Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przez zamieszanie z KRRiT problem z cyfryzacją telewizji

0
Podziel się:

Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.

Przez zamieszanie z KRRiT problem z cyfryzacją telewizji
(charlesdyer/CC/Flickr)

Prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek powiedział, że zwrócił Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ogłoszenia koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej. Jak wyjaśnił, nie mógł ich opublikować z powodów prawnych.

Po publikacji ogłoszeń przez RCL, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizjibędzie mogła przyznać programom telewizyjnym miejsca na multipleksach, a Urząd Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z wymaganiami prawa telekomunikacyjnego, przydzieli im następnie częstotliwości radiowe. To miało uruchomić proces cyfryzacji.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
O publikację ogłoszeń zabiegał były szef KRRiT Witold Kołodziejski, już po wygaśnięciu kadencji tego organu, czyli w połowie czerwca. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego KRRiT do czasu powołania następców.

Berek wystąpił zatem o opinie prawne, które potwierdziły, iż po wygaśnięciu kadencji KRRiT pod przewodnictwem Kołodziejskiego _ nie mogła ona funkcjonować jako organ, który dokonuje czynności w obszarze publicznym _. Prezes RCL powiedział, że jeżeli nowa KRRiT pod przewodnictwem Jana Dworkaprzekaże do RCL ogłoszenia koncesyjne, to zostaną one opublikowane.

Zgodnie z uzgodnieniami UKE i KRRiT na pierwszym multipleksie mają być TVP1, TVP2 i TVP Info. Cztery pozostałe miejsca będą przeznaczane dla nowych nadawców. Zostaną oni wybrani przez KRRiT w konkursie. Na drugim multipleksie znajdą się: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Każdy z tych nadawców będzie miał możliwość nadawania z tego multipleksu dwóch kanałów.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki niej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie _ kodów rodzicielskich _, blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce. Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t103213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;po;z;sld;robi;skok;na;media;beda;czystki,235,0,648427.html) Koalicja PO z SLD robi skok na media, będą czystki Droga do wymiany zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia jest otwarta. Do wzięcia jest około pół tysiąca dobrze opłacanych posad i karkołomne zadanie wydźwignięcia mediów publicznych z finansowej zapaści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t97477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/money;pl;sprawdzil;ile;jest;misji;w;publicznej;telewizji,122,0,644218.html) Money.pl sprawdził ile jest misji w publicznej telewizji Za misyjne uznawane są seriale, teleturnieje czy muzyka pop. - _ Trzeba wreszcie ściśle określić co jest misyjne, a co nie _ - apelują medioznawcy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)