Notowania

spółki
24.11.2009 14:56

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 24 listopada godz.15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 24 listopada godz.15

JUTRZENKA

Jutrzenka chce, aby z zysku netto za 2009 rok, w przypadku braku ciekawych okazji akwizycyjnych, przeznaczyć 25 proc. na wypłatę dywidendy - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Jan Kolański.

"Chcielibyśmy za 2009 rok zapłacić 25 proc. dywidendy. Taka będzie rekomendacja zarządu" - powiedział Kolański. Dodał, że w przypadku, gdyby Jutrzenka miała okazję do akwizycji jakiejś dużej firmy, to poziom dywidendy mógłby być mniejszy.

Jutrzenka chce na koniec 2009 roku mieć ponad 30 mln zł zysku netto i planuje zwiększyć swoje przychody na poziomie skonsolidowanym do blisko 600 mln zł. "Chcemy się zbliżyć w 2009 roku do 600 mln zł przychodów, a zysk netto w tym roku będzie powyżej 30 mln zł" - powiedział Kolański.

Po trzech kwartałach tego roku grupa ma 24,3 mln zł zysku netto i 422 mln zł przychodów.

KULCZYK OIL VENTURES

Kulczyk Oil Ventures Inc.(KOV), kanadyjska spółka z Grupy Kulczyk Investments, działająca w branży poszukiwania oraz wydobycia ropy naftowej i gazu, złożyła 18 listopada 2009 roku do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. KOV planuje przeprowadzić ofertę publiczną i wejść na GPW w I kwartale 2010 roku - podała spółka w komunikacie.

Globalnym koordynatorem i prowadzącym księgę popytu jest HSBC Bank, który stoi na czele konsorcjum, w skład którego wchodzą również Dom Maklerski Bank Zachodni WBK, Erste Group Bank AG oraz Erste Securities Polska.

KOV podał, że ostateczna wielkość oferty oraz cena akcji zostaną ustalone po zakończeniu procesu budowania księgi popytu. W ramach IPO akcje oferowane będą inwestorom w Polsce oraz inwestorom międzynarodowym.

"Zaangażowanie w KOV jest zgodne z długoterminowym celem Kulczyk Investments, jakim jest stworzenie zintegrowanego portfela aktywów energetycznych na świecie i angażowanie się w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju. Wierzę, że doświadczenie kluczowych menedżerów KOV na rynku ropy i gazu, jak i w zakresie zarządzania aktywami to atuty, które pozwolą nam skutecznie rozwijać biznes" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments i członek rady dyrektorów KOV.

Główne aktywa Kulczyk Oil Ventures zlokalizowane są na terytorium Brunei oraz Syrii.

Na terytorium Brunei KOV jest właścicielem 40 proc. udziału w Bloku L, obszaru koncesyjnego o powierzchni 2,22 tys. km2, obejmującego tereny lądowe i morskie w północno-wschodniej części kraju, oraz 36 proc. udziału w Bloku M, bezpośrednio sąsiadującym z Blokiem L, co daje spółce prawo do prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej z terenu o powierzchni 3 tys. km2, usytuowanego na południu Brunei.

Na terytorium Syrii KOV jest właścicielem bezpośrednio 75 proc. udziału w kontrakcie na poszukiwanie, udostępnienie i wydobycie ropy naftowej, co uprawnia spółkę i jej partnera - firmę Triton Petroleum Pty. Ltd (Triton Singapore) do prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu z Bloku 9, obszaru koncesyjnego o powierzchni 10 tys. km2, usytuowanego w północno-zachodniej części Syrii.

PZU

Zysk netto grupy PZU po III kwartałach 2009 roku wzrósł o 3,29 mld zł, czyli był o 48,7 proc. wyższy niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. W sumie zysk netto wyniósł 981,4 mln zł, czyli był o 8,5 proc. wyższy niż rok wcześniej, a zysk PZU Życie wyniósł 2,31 mld zł, rosnąc r/r o 74,4 proc.

Składka przypisana brutto grupy spadła o 21,3 proc. i wyniosła 13,6 mld zł.

"Znaczny przyrost zysku netto w stosunku do wyniku III kwartałów poprzedniego roku (+48,7 proc.) to zasługa znacząco wyższych dochodów z działalności lokacyjnej oraz wyższego wyniku technicznego Grupy PZU" - napisano w komunikacie.

Wynik techniczny Grupy PZU po III kwartałach 2009 roku wyniósł 2,8 mld zł, co stanowiło wzrost o 13,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2008 roku.

