Notowania

wiadomości
20.02.2011 22:07

Przełożony lefebrystów przeciwko spotkaniu w Asyżu

Przełożony schizmatycznego bractwa lefebrystów biskup Bernard Fellay wyraził opinię, że katolicy powinni modlić się o to, aby nie doszło do zapowiedzianego przez Benedykta XVI na październik nowego spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przełożony schizmatycznego bractwa lefebrystów biskup Bernard Fellay wyraził opinię, że katolicy powinni modlić się o to, aby nie doszło do zapowiedzianego przez Benedykta XVI na październik nowego spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

Ma ono odbyć się w 25. rocznicę dnia modlitw o pokój z udziałem przywódców różnych religii i wyznań, ogłoszonego przez Jana Pawła II.

W wywiadzie dla portalu francuskich lefebrystów biskup Fellay tłumacząc swój sprzeciw wobec tej inicjatywy podkreślił, że wyrazi go także bezpośrednio wobec papieża, jeśli będzie miał ku temu okazję. W opinii biskupa tradycjonalisty Benedykt XVI "rozumie ekumenizm w taki sam sposób", jak polski papież.

Ponadto biskup Fellay zauważył: papież "dobrze mówi, że nie można modlić się razem". "Ale trzeba zobaczyć, co dokładnie przez to rozumie" - dodał przełożony Bractwa św. Piusa X.

Zarzucił Benedyktowi XVI, że "stara się usprawiedliwić Asyż", a więc inicjatywę swego poprzednika.

Biskup Fellay wyznał, że ciekaw jest, jak przebiegać będzie rocznicowe spotkanie. Następnie oświadczył: "W Asyżu podejmowane będą starania, by zrobić jak najmniej, bo dla obecnego papieża niemożliwe jest to, by różne grupy mogły modlić się razem, jeśli nie uznają tego samego Boga".

"Należy zatem postawić sobie pytanie, co mogą robić razem" - ocenił przełożony lefebrystów. Doda, że "tajemnicą" jest dla niego to, jak Joseph Ratzinger, który był nieobecny w mieście świętego Franciszka w 1986 roku i zawsze był przeciwnikiem relatywizmu w kwestiach religijnych, zamierza uczcić tę rocznicę.

"Może uległ naciskom i wpływom. Prawdopodobnie jest przestraszony aktami antychrześcijańskimi, przemocą wymierzoną w katolików, bombami w Egipcie, w Iraku" - oznajmił bp Fellay.

Nowe spotkanie w Asyżu "to akt może nie tyle rozpaczy, ale taki, któremu rozpaczliwie brakuje powodu" - powiedział.

1 stycznia zwracając się do wiernych w Watykanie Benedykt XVI przypomniał: "W tym roku przypadnie 25. rocznica światowego dnia modlitwy o pokój, jaki czcigodny Jan Paweł II zwołał do Asyżu w 1986 roku".

"Dlatego w październiku udam się z pielgrzymką do miasta świętego Franciszka, zachęcając do przyłączenia się do tej wędrówki braci chrześcijan rozmaitych wyznań, przedstawicieli światowych tradycji religijnych oraz symbolicznie wszystkich ludzi dobrej woli, by wspomnieć ten historyczny gest mego poprzednika i uroczyście odnowić zaangażowanie wiernych wszystkich religii w przeżywanie własnej wiary religijnej jako służby sprawie pokoju" - ogłosił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz