Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przez Pilicę na Grunwald - majówka historyczna

0
Podziel się:

Inscenizacja przygotowań do wyprawy grunwaldzkiej - to element widowiska
historycznego "Przez Pilicę na Grunwald", które w niedzielę odbędzie się Skansenie Rzeki Pilicy w
Tomaszowie Mazowieckim.

Inscenizacja przygotowań do wyprawy grunwaldzkiej - to element widowiska historycznego "Przez Pilicę na Grunwald", które w niedzielę odbędzie się Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

To jeden z elementów obchodów w Łódzkiem 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Główne uroczystości odbędą się w dniach 24-27 czerwca. Wtedy też w Sulejowie nad Pilicą zainscenizowana zostanie po raz pierwszy w Polsce przeprawa rycerstwa przez rzekę oraz koncentracja wojsk polskich w Wolborzu i przemarsz przez Lubochnię w drodze na Grunwald.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Skansenu Andrzej Kobalczyk, mało kto wie, że zimą z 1409 na 1410 rok, z rozkazu króla Władysława Jagiełły, w tajemnicy przed szpiegami krzyżackimi, postanowiono przygotować w puszczy nad Pilicą elementy drewnianego mostu pływającego tzw. łyżwowego.

Przez całą zimę pod kierunkiem starosty radomskiego Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu i mistrza ciesielskiego Jarosława, ścinano drzewa i zwożona je nad rzekę. Zbijano z nich elementy mostu. Następnie w czerwcu 1410 roku spławiono je Pilicą i Wisłą pod Czerwińsk, gdzie wojska polskie przeprawiły się na prawy brzeg Wisły na dwa tygodnie przed bitwą. Ten sam most posłużył później do powrotu wojsk polskich spod oblężenia Malborka.

"Było to na ówczesne czasy bardzo nowoczesne dzieło inżynierii wojskowej. Później takie mosty w Europie nazywano +mostami polskimi" - wyjaśnił Kobalczyk.

Tomaszowski skansen postanowił przypomnieć związki Pilicy z wiktorią grunwaldzką. Podczas widowiska "Przez Pilicę na Grunwald" młodzi pasjonaci historii z drużyny wojów słowiańskich oraz bractw rycerskich z Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa i Radomska, odtworzą sceny z budowy drewnianych pontonów "mostu łyżwowego". Nie zabraknie historycznych postaci: króla Władysława Jagiełły, starosty radomskiego - Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu i mistrza ciesielskiego - Jarosława.

"Będzie także inscenizacja przygotowań do wyprawy grunwaldzkiej - gromadzenie żywności, kucie broni, a także ćwiczenia rycerzy, łuczników, pojedynki na miecze, topory. Będzie można przymierzyć zbroję i wziąć do ręki miecz, a także spróbować potraw kuchni staropolskiej. To jest taka interaktywna forma obcowania z historią" - podkreślił dyrektor Skansenu.

Historycznej majówce towarzyszyć będzie wystawa wielkoformatowych rycin obrazujących staropolską, wodną inżynierię wojskową - technikę budowy mostów pływających i polowych w dawnych wiekach. Można będzie również obejrzeć wystawę prac plastycznych będącą pokłosiem wojewódzkiego konkursu "600-lecie Grunwaldu" dla uczniów szkół w woj. łódzkim.

Niedzielny piknik to jedynie przedsmak głównych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem na terenie woj. łódzkiego. W dniach od 24 do 26 czerwca zaplanowano kilkudniową inscenizację przeprawy wojsk króla Jagiełły przez Pilicę i koncentrację rycerstwa z kilku ziem Królestwa Polskiego pod Wolborzem. Ten przemarsz postanowiono odtworzyć zgodnie z zapisami "Kroniki" Jana Długosza.

Tomaszowski Skansen wystąpił z pomysłem stworzenia przeprawy mostem pływającym. "Takiej inscenizacji historycznej przeprawy przez rzekę oddziałów rycerstwa w Polsce jeszcze nie było" - podkreśla Kobalczyk. Z pomocą przyszło wojsko. Brygada Drogowo-Mostowa z Dęblina ma zwodować elementy czołgowego mostu pływającego. Zostaną one obłożone drewnem i ucharakteryzowane na most średniowieczny. Połączy on brzegi Pilicy koło Opactwa Cystersów w Sulejowie.

Po uroczystej mszy, odprawionej dokładnie po upływie 600 lat w tym samym, romańskim kościele, 24 czerwca w warownych murach opactwa rozłożą się rycerskie bractwa z całego kraju. Przez dwa dni będą prezentowały średniowieczne obyczaje i zajęcia; zaplanowano turnieje rycerskie, zabawy plebejskie, biesiadę staropolską czy inscenizację bitwy pod Grunwaldem na polu szachowym.

25 czerwca rycerskie chorągwie i tabory przeprawią się po moście na drugi brzeg Pilicy i pójdą do Wolborza, gdzie przed 600 laty odbyła się koncentracja polskich chorągwi z kilku Ziem Królestwa Polskiego. Tam odbędzie się m.in. piknik średniowieczny, inscenizacja koncentracji wojsk królewskich oraz msza święta. Łódzkie obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem zakończą się 27 czerwca w Lubochni.(PAP)

szu/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)