Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz kończy pracę w Komisji

0
Podziel się:

W związku z ukończeniem 70 lat przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
Ferdynand Rymarz odchodzi we wtorek ze stanowiska, kończy też pracę w PKW - poinformowała Komisja
na swojej stronie internetowej. Rymarz kierował Komisją przeszło 12 lat.

W związku z ukończeniem 70 lat przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz odchodzi we wtorek ze stanowiska, kończy też pracę w PKW - poinformowała Komisja na swojej stronie internetowej. Rymarz kierował Komisją przeszło 12 lat.

Zgodnie z ordynacją do Sejmu i Senatu ukończenie 70. roku życia przez członka Komisji będącego sędzią w stanie spoczynku oznacza wygaśnięcie członkostwa w PKW.

Ekspert PKW Lech Gajzler wyjaśnił w rozmowie z PAP, że Rymarz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, został delegowany do PKW przez prezesa TK, a zatem jego następcę w Komisji także wskaże prezes Trybunału.

Rzeczniczka prasowa TK Katarzyna Sokolewicz-Hirszel pytana przez PAP o wybór następcy Rymarza, powiedziała, że na razie nie ma wiedzy w tej sprawie.

Zgodnie z ordynacją do Sejmu i Senatu, w skład PKW wchodzi: trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazanych przez prezesa TK, trzech sędziów Sądu Najwyższego wskazanych przez pierwszego prezesa SN i trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazanych przez prezesa NSA. Sędziów w skład Państwowej Komisji Wyborczej powołuje prezydent, w drodze postanowienia.

Później to Państwowa Komisja Wyborcza wybiera ze swego składu przewodniczącego i dwóch zastępców przewodniczącego. Według regulaminu PKW wybory przewodniczącego komisji wyborczej oraz jego zastępców odbywają się w głosowaniu jawnym.

Gajzler dodał, że do czasu wyboru nowego przewodniczącego Komisji jej pracami będzie kierował któryś z zastępców przewodniczącego: Jan Kacprzak lub Stanisław Kosmal.

Rymarz urodził się 23 marca 1940 roku w Strzyżewicach. W 1967 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w latach 1967-1969 odbył aplikację prokuratorską. Był radcą prawnym, a także adwokatem w Lublinie. Od 1983 do 1995 roku był członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. W 1990 r. powrócił do pracy w prokuraturze, zajmując stanowiska zastępcy Prokuratora Wojewódzkiego w Lublinie, a następnie zastępcy Prokuratora Generalnego. W latach 1993-2001 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Od 1994 roku był członkiem PKW, a od 1998 roku jej przewodniczącym.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2005 roku Sąd Lustracyjny oczyścił Rymarza z zarzutu współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Rymarz złożył wniosek o autolustrację po opublikowaniu w tygodniku "Wprost" informacji, że w IPN zachowały się dokumenty, z których wynika, że mógł on być agentem służb specjalnych PRL - najpierw wojskowych, a potem cywilnych - o pseudonimie Czarny i Fred. Jak wówczas stwierdzono, wobec Rymarza zachowały się tylko zapisy ewidencyjne, nie ma zaś żadnych dowodów na jego współpracę. (PAP)

ajg/ joko/ ura/ gma/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)