Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Przeróbka" wszczęła wielozakładowy spór zbiorowy

0
Podziel się:

Skupiający pracowników zakładów
mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla związek zawodowy
"Przeróbka" poinformował w piątek o wszczęciu sporu zbiorowego z
zarządami spółek górniczych i firm zatrudniających jego członków.

Skupiający pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla związek zawodowy "Przeróbka" poinformował w piątek o wszczęciu sporu zbiorowego z zarządami spółek górniczych i firm zatrudniających jego członków.

Związkowcy domagają się przede wszystkim utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Zgodnie z będącą w trakcie prac w parlamencie ustawą o emeryturach pomostowych, pracownicy przeróbki musieliby pracować 5 lat dłużej.

Rozpoczęcie sporu zbiorowego to początek realizacji scenariusza ogłoszonego w czwartek przez przewodniczącego związku Sławomira Łukasiewicza, którego kulminacją może być planowany na 5 stycznia strajk generalny zakładów przeróbczych. Kolejnym krokiem ma być poniedziałkowa pikieta katowickiej siedziby Kompanii Węglowej.

Przedmiotem sporu jest pięć żądań. Dwa pierwsze dotyczą wprowadzenia urlopów przedemerytalnych dla pracowników przeróbki, których objęłyby dotychczasowe pomostówki, płatnych jak urlopy wypoczynkowe, a także dodatkowych płatnych urlopów zdrowotnych - 5 dni po przepracowaniu 10 lat i 8 dni po 20 latach - za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Kolejne postulaty obejmują zawarcie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, wypłatę do końca tego roku dodatkowych premii średnio po 1 tys. zł i zrównania od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych do 17 zł, a także nierepresjonowania pracowników biorących udział w akcjach protestacyjno-strajkowych.

Związkowcy z "Przeróbki" zaproponowali, by z uwagi na złożoność żądań i liczbę objętych sporem pracodawców, stronę te reprezentował w negocjacjach Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Ostrzegli też, że w razie nieuwzględnienia żądań, podejmą "stosowne akcje protestacyjno-strajkowe do strajku generalnego włącznie".

Zgodnie ze scenariuszem protestu, w poniedziałek, podczas odbywającego się w Kompanii Węglowej posiedzenia o bezpieczeństwie pracy z udziałem wiceminister gospodarki ds. górnictwa, przeróbkarze przeprowadzą pikietę przed siedzibą spółki. W kolejnych dniach przekształcą zarząd związku w komitet protestacyjno-strajkowy i rozpoczną akcję informacyjną w kopalniach.

Liderzy związku chcą zaapelować do pracowników, by nie zapisywali się do pracy na weekend 6-7 grudnia. 10 grudnia miałoby odbyć się referendum strajkowe, a między 15 a 19 grudnia stopniowo spowolniona zostałaby praca zakładów przeróbczych - do wstrzymania wysyłki węgla. Po strajku ostrzegawczym 29 grudnia, 5 stycznia rozpocząć miałby się bezterminowy strajk generalny.

Plan protestów "Przeróbki" jest otwarty na współpracę z innymi górniczymi związkami oraz np. z kolejarzami. W miniony wtorek najważniejsze górnicze związki opowiedziały się za strajkiem generalnym w Polsce w obronie m.in. uprawnień emerytalnych i zdrowotnych, ale decyzję o ogłoszeniu ewentualnego strajku pozostawiły krajowym centralom związkowym.

W czerwcu górnicze związki zobowiązały się do wspólnych działań w obronie uprawnień emerytalnych przeróbkarzy oraz w obronie przepisów, zgodnie z którymi obiekty i urządzenia do przeróbki węgla są uznawane za część zakładu górniczego. Ma to znaczenie przy określaniu uprawnień ich pracowników.(PAP)

mtb/ pad/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)