Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemyśl: 32. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego

0
Podziel się:

Koncertem znanej lwowskiej kapeli podwórkowej Ta Joj w piątkowy wieczór w
Przemyślu (Podkarpackie) rozpoczął się 32. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im.
Jerzego Janickiego. Impreza potrwa do niedzielnego popołudnia.

Koncertem znanej lwowskiej kapeli podwórkowej Ta Joj w piątkowy wieczór w Przemyślu (Podkarpackie) rozpoczął się 32. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego. Impreza potrwa do niedzielnego popołudnia.

W czasie festiwalu na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu (organizatora imprezy) zaprezentuje się łącznie 19 kapel z różnych stron Polski, m.in. z woj. warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, podlaskiego, a także z Podkarpacia, w tym z : Dynowa, Przeworska, Rzeszowa, Sanoka, Sędziszowa i Przemyśla.

W sobotę, w konkursowych prezentacjach walczyć będą one o nagrodę główną - statuetkę konkursową i 4 tys. zł. Zdobywcy dwóch kolejnych miejsc otrzymają odpowiednio po 3 i 2 tys. zł. Ich umiejętności oceniać będzie jury w składzie: Jerzy Dynia - muzyk i znany rzeszowski dziennikarz, Antoni Guran - muzyk z Rzeszowa, Kazimierz Miler - etnomuzykolog z Poznania, Ziuta Zającówna - aktorka z Krakowa.

W programie imprezy znalazły się także koncerty na ulicach i podwórkach miasta oraz korowód kapel ulicami Przemyśla, który odbędzie się w niedzielne przedpołudnie.

Imprezę zakończy niedzielny koncert laureatów, połączony z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród. Podczas koncertu finałowego wystąpi Kabaret Czesuaf, laureat ubiegłorocznego Przeglądu Kabaretowego PAKA.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą. Zadaniem festiwalu jest promowanie kapel podwórkowych, a także wskazywanie na przenikanie i łączenie się współczesnych trendów kultury z tradycją folkloru miejskiego.

Festiwal dwukrotnie zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego. Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, lwowianina i znawca lwowskiego folkloru, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu. (PAP)

api/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)