Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłanie: nie można budować przyszłości bez pamięci o przeszłości

0
Podziel się:

Świat nie może budować swej przyszłości, nie pamiętając o tragicznej
przeszłości - głosi przesłanie "Learning to Remember" z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Dlatego
w procesie edukacyjnym młodzi ludzie powinni mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z miejscem, w
którym historia odcisnęła swe tragiczne piętno - podkreślono w dokumencie.

Świat nie może budować swej przyszłości, nie pamiętając o tragicznej przeszłości - głosi przesłanie "Learning to Remember" z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Dlatego w procesie edukacyjnym młodzi ludzie powinni mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z miejscem, w którym historia odcisnęła swe tragiczne piętno - podkreślono w dokumencie.

Przesłanie odczytał wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski podczas głównych uroczystości w związku z 65. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

W dokumencie zaakcentowano, że w procesie edukacji "potrzebna jest wiedza o Holokauście i nauczanie Pamięci, również pamięci trudnej i bolesnej, nie tylko po to, by przypominać światu o tragedii Ofiar Auschwitz-Birkenau, ale by pamięć stanowiła impuls do odważnego wzięcia odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia".

"Jeśli jedno Miejsce na świecie miałoby budzić nasze sumienia, to tym miejscem jest Auschwitz-Birkenau - zachowana przestrzeń byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, mimo upływu lat głęboko przemawia do każdego wrażliwego umysłu" - podkreślono.

"Dziś wiemy, jak kruchy jest nasz świat. Po 65 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz w różnych miejscach na świecie nadal popełniane są zbrodnie ludobójstwa, tak jakby ludzkość nie wyciągnęła wszystkich wniosków z tragicznej lekcji doświadczeń II wojny światowej" - napisano w dokumencie.

Przesłanie podpisali: minister edukacji narodowej RP Katarzyna Hall, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski i dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński. (PAP)

ls/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)