Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przesłuchanie posłów PiS między Świętami a Nowym Rokiem

0
Podziel się:

Przesłuchanie posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna odbędzie się
28 grudnia - poinformował w czwartek dziennikarzy szef sejmowej komisji śledczej ds. afery
hazardowej Mirosław Sekuła po posiedzeniu jej prezydium.

Przesłuchanie posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna odbędzie się 28 grudnia - poinformował w czwartek dziennikarzy szef sejmowej komisji śledczej ds. afery hazardowej Mirosław Sekuła po posiedzeniu jej prezydium.

Jak zaznaczył, tę decyzję prezydium komisji śledczej podjęło jednogłośnie. Dodał, że ustalono również, że przesłuchania kolejnych świadków rozpoczną się dopiero wtedy, gdy - jak mówił Sekuła - "damy szansę Sejmowi na uzupełnienie składu komisji do stanu pewnej reprezentatywności". "Czyli prawdopodobnie w styczniu dopiero po posiedzeniu Sejmu, tak realnie ok. 11-12 stycznia" - ocenił szef komisji.

Poinformował też, że na piątkowym posiedzeniu komisja śledcza będzie rozpatrywała zgłoszony wcześniej wniosek posła Jarosława Urbaniaka (PO) w sprawie listy świadków. Na jednym z poprzednich posiedzeń komisji, przegłosowano tylko część z nazwisk przedstawionych przez Urbaniaka, następnie poseł wycofał wniosek informując, że zamierza go uzupełnić m.in. o uzasadnienie.

Sekuła dodał, że w piątek komisja będzie też dyskutowała - na prośbę wiceprzewodniczącego Bartosza Arłukowicza (Lewica) - na temat powołanego na poprzednim posiedzeniu komisji eksperta Waldemara Gontarskiego. Gontarski współpracował w przeszłości z Totalizatorem Sportowym, a jego powołanie na eksperta wzbudziło wątpliwości Arłukowicza. Według dokumentów komisji, Totalizator był twórcą jednego z projektów zmian w tzw ustawie hazardowej.

"Uważam, że komisja powinna pracować z ekspertami. Nie są jednak zgłaszani. (...) Jedyny ekspert, który został zgłoszony, spotkał się z solidnym atakiem medialnym i politycznym" - podkreślił Sekuła.

Dodał, że dobrze by było, gdyby w komisji pracowało 5 ekspertów. "Mam taką nadzieję, wręcz apel do pozostałych członków komisji, żeby każdy starał się zaproponować jednego eksperta. Dobrze byłoby, gdybyśmy wspólnie - ani członkowie komisji, ani dziennikarze - nie straszyli kandydatów na potencjalnych ekspertów komisji. Żeby oni się po prostu nie bali" - podsumował.

Arłukowicz po posiedzeniu prezydium powiedział, że komisja powróci do prac najwcześniej 12 stycznia. "Musi się odbyć terminowe przesłuchanie pani poseł Kempy i pana posła Wassermanna. Możliwe jest to 28 grudnia, w poniedziałek. Przesłuchania kolejnych świadków możliwe będą dopiero wtedy, kiedy na kolejnym posiedzeniu Sejm umożliwi uzupełnienie stanu osobowego komisji śledczej tak, żeby w pełnym składzie przesłuchiwać dalszych świadków" - dodał.

Jeszcze przed ogłoszeniem terminu wezwania przed komisją Kempy i Wassermanna szef klubu PiS Przemysław Gosiewski wystosował list do jej przewodniczącego. Poinformował w nim Sekułę, że Kempa i Wassermann są gotowi niezwłocznie stawić się na przesłuchanie. Napisał również, że jego ugrupowanie zdaje sobie sprawę, że komisja w obecnym składzie nie spełnia ustawowych kryteriów (chodzi o reprezentację wszystkich sił w Sejmie), ale PiS chcąc ułatwić jej działanie, wnosi o szybkie przesłuchanie Kempy i Wassermanna, tak by na pierwszym posiedzeniu Sejmu w 2010 r. uzupełnić skład sejmowych śledczych.

Mariusz Błaszczak (PiS) podkreślał, że jego ugrupowanie zwraca też w piśmie do Sekuły uwagę od czego zaczęła się tzw. afera hazardowa. "Istotą afery hazardowej były wydarzenia, które dotyczyły polityków PO - ich niejasnych relacji z baronami branży hazardowej" - mówił rzecznik klubu PiS.

Kempa i Wassermann zostali na początku grudnia - głosami posłów PO - wykluczeni z komisji śledczej. Posłowie PO argumentowali, że w związku z tym, iż w 2007 r. jako przedstawiciele ówczesnego rządu zgłaszali oni uwagi do projektu zmian w ustawie hazardowej, muszą zostać przesłuchani przez komisję. Powoływali się przy tym na ekspertyzy prawnicze, że posłowie zasiadający w komisji nie mogą równocześnie zeznawać przed nią jako świadkowie. (PAP)

luo/ stk/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)