Notowania

wiadomości
24.04.2013 18:39

Przerwa o obradach walnego zgromadzenia PGNiG do 22 maja

# Dochodzi stanowisko RN wobec rekomendacji zarządu ws. dywidendy #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi stanowisko RN wobec rekomendacji zarządu ws. dywidendy #

24.04. Warszawa (PAP) - Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przerwali w środę walne zgromadzenie do 22 maja do godz. 12. Wniosek o przerwę w obradach zgłosił przedstawiciel Skarbu Państwa.

Walne zgromadzenie PGNiG miało zdecydować m.in. o przeznaczeniu zysku za 2012 r. Zarząd spółki rekomendował niewypłacanie dywidendy z zysku za 2012 rok. Z kolei Rada Nadzorcza spółki tę rekomendację zarządu oceniła negatywnie.

O możliwości pobrania dywidendy z PGNiG informował w kwietniu były minister skarbu Mikołaj Budzanowski, oceniając jednocześnie, że więcej przemawia za pobraniem dywidendy niż za jej brakiem. Minister podał, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na przełomie maja i czerwca.

Z zysku za 2011 rok PGNiG nie wypłacał dywidendy. Z kolei z zysku za 2010 rok spółka wypłaciła 0,12 zł dywidendy na akcję. W 2012 roku grupa PGNiG wypracowała 2,24 mld zł zysku netto.

Nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński pytany przez dziennikarzy w środę o decyzje personalne w PGNiG, powiedział: "Każdy odpowiedzialny najpierw musi dokonać przeglądu, audytu - jak kto woli. A później podejmować decyzje; to jest przede mną. W stosownym trybie, czyli w pilnym, dokonam takiego przeglądu".

Premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że pierwszym zadaniem nowego ministra skarbu będzie wyciągnięcie konsekwencji, w tym personalnych, wobec władz PGNiG. To efekt podpisanego w kwietniu memorandum dot. budowy II nitki gazociągu Jamał-Europa; podpisali je w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. O tym dokumencie nie wiedzieli premier oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski. 48 proc. akcji EuRoPol Gazu należy do PGNiG.

Kurs PGNiG spadł na środkowej sesji na GPW o 0,56 proc., do 5,31 zł.

"Informacja, że walne zostało przerwane do 22 maja, jest optymistyczna. Może wskazywać, że nie będzie nerwowych decyzji odnośnie PGNIG, a bardziej przemyślane. Minister skarbu zostawił sobie dużo czasu na to, żeby przeanalizować sytuację w spółce, wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję" - powiedział PAP Flawiusz Pawluk z UniCredit CAIB.

"Inwestorzy zareagowali być może nerwowo na brak informacji o ewentualnej dywidendzie. Jednak z mojego punktu widzenia dywidenda jest mniej istotna niż zmiany w zarządzie, które mogłyby opóźnić proces restrukturyzacji, a restrukturyzacja jest w tej chwili kluczowa jeśli chodzi o wzrost wartości spółki" - dodał.

Według analityka zapowiedź nowego ministra zwiększa prawdopodobieństwo, że decyzje dotyczące spółki będą oparte na przesłankach merytorycznych, a nie politycznych. "Mam też wrażenie, że nawet wariant negatywny, zakładający duże zmiany w zarządzie i zmiany na stanowisku prezesa, jest już mocno wyceniony przez inwestorów - spółka od kilku dni zachowuje się słabiej niż rynek" - ocenia Pawluk. (PAP)

morb/ ana/ wkr/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz