskiej). Oprócz poszerzania swojej obecności na tych atrakcyjnych terenach, spółka zależna Netii poszerzyła pole swojej obecności na kolejny atrakcyjny rynek - Szczecin - przejmując w ostatnich dniach tego roku firmę Global Connect" - napisano.

bEhZPVzi

W ciągu dwóch i pół roku Grupa Netia, z uwzględnieniem pięciu tegorocznych transakcji, przejęła łącznie 27 sieci działających obecnie w ramach spółki Internetia. Na akwizycje sieci ethernetowych Netia wydała do tej pory 101 mln zł. Na modernizację i rozbudowę przejętych sieci przeznaczono dotychczas kilkanaście milionów złotych.

"W 2009 roku w pełni zrealizowaliśmy plan konsolidacji prawnej i operacyjnej wszystkich 22 przejętych wcześniej podmiotów, co pomoże nam w sprawnej realizacji planu rozbudowy i modernizacji sieci oraz wdrożenia nowych usług w 2010 roku" - poinformował cytowany w komunikacie Tom Ruhan, członek zarządu Netii.

"Po upływie dwóch i pół roku od rozpoczęcia projektu z optymizmem patrzymy na możliwość realizacji strategicznego celu pozyskania 200 tys. klientów w tym segmencie do 2012 roku" - dodał Ruhan.

Netia szacuje, że łącznie w Polsce jest około 800 tys. aktywnych klientów sieci w technologii ETTH.

bEhZPVzj

PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE

Od 1 stycznia w zarządzającej infrastrukturą kolejową spółce PKP Polskie Linie Kolejowe zacznie obowiązywać nowa struktura organizacyjna. Zmiany w firmie mają przygotować ją do planowanych w następnych latach dużych inwestycji w linie kolejowe.

Największą zmianą jest zmniejszenie liczby zakładów linii kolejowych, które utrzymują i obsługują infrastrukturę kolejową, prowadzą ruch pociągów oraz usuwają skutki wypadków. Dotychczas zakładów było 27, a od nowego roku ich liczba zmniejszy się do 23. Jak poinformowała spółka na swoich stronach internetowych, zadania zakładu w Gliwicach przejmie zakład w Tarnowskich Górach, zadania toruńskiego zakładu przejmie zakład w Bydgoszczy, koszalińskiego - szczeciński, a zakładu w Gorzowie Wielkopolskim - zakład w Zielonej Górze.

Kolejną dużą zmianą jest utworzenie Centrum Realizacji Inwestycji, które powstanie w miejsce oddziałów regionalnych w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie. Nowa jednostka przejmie też część zadań centrali spółki. Centrum ma zarządzać inwestycjami spółki od etapu planowania do oddania ich do użytku.

bEhZPVzk

Planowane zmiany wywołały sprzeciw pracowników spółki. Kolejarze z gliwickiego i gorzowskiego zakładu przeprowadzili protesty głodowe, związkowcy pikietowali też w październiku przed Dworcem Głównym w Krakowie. W wyniku protestów zarząd zmienił plany: zamiast 20 zakładów zostanie zlikwidowanych 9 i nie w rok, tylko w dwa lata.

TELL

PTI, spółka zależna Tella, podpisała list intencyjny ze spółką Maksimum w sprawie kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa umożliwiającej prowadzenie 42 punktów sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych w sieci Plus GSM - podał Tell w komunikacie.

Na obecnym etapie negocjacji cenę nabycia ustalono na 7,5 mln zł.

"Zgodnie z oświadczeniem sprzedającego Operator- Polkomtel S.A. z siedzibą w Warszawie, na tym etapie nie przewiduje skorzystania z przysługującego mu prawa pierwokupu w odniesieniu do planowanej transakcji, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po ustaleniu i przedstawieniu przez strony warunków tej transakcji" - napisano w komunikacie.

Strony ustaliły, że list intencyjny wygaśnie 28 lutego 2010 roku i do tego czasu zakończyć się mają negocjacje. (PAP)

pel/ her/ jtt/ morb/ kpr/ bos/ pad/

bEhZPVzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)