Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejazd autostradą A4 z Katowic do Mysłowic pozostanie bezpłatny

0
Podziel się:

Przejazd blisko 10-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a
węzłem Brzęczkowice w Mysłowicach pozostanie bezpłatny - informuje zarządzająca drogą spółka
Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

Przejazd blisko 10-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a węzłem Brzęczkowice w Mysłowicach pozostanie bezpłatny - informuje zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

Choć formalnie ten odcinek jest częścią płatnej autostrady Katowice-Kraków, w praktyce nie są na nim pobierane opłaty. Plac poboru opłat znajduje się w Mysłowicach-Brzęczkowicach, a kolejny w podkrakowskich Balicach. SAM nie planuje zmian w tym zakresie.

Spekulacje dotyczące możliwości wprowadzenia odpłatności także między węzłami Murckowska w Katowicach i Brzęczkowice w Mysłowicach pojawiły się w końcu czerwca, kiedy resort infrastruktury podał, że rząd wstępnie zatwierdził propozycję zwolnienia aut osobowych i motocykli z opłat za przejazd odcinkami autostrad, które są obwodnicami miast. Wymieniono wówczas także śląski odcinek autostrady A4, od węzła Sośnica w Gliwicach do węzła Murckowska w Katowicach.

"W wykazie tym nie ujęto autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Mysłowicami, co często jest interpretowane jako wyraz intencji wprowadzania opłat za przejazd tym odcinkiem drogi. Tak się jednak nie stanie. Ten odcinek jest objęty wypełnianą przez spółkę koncesją, która nie przewiduje pobierania opłat za korzystanie z tego fragmentu autostrady" - zapewnił we wtorek rzecznik SAM, Rafał Czechowski.

Rzecznik wyjaśnił, że Ministerstwo Infrastruktury - zgodnie z udzieloną w 1997 r. koncesją - traktuje autostradę A4, na całym odcinku między węzłem Murckowska w Katowicach a placem poboru opłat w Balicach, jako autostradę płatną. Z tego powodu projekt rezygnacji z odpłatności za przejazd autostradami przebiegającymi w pobliżu miast nie obejmuje tego odcinka. Mimo to jest on i pozostanie bezpłatny.

SAM przypomina, że bezpłatnie można też korzystać z 16,8-kilometrowego odcinka koncesyjnego pomiędzy placami poboru opłat, czyli - kierując się w stronę Krakowa - od węzła Byczyna aż do węzła Rudno, a w przeciwnym kierunku od węzła Chrzanów do węzła Byczyna, co daje odcinek o długości 6 km.

Obecnie, zgodnie z przepisami, wszystkie odcinki autostrad są w Polsce płatne. Wyjątkiem jest obwodnica Poznania, gdzie samochody w ruchu lokalnym są zwolnione z opłat. Projekt zmiany ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym z 25 czerwca tego roku wskazuje odcinki autostrad, które jako okalające miasta pozostaną bezpłatne.

Za darmo będzie można przejechać autostradą A1 na odcinkach: węzeł Stryków - węzeł Romanów (w okolicach Łodzi), węzeł Lgota - węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy), węzeł Bytom - węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej); A2 na odcinkach: węzeł Stryków I - węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi), węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy); A4 na odcinkach: węzeł Nowa Wieś Wrocławska - węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia), węzeł Sośnica - węzeł Murckowska, a w praktyce Brzęczkowice (w okolicach aglomeracji katowickiej) węzeł Balice I - węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa), węzeł Wierzchosławice - węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa), węzeł Rzeszów Zachodni - węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa); A8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Nowa Wieś Wrocławska(w okolicach Wrocławia).(PAP)

mab/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)