Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemyśl: Ukraiński Dom Narodowy może wrócić do właścicieli

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko radnych PiS oraz oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce
#

# dochodzi stanowisko radnych PiS oraz oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce #

04.09. Rzeszów (PAP) - Radni miejscy Przemyśla (Podkarpackie) przyjęli uchwałę, która umożliwia odzyskanie przez Ukraińców Domu Narodowego.

Sesja, na której przyjęto uchwałę, była bardzo burzliwa. Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący klubu radnych PO w radzie miasta Jerzy Krużel, dyskusja trwała ok. 5 godz. i była wielokrotnie przerywana.

"Jako radni PO zdecydowaliśmy się poprzeć tę uchwałę, dlatego że jest to wyciągnięcie ręki do Ukraińców i sądzę, że tylko w ten sposób uda nam się budować zgodną przyszłość" - dodał Krużel.

Przyjęta w czwartek wieczorem uchwała sprawia, że Ukraiński Dom Narodowy, który jest własnością gminy Przemyśl, będzie mógł być przekazany Skarbowi Państwa i w konsekwencji oddany Związkowi Ukraińców w Polsce.

"Podczas sesji emocje rzeczywiście wzięły górę, radny Zygmunt Majgier utrudniał jak mógł prowadzenie obrad. Mam jednak nadzieję, że ta sprawa została już definitywnie załatwiona" - dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla Janusz Zapotocki.

Radny Majgier z Ruchu Odbudowy Polski, który sprzeciwiał się przyjęciu tej uchwały, podjął podczas sesji protest głodowy. Zakończył go w piątek w południe. Jak powiedział PAP, nie był przeciwny oddaniu Domu Narodowego Ukraińcom, ale chciał, aby jednocześnie radni Lwowa podjęli taką samą uchwałę i oddali Polakom zamieszkałym na Ukrainie Dom Sokoła, który został wybudowany ze składek rodaków.

"Chciałem, aby gest pojednawczy wykonały obie strony. Liczę teraz na to, że prezydent RP, który niebawem ma spotkać się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, będzie pamiętał o tej sprawie" - zaznaczył Majgier.

W piątek specjalne oświadczenie wydał prezydent Przemyśla Robert Choma. Czytamy w nim m.in. "Dramatyczne okoliczności towarzyszące podjęciu tej uchwały są wynikiem braku zdecydowanych działań ze strony samorządu Lwowa. Podczas spotkań z Radą Miasta Lwowa jej Radni zapewniali o chęci pomocy i zapewnieniu pomieszczeń dla potrzeb Domu Kultury Polskiej we Lwowie, lecz brak do dnia dzisiejszego w tej kwestii jakichkolwiek rozstrzygających działań" - napisał Choma.

Radni klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy głosowali przeciw przyjęciu uchwały, wydali w piątek specjalne oświadczenie. Tłumaczą w nim powody, jakimi się kierowali, podejmując taką decyzję. Zarzucają oni stronie ukraińskiej, że nie jest zaangażowana w "znajdowanie trwałych rozwiązań" problemów polsko - ukraińskich.

"Do tej pory Stowarzyszenia Polaków we Lwowie nie otrzymały przecież żadnych propozycji użytkowania nieruchomości. W takich okolicznościach radni PiS muszą stwierdzić, ze uchwalenie zgodny, a w konsekwencji oddanie Domu Narodowego w Przemyślu Związkowi Ukraińców jest przedwczesne" - czytamy w piśmie podpisanym przez sekretarza klubu radnych PiS Lucynę Podhalicz.

Zadowoleni z decyzji Rady Miasta w Przemyślu są przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce. W liście przesłanym PAP dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przyjęcia takiej uchwały. Wśród wymienionych są m.in. prezydent Przemyśla i ambasador Ukrainy w Polsce Aleksander Mocyk.

"Społeczność ukraińska jest wdzięczna także panu prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu oraz prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence za zbudowanie mechanizmu dialogu, który umożliwił wypracowanie pozytywnych wzorców rozwiązywania problemów z przeszłości" - czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie - podpisanym przez prezesa związku Piotra Tymę oraz sekretarza zarządu głównego Mirosława Kupicza - czytamy również, że oddanie Domu Narodowego jest "aktem częściowego zadośćuczynienia za krzywdy, jakich doznaliśmy w czasie deportacyjnej akcji +Wisła+ z 1947 r."

Ukraiński Dom Narodowy (Narodnyj Dim) wybudowano w Przemyślu w latach 1901-1904 ze składek mieszkających w tym mieście Ukraińców. Gmach mieścił salę teatralną, restauracyjną i biura, w których miały siedziby ukraińskie organizacje. W 1958 roku nieruchomość została przejęta przez państwo a potem przekazana gminie w Przemyślu.

Dom Narodowy ma zostać przekazany społeczności ukraińskiej w najbliższy wtorek. Udział w tym wydarzeniu ma wziąć prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który 7 i 8 września będzie przebywał w Polsce z wizytą. (PAP)

huk/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)