Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłuchania konkursowe na recytatorskich "Kresach"

0
Podziel się:

Po dwa utwory polskiej poezji recytują w czwartek finaliści XIX Konkursu
Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy 'Kresy", który odbywa się w Białymstoku. Laureatów poznamy
w sobotę, podczas konceru galowego w Białostockim Teatrze Lalek.

Po dwa utwory polskiej poezji recytują w czwartek finaliści XIX Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy 'Kresy", który odbywa się w Białymstoku. Laureatów poznamy w sobotę, podczas konceru galowego w Białostockim Teatrze Lalek.

W przesłuchaniach konkursowych swoje interpretacje poezji prezentuje ponad trzydziestu recytatorów, którzy przyjechali do Białegostoku z trzynastu krajów. To najlepsi finaliści wyłonieni w eliminacjach w swoich krajach.

Celem organizowanego od wielu lat przez Podlaski Oddział Stowarzyszania "Wspólnota Polska" konkursu, jest propagowanie polszczyzny i literatury polskiej wśród Polaków żyjących poza granicami Polski. Chodzi też o utrzymywanie kontaktów Polonii z ojczyzną.

"W finale konkursu w Białymstoku "kresowiacy" chętnie recytują twórczość Adama Mickiewicza oraz wiersze polskich poetów współczesnych, szczególnie chętnie m.in. Wisławy Szymborskiej czy Zbigniewa Herberta" - mówi prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty, Anna Kietlińska. Organizatorzy konkursu dodają, że wybierane są utwory "od klasycznych po najbardziej wyrafinowane teksty literatury współczesnej".

Mickiewicz jest wciąż obecny w repertuarze, mimo, że od kilku lat nie jest obowiązkowy. Młodzież wybiera utwory wieszcza, gdyż jest za ich interpretację przyznawana specjalna nagroda, niektórzy prezentują w konkursie nawet po dwa utwory Mickiewicza.

"To jest konkurs jedyny w swoim rodzaju" - mówi jeden z jego organizatorów i juror jednocześnie, Piotr Damulewicz, wykładowca białostockiego wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dodaje, iż ta wyjątkowość polega na tym, że konkursowej rywalizacji towarzyszą przez tydzień warsztaty artystyczne,, uczestnicy korzystają także z oferty teatrów w Białymstoku, gdzie chodzą na spektakle. Konkurs nazwał "uroczystością związaną ze słowem polskim, która na przestrzeni lat rozrosła się do niepospolitych rozmiarów".

W eliminacjach w 13 krajach wzięło udział ponad 2,7 tys. uczestników w kilku kategoriach wiekowych: od najmłodszych dzieci po najstarszą młodzież. To finaliści tej ostatniej kategorii biorą udział w finale w Białymstoku.

Damulewicz mówi, że imprezy takie jak "Kresy", to także szansa na "szerszą refleksję" nad językiem polskim. Podkreśla, że "mowa - ta niedoceniania na co dzień umiejętność nawiązywania kontaktu człowieka z człowiekiem" jest potrzebna, bo "trudno jest poprawnie myśleć, jeśli się nie umie mówić". (PAP)

kow/ rof/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)