Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przełożeni zakonów z całej Europy kończą obrady w Częstochowie

0
Podziel się:

Przełożeni zakonów z Europy, którzy przez tydzień obradowali w
Częstochowie, modlili się w sobotę na Jasnej Górze. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wyraził
nadzieję, że efekty spotkania pozwolą Kościołowi lepiej mierzyć się z wyzwaniami współczesności.

Przełożeni zakonów z Europy, którzy przez tydzień obradowali w Częstochowie, modlili się w sobotę na Jasnej Górze. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wyraził nadzieję, że efekty spotkania pozwolą Kościołowi lepiej mierzyć się z wyzwaniami współczesności.

"Warto (...) prosić Pana, ażeby nam dał moc ducha i światłość umysłu, abyśmy mogli ubogaceni tymi medytacjami kroczyć śmiało naprzód, mierząc się z wyzwaniami współczesności i zapisując nowe rozdziały historii" - mówił nuncjusz apostolski, podkreślając ofiarny charakter osób konsekrowanych - księży i zakonników.

Zorganizowane już po raz czternasty Zgromadzenie Generalne Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych (UCESM) po raz pierwszy odbywało się w Polsce. Duchowni obradowali od poniedziałku w częstochowskim seminarium pod hasłem "Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii".

Do Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych należy 37 Konferencji Przełożonych Wyższych z 25 krajów, reprezentujących ok. 400 tys. zakonników i zakonnic Europy, w tym ok. 40 tys. w Polsce. Spotkanie planarne Unii odbywa się co dwa lata. Siedziba organizacji mieści się w Brukseli.

W piątek wieczorem zakonnicy uczestniczyli na Jasnej Górze w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abpa Stanisława Nowaka. W swoim rozważaniu hierarcha nawiązał do nadziei, której głoszenie uznał za obowiązek duchownych.

"Misją życia konsekrowanego na kontynencie europejskim jest od wieków głosić nadzieję, być oparciem dla tych, którzy wierzą. Europa, my wszyscy, bardzo potrzebujemy umocnienia w dziedzinie nadziei, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Świat europejski bowiem im bardziej odcina się od swoich korzeni chrześcijańskich, tym bardziej gubi poczucie sensu życia, tym samym traci nadzieję życia wiecznego" - wskazał abp Nowak.

W sobotniej homilii, wygłoszonej po włosku i polsku, abp Józef Kowalczyk dziękował uczestnikom częstochowskiej konferencji za refleksje, wzbogacające życie Kościoła.

Do Polski, poza członkami Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych, przyjechali reprezentanci wspólnot życia konsekrowanego z Łotwy, Bułgarii, Białorusi, Finlandii oraz Bośni-Hercegowiny. Byli też przedstawiciele europejskich instytucji kościelnych, m.in. Rady Konferencji Biskupów Europejskich, Komisji Episkopatów Unii Europejskiej, Europejskiego Serwisu Powołań i Światowej Konferencji Instytutów Świeckich.

Pierwsze spotkanie przewodniczących i sekretarzy generalnych Konferencji zakonników Europy zachodniej odbyło się w 1980 r. w Paryżu. Rozważano wówczas propozycję powołania organizacji o charakterze europejskim, która mogłaby stanowić forum dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń między zakonami Europy. W 1981 r. w Rzymie ukonstytuowała się Unia i wybrano pierwszy zarząd. Dwa lata później Watykan zatwierdził statut organizacji. (PAP)

mab/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)