Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 3 września godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 3 września godz. 20

PETROLOT, SHELL

Petrolot, spółka z Grupy Orlen, oraz Shell Polska podpisały umowy, które umożliwią Shell wejście na rynek dostaw paliw lotniczych na Lotnisko Chopina w Warszawie.

Umowy te pozwolą firmie Shell korzystać z pełnej oferty usług Petrolot na Lotnisku Chopina - zarówno w zakresie przechowywania paliwa lotniczego, jak i usług tankowania statków powietrznych.

"Współpraca z Shell otwiera nowy rozdział w historii Petrolot - spółki usługowej otwartej dla wszystkich zainteresowanych dostawców paliw lotniczych, zaopatrujących statki powietrzne na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Petrolotu Ireneusz Wesołowski.

Dyrektor Generalny Shell Aviation w Europie Petra Koselka zaznaczyła, że wraz z Katowicami i Krakowem, Warszawa jest trzecim lotniskiem, na którym firma oferuje paliwo lotnicze w Polsce od stycznia tego roku.

"Przed zawarciem umów, standardy techniczne i bezpieczeństwa firmy Petrolot zostały sprawdzone przez specjalistów Shell, którzy bardzo wysoko ocenili kompetencje Petrolot, a w szczególności jakość i standardy wdrożone w spółce w zakresie magazynowania paliw lotniczych i tankowania statków powietrznych" - czytamy w komunikacie.

Baza paliw na warszawskim lotnisku, której właścicielem jest Petrolot, jest wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą dostawy paliwa lotniczego transportem kolejowym. Spełnia ona standardy techniczne, technologiczne i środowiskowe obowiązujące na wiodących lotniskach świata. Magazyny o łącznej pojemności 9200 m3 pozwalają na obsłużenie nawet trzykrotnego wzrostu zapotrzebowania na paliwo lotnicze dla lotniska Chopina.

PGNiG

PGNiG, przez swoją niemiecką spółkę zależną, może w najbliższych dniach przejąć spółki dystrybucyjne działające na rynkach czeskim i austriackim, co zwiększy liczbę klientów o kilka tysięcy - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Jerzy Kurella, p.o. prezesa PGNiG.

"Nasza niemiecka spółka PST jest na ostatnim etapie przejęcia niedużych spółek dystrybucyjnych w Austrii i Czechach. Chodzi nam o dywersyfikację sieci dystrybucji i zwiększenie liczby klientów" - powiedział dziennikarzom Kurella.

"Dzięki akwizycjom będziemy mogli wyjść za granicę, bo nie ma wątpliwości, że będziemy tracić na wolumenach w kraju" - dodał.

Kurella poinformował, że PST może ogłosić dokonanie akwizycji w najbliższych dniach.

"Obecnie niemiecka spółka ma 22 tys. klientów, a dzięki akwizycjom może się ich liczba zwiększyć o kilka tysięcy" - powiedział.

"Obroty spółki PST, po przejęciach na rynku austriackim i czeskim, potencjalnie wzrosną w tym roku do 500 mln euro wobec 300 mln euro w 2012 r." - dodał.

PIONEER PEKAO

Od września do Pioneer Pekao Investments dołączył zarządzający Adam Drozdowski, a z końcem października pracę w tej firmie zakończy Adam Jenkins odpowiedzialny m.in. za reorganizację portfeli - podał Pioneer Pekao Investments w komunikacie.

"Od września do zespołu dołączył Adam Drozdowski, doradca inwestycyjny, uznany zarządzający z wieloletnim doświadczeniem na rynku polskim i rynkach Europy Środkowo-Wschodnie" - napisano w komunikacie.

"Proces gruntownej przebudowy portfeli dobiega końca, a Adam Jenkins kończy swoje zadanie i z końcem października żegna się z Pioneer Pekao" - dodano.

W komunikacie napisano, że Adam Jenkins dołączył do firmy w grudniu 2012 r. i był odpowiedzialny za wprowadzenie procesu zmiany struktury aktywów portfeli akcyjnych i zrównoważonych oraz reorganizację procesów inwestycyjnych.

POLIMEX-MOSTOSTAL

Polimex-Mostostal prowadzi rozmowy z wierzycielami ws. zmiany umowy restrukturyzacyjnej i liczy, że zakończą się one do końca września - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

"Jakiś czas temu rozpoczęliśmy rozmowy z wierzycielami ws. zmian do umowy restrukturyzacyjnej i do końca września mają się one zakończyć" - powiedział Robert Bednarski, wiceprezes Polimeksu ds. finansowych.

"Skarb Państwa przez ARP bardzo nam pomógł i teraz liczymy na większą pomoc od wierzycieli. Warunki z umowy restrukturyzacyjnej były restrykcyjne i liczymy na ich zmianę i pomoc w odzyskaniu płynności" - dodał prezes Gregor Sobish.

Bednarski poinformował, że nowa umowa restrukturyzacyjna jest też istotna w kontekście realizacji kontraktu na budowę bloków w Opolu.

Prezes pytany, czy ARP wyraża chęć dalszej pomocy spółce, odpowiedział: "Tak". Nie rozwinął jednak tematu.

PZL-WZM, ZA POLNA

Ministerstwo Skarbu Państwa zakończyło bez rozstrzygnięcia procedurę zbycia akcji spółki PZL-WZM - podało ministerstwo w komunikacie. W procedurze ofertę złożyły ZA Polna.

W komunikacie MSP napisano, że 2 września 2013 r. minister skarbu państwa podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia dotychczasowej procedury zbycia akcji spółki PZL-WZM.

Na początku lipca Zakłady Automatyki Polna złożyły w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę wiążącą dotyczącą zakupu 85 proc. akcji PZL-WZM. MSP informowało wcześniej, że do due diligence tej spółki zostało dopuszczonych pięć podmiotów. (PAP)

mj/ gsu/ pel/ jtt/ ana/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)