Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz.21

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 1 czerwca godz.21

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 1 czerwca godz.21

SIARKOPOL

Spektakularne wysadzenie 61-metrowej wieży do granulacji siarki zakończyło we wtorek wieczorem usuwanie przestarzałych bądź zbędnych obiektów na terenie firmy Siarkopol Gdańsk S.A. Uwolnione w ten sposób tereny będą przeznaczone pod inwestycje.

Operacja wysadzenia wieży miała polegać na zdetonowaniu ok. 10 kilogramów dynamitu i innych środków pirotechnicznych, które zostały umieszczone na wieży, na wysokości około dwóch metrów od ziemi. Pierwsza próba się nie powiodła - nie odpalił jeden z ładunków. Wieżę udało się wysadzić dopiero w kolejnych podejściach. Operacja trwała w sumie trzy godziny, zabezpieczała ją straż pożarna.

Wieża do granulacji siarki była ostatnią budowlą, którą władze Siarkopolu zdecydowały się usunąć w ramach usuwania zbędnych bądź przestarzałych obiektów. Prace rozbiórkowe Siarkopol rozpoczął w listopada 2009 r. Rozebrane zostały już magazyny siarki granulowanej (prawie 3,5 tys. metrów kw. powierzchni i wysokości 18 metrów) i budynek rafinacji siarki (ponad tysiąc metrów kw. i wys. 21 metrów). Uwolnione po wyburzeniach tereny zostaną przeznaczone pod przyszłe inwestycje.

"Siarkopol" Gdańsk S.A. jest firmą świadczącą usługi przeładunkowo magazynowe w zakresie produktów chemicznych i petrochemicznych, zarówno płynnych, jak i sypkich. Firma działa od 1969 roku. Dysponuje 52 hektarami terenów, na których znajdują się m.in. place składowe, mogące przyjąć do 150 tys. ton siarki oraz obiekty magazynowe zdolne pomieścić 39 tys. m sześciennych innych towarów, w tym płynnych.

ZCH POLICE, PGNiG

Zakłady Chemiczne Police rozmawiają z PGNiG o możliwej spłacie długu wobec tej spółki w postaci aktywów. Porozumienie w tej sprawie możliwe jest w ciągu kilkunastu dni - poinformował wiceprezes Polic Tomasz Zieliński.

"Police chciałyby spłacić jak największą część długu wobec PGNiG w formie aktywów" - powiedział Zieliński dziennikarzom.

"Chcielibyśmy, by wartość tych aktywów zbliżyła się do wartości długu. Rozmowy w tej sprawie trwają, jest kilka scenariuszy, ostateczne rozwiązania zostaną wypracowane w ciągu kilkunastu dni" - dodał.

Wiceprezes nie chciał powiedzieć, które aktywa spółka może przekazać PGNiG w celu spłaty długu.

"Chodzi o aktywa po stronie grupy kapitałowej - nieruchomości, grunty" - powiedział.

Wiceprezes poinformował również, że Police w tym miesiącu będą chciały prolongować kredyt w dwóch bankach na środki obrotowe w wysokości około 160 mln zł.

"Chcemy prolongować kredyt na tak długo, jak to będzie możliwe. Rozmowy z bankami trwają" - powiedział Zieliński.

Wiceprezes odniósł się także do wyników za drugi kwartał tego roku. Poinformował, że dzięki pewnemu ożywieniu eksportu i osłabieniu złotego, sprzedaż zagraniczna pokazuje w ostatnim czasie dobre rezultaty.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski mówił w poniedziałek, że jest szansa na zakończenie w czerwcu rozmów z Policami w sprawie zadłużenia za dostarczony chemicznej spółce gaz.

Zadłużenie Polic wobec PGNiG wynosi 134 mln zł. (PAP)

morb/ aks/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)