Dochody z lokat wyniosły 2,6 mld zł, rosnąc r/r o 219 proc.

Składka przypisana brutto grupy spadła o 21,3 proc. i wyniosła 13,6 mld zł. W PZU SA spadła o 3,5 proc. do 6,18 mld zł, a w PZU Życie spadła o 32,5 proc. do 7,25 mld zł.

W PZU SA miało niższy przypis z ubezpieczeń AC i OC komunikacyjnych. Wyższą składkę, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, zebrano w grupach ubezpieczeń majątkowych, rolnych, pozostałych OC i innych komunikacyjnych.

Techniczny wynik ubezpieczeń PZU SA wyniósł 336 mln zł, spadając r/r o 55,6 proc.

Spółka podała, że na spadek tego wyniku złożyło się kilka zjawisk.

"Pierwsze z nich to towarzyszący dekoniunkturze rynkowej spadek przypisu składki w niektórych segmentach oraz wzrost odszkodowań, zwłaszcza przyrost wypłat z ubezpieczeń komunikacyjnych (znaczący wpływ wyższego niż w roku poprzednim kursu euro). Drugim elementem jest równoległe wystąpienie kilku jednorazowych zdarzeń, takich jak powódź oraz pożar w zakładach JBB" - napisano w komunikacie.

Wynik techniczny PZU Życie SA po III kwartale 2009 roku wyniósł 2,49 mld zł i był wyższy o 43 proc. niż rok wcześniej.

Kapitały własne grupy PZU na koniec września 2009 roku wyniosły 22,48 mld zł, co oznacza wzrost o 19,2 proc. w stosunku do końca września 2008 roku.

Wskaźnik zwrotu z kapitału (zanualizowany ROE) dla grupy na koniec III kwartału 2009 roku wynosi 21,1 proc., podczas gdy rok wcześniej 16,5 proc. Wskaźnik ROA dla grupy na koniec września wyniósł 7,4 proc.

TELE-POLSKA HOLDING

Tele-Polska Holding pozyskała z oferty prywatnej 0,72 mln zł i planuje jeszcze w 2009 roku zadebiutować na NewConnect - podała spółka w komunikacie. Inwestorzy złożyli zapisy na wszystkie oferowane 400 tys. akcji.

Pozyskane środki spółka przeznaczy na inwestycje w rozwiązania wspierające zarządzanie grupą oraz udoskonalenie jakości świadczonych usług i obsługi klienta.

"Naszym celem jest debiut na parkiecie głównym GPW. Niewielka oferta miała służyć poznaniu procedur, jakie wiążą się z oferowaniem i notowaniem akcji na rynku, przygotowaniem organizacji do obowiązków i wymogów stawianych spółkom publicznym oraz zapewnieniu minimalnej choćby płynności notowanych akcji" - powiedział cytowany w komunikacie Marek Montoya, członek zarządu TPH.

Po trzech kwartałach br. skonsolidowane przychody spółki wyniosły ponad 75 mln zł, przy zysku netto 3 mln zł. W całym 2008 roku sprzedaż wyniosła blisko 80 mln zł.

Tele-Polska Holding jest grupą kapitałową, oferującą usługi telekomunikacyjne (głos i transmisja danych) realizowane w technologii TDM oraz VoIP oraz usługi dostępu do internetu. Grupa ma strukturę holdingową. Podmiotem dominującym jest Tele-Polska Holding, a działalność operacyjna prowadzona jest przez podmioty zależne: Etelko, Telepolska, Teltraffic oraz DID.

WIZZ AIR

Pasażerowie podróżujący z Katowic węgierską linią lotniczą Wizz Air będą mogli odprawiać się przez internet - poinformował we wtorek przewoźnik.

Wizz Air oferuje już możliwość odprawy przez internet podróżującym z Budapesztu. Usługa ta ma być wprowadzona do 2010 r. w krajowych portach lotniczych, do których lata przewoźnik.

Odprawy przez internet można dokonać za pośrednictwem strony wizzair.com od siedmiu dni do trzech godzin przed planowaną godziną odlotu. Pasażer powinien zgłosić się przy bramce wejściowej do samolotu na co najmniej 30 minut przed planowaną godziną odlotu.

Wizz Air przewiózł 7,5 mln pasażerów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przewoźnik posiada 11 baz operacyjnych w Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii, Rumunii, Czechach oraz na Ukrainie. 12. baza ma być otwarta w lipcu 2010 r. we Wrocławiu. Flota Wizz Air to 26 samolotów Airbus A320. (PAP)

aop/ epo/ seb/ dan/ ana/ pad/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz