Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewodnicząca KRASP o nowych przepisach dot. uczelni

0
Podziel się:

Krajowe Ramy Kwalifikacji i ograniczenie liczby etatów wykładowców
spowodują przejściowe perturbacje na uczelniach - powiedziała PAP we wtorek przewodnicząca
Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Krajowe Ramy Kwalifikacji i ograniczenie liczby etatów wykładowców spowodują przejściowe perturbacje na uczelniach - powiedziała PAP we wtorek przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego powiedziała, że największą zmianą będzie wprowadzenie - w związku z podpisaniem we wtorek przez prezydenta ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego - tzw. Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK), czyli nowych zasad, według których będzie organizowane kształcenie na uczelniach.

"KRK pozwolą uczelniom z uprawnieniami do habilitacji być niezależnymi, tworzyć i realizować programy w zupełnie nowej formule. Będzie można tworzyć wiele kierunków interdyscyplinarnych. Również ocena jakości kształcenia nie będzie polegała na tym, że będziemy sprawdzali jaką ścieżkę student przeszedł podczas studiów, tylko będziemy sprawdzali co po ukończonych studiach wie, co potrafi zrobić i jaką ma postawę, czyli jak potrafi sobie dać radę w życiu. To się łatwo mówi, ale w gruncie rzeczy to jest największa rewolucja, którą wprowadza ta ustawa, dlatego że to wymaga zmiany mentalności i zupełnie nowego spojrzenia na to, co dotychczas było robione" - powiedziała przewodnicząca KRASP.

Dodała, że uczelnie nie mają dużo czasu na zmiany, bo ustawa daje im na to rok od czasu wejścia w życie. Czyli od października 2012 r. studenci powinni być rekrutowani na studia zorganizowane według nowych zasad. Zaznaczyła, że uczelnie nie dostały na razie pieniędzy na sfinansowanie tych zmian, które, według niej, będą wymagały zaangażowania ze strony niemal wszystkich pracowników dydaktycznych uczelni oraz wielu analiz i decyzji ze strony władz szkół wyższych.

Przejściowe perturbacje, jak mówiła, wynikną też z ograniczenia wieloetatowości. "Na to jest vacatio legis trzyletnie, ale trzeba sie będzie zastanowić, jakie kryteria ma stosować rektor przy dawaniu zgody na pracę na drugim etacie. Wyobrażam sobie, że będzie tak jak przy otwarciu granic. Nastąpi migracja w jedną i w drugą stronę, a później to się uspokoi i każdy znajdzie sobie miejsce tam, gdzie będzie chciał pracować. Tego się w dłuższym okresie czasu nie obawiam. Przy czym początkowo może na niektórych uczelniach zabraknąć doświadczonych pracowników, potrzebnych do spełnienia wymogu minimum kadrowego, ale problemy będą przejściowe" - powiedziała prof. Chałasińska-Macukow.

Uczelnie czeka też dostosowanie statutów do wymogów nowego prawa. Rektor UW przypomniała, że będzie się to wiązało np. z koniecznością opracowania szczegółowych zasad przeprowadzania konkursów na niemal wszystkie stanowiska na uczelniach - czego nowa ustawa wymaga. Zaznaczyła, że rektorzy będą wymieniać się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać najlepsze formy realizacji wymogów ustawowych. "KRASP oraz konferencje branżowe zrzeszające rektorów np. politechnik czy akademii medycznych to platformy wymiany doświadczeń. Nie ulega wątpliwości, że będą toczyły się dyskusje. Pozwoli to na wypracowanie ogólnych kryteriów, a następnie szczegółowych, w zależności od specyfiki danego typu uczelni" - wyjaśniła.

Nie ma jednak gwarancji, że same przepisy zapewnią podwyższenie jakości kształcenia. "Ta ustawa ma taką cechę, że będzie działała na korzyść, albo będzie tworzyła patologię w zależności od mądrości uczelni, która będzie ją wprowadzała. Nowe prawo daje rozmaite swobody. Np. możliwość zatrudniania osób bez habilitacji na stanowiskach profesorskich można wykorzystać, żeby zatrudniać znakomitych specjalistów z zagranicy, którzy mają znakomite kwalifikacje, a pracują w kraju gdzie habilitacji nie ma, albo wykorzystywać do awansowania młodych ludzi, bo uczelni brakuje kogoś do minimum kadrowego. Kryteria i ocena w jakim celu korzystamy z takich czy innych przepisów będą szalenie ważne" - podkreśliła. (PAP)

ula/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)