Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przygotowania do połączenia MSZ i UKIE

0
Podziel się:

MSZ oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej mają trzy miesiące na
opracowanie m.in. regulaminu ministerstwa, które powstanie z połączenia resortu spraw zagranicznych
oraz UKIE, jego statutu a także na opracowanie udoskonalonego systemu informatycznego.

MSZ oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej mają trzy miesiące na opracowanie m.in. regulaminu ministerstwa, które powstanie z połączenia resortu spraw zagranicznych oraz UKIE, jego statutu a także na opracowanie udoskonalonego systemu informatycznego.

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami, że obecnie przygotowywana jest wewnętrzna struktura nowego resortu. Jak dodał, Komitet do Spraw Europejskich ma odciążyć Radę Ministrów od podejmowania decyzji w sprawach technicznych. Gdy Komitet nie będzie mógł dojść do konsensusu - sprawą zajmie się rząd.

"To umożliwi Radzie Ministrów sprawowanie prawdziwