Notowania

wiadomości
22.07.2011 18:54

Przesłuchanie wstępne Hadżicia w poniedziałek po południu

# przesłuchanie Hadżicia w poniedziałek po południu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# przesłuchanie Hadżicia w poniedziałek po południu #

22.07. Haga (PAP/AFP) - Przesłuchanie wstępne oskarżonego o zbrodnie wojenne b. przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia przed trybunałem ONZ ds. zbrodni w b.Jugosławii odbędzie się w poniedziałek po południu. Hadżić trafił do Hagi w piątek po decyzji Serbii o jego wydaniu.

"Sędzia O-gon Kwon rozpocznie przesłuchanie wstępne Hadżicia w poniedziałek o godz. 16" - poinformował na konferencji prasowej w siedzibie przedstawiciel trybunału John Hocking.

Hadżić zostanie doprowadzony do sądu na rozprawę wstępną, gdzie ma złożyć oświadczenie, czy przyznaje się do winy. Jednak jeśli zechce, deklaracje w sprawie swojej winy może złożyć po upływie 30 dni. Jeśli przyzna się do winy we wszystkich punktach oskarżenia, proces nie odbędzie się i trybunał ogłosi wyrok.

Po przybyciu do centrum zatrzymań Hadżić został poinformowany o swych prawach i będzie mógł zażądać widzenia z adwokatem. Pobrano mu odciski palców i zrobiono zdjęcie identyfikacyjne. Zostanie też zbadany przez lekarza.

"Otoczymy go najlepszą opieką medyczną i udostępnimy środki do przygotowania obrony" - powiedział Hocking.

Samolot z Hadżiciem wylądował po godzinie 14.30 na lotnisku w Rotterdamie, gdzie przekazano go przedstawicielom biura prokuratora trybunału w obecności konsula Serbii w Holandii, Marko Brkicia. Następnie przewieziono go aresztu w więzieniu Scheveningen pod Hagą.

Na byłym przywódcy Serbów chorwackich ciąży 14 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Oskarża się go o śmierć setek chorwackich cywilów i deportację kilkudziesięciu tysięcy Chorwatów i innych nie-Serbów w czasie wojny w Chorwacji w latach 1991-1995.

Schwytany w środę w Wojwodinie na północy Serbii Hadżić był ostatnim z listy 161 poszukiwanych przez haski trybunał.(PAP)

jo/ kar/

9447254

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz