Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 19 października godz.15

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 19 października godz.15

DSS

Dolnośląskie Surowce Skalne dostarczą na budowę odcinka autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów kruszywa wartości 21,7 mln zł netto - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Umowa została zawarta z firmą Dragados. Dostawy kruszywa realizowane będą do 31 grudnia 2011 roku.

PKP CARGO

We wrześniu br. PKP Cargo przewiozło łącznie 11,27 mln ton ładunków - najwięcej w 2010 roku. Przewozy spółki przekroczyły poziom 11 mln ton po raz pierwszy od października 2008 roku - poinformował rzecznik spółki Marek Kłuciński.

Przewozy we wrześniu były o 6,3 proc. większe niż rok wcześniej oraz w porównaniu do poprzedniego miesiąca (w obu przypadkach 10,6 mln ton), a także o ponad 10 proc. powyżej zatwierdzonego przez zarząd spółki planu przewozów na ten rok (10,24 mln ton).

Po 9 miesiącach br. przewozy PKP Cargo wyniosły 87,13 mln ton, co oznacza wzrost o 16,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., kiedy było to 74,51 mln ton. Wynik przewozowy po trzech kwartałach roku jest również o 5,9 proc. lepszy niż zakładał plan - poinformował rzecznik.

W podziale na grupy towarowe w okresie styczeń - wrzesień 2010 najbardziej zwiększyły się przewozy koksu i węgla brunatnego (wzrost o 72,6 proc., do 6,14 mln ton), rud i pirytów (53,8 proc., do 2,69 mln ton), nawozów sztucznych (43,6 proc., do 1,98 mln ton), drewna i wyrobów (43 proc., do 2,03 mln ton) oraz ropy naftowej i jej przetworów (32,2 proc., do 2,38 mln ton).

Najważniejszą grupą towarową transportowaną przez PKP CARGO był węgiel kamienny, którego przewozy zwiększyły się o 15,7 proc., do 39,05 mln ton. Węgiel kamienny stanowi 44,8 proc. wszystkich przewozów spółki. Pozostałe grupy towarów to kamień, żwir i wapno (15,8 proc. udziałów w przewozach), metale i wyroby (8,6 proc.) oraz koks i węgiel brunatny (7 proc.).

POLMED

Polmed na początku października przydzielił 1 mln akcji oferowanych po 3,5 zł sztukę. Redukcja wyniosła 42,75 proc. Łącznie w ramach publicznej subskrypcji akcji złożono 221 zapisów na 2.479.428 akcji.

Celem emisji akcji serii H było pozyskanie środków na utworzenie nowoczesnego centrum medycznego w Warszawie o powierzchni 1.550 m2. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to III kwartał 2011 roku.

Polmed jest pierwszą siecią klinik medycznych debiutującą na giełdzie. Jeszcze w tym roku planuje otwarcie placówek w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Sosnowcu, Poznaniu oraz kolejnej w Gdańsku.

Polmed jest spółką wyspecjalizowaną w świadczeniu ambulatoryjnej opieki medycznej dla osób prywatnych, firm oraz instytucji. Oferuje ambulatoryjne świadczenia medyczne w zakresie podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej. Ma 9 własnych przychodni w Gdańsku, Olsztynie, Gdyni oraz Starogardzie Gdańskim.

TFI ALLIANZ POLSKA, NETMEDIA

TFI Allianz Polska zwiększył zaangażowanie w spółce Netmedia i obecnie ma 5,32 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Fundusze TFI Allianz Polska mają obecnie 646.065 akcji spółki. Wcześniej miały ich 427.462, co stanowiło 3,52 proc. głosów na WZA.

ZA PUŁAWY, FOSFORY

Zakłady Azotowe Puławy złożyły wiążącą ofertę kupna Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" od Ciechu. Wkrótce mogą wpłynąć kolejne oferty - poinformowały spółki we wtorkowych komunikatach.

Chodzi o kupno 51.855 udziałów Fosforów, stanowiących 89,46 proc. kapitału zakładowego tej spółki.

"Zawarcie umowy nabycia udziałów jest uzależnione m.in. od uzgodnienia wszystkich jej elementów będących przedmiotem negocjacji. W przypadku uzgodnienia takiej umowy zarząd przedłoży walnemu zgromadzeniu stosowny wniosek o wyrażenie zgody na nabycie tychże udziałów" - napisano w komunikacie.

Z kolei Ciech poinformował w komunikacie, że w najbliższym czasie spodziewa się wpłynięcia kolejnych ofert kupna Fosforów.

"Śledzimy dokonujące się obecnie przemiany w polskiej branży chemicznej i jako lider sektora bierzemy w tych procesach aktywny udział. Zamierzamy jak najlepiej wykorzystać pojawiające się możliwości akwizycyjne, mając na uwadze finalne korzyści dla spółki oraz naszych akcjonariuszy. Decyzja o złożeniu oferty bezpośrednio wynika z naszej strategii zakładającej zwiększenie skali działania poprzez wykorzystanie fuzji i przejęć" - poinformował cytowany w prasowym komunikacie prezes Puław Paweł Jarczewski.

Zenon Pokojski, członek zarządu Puław, dodał w przesłanym komunikacie, że Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych są spółką, która, w ocenie Puław, pozwoli Puławom zdyskontować ważne obszary synergii logistycznych, dystrybucyjnych i produkcyjnych. "Udana akwizycja pozwoli nam bardziej efektywnie zarządzać dystrybucją produktów, zarazem poszerzając ich asortyment" - powiedział Pokojski.

Puławy poinformowały, że w przypadku akceptacji oferty przez Ciech, strony przystąpią do uzgodnienia wszystkich elementów umowy nabycia udziałów.

Zainteresowanie przejęciem Fosforów wyraziły też wcześniej tarnowskie Azoty, jednak jeszcze nie zdecydowały się na złożenie oferty ostatecznej.(PAP)

pif/ jtt/ her/ pam/ gor/ bos/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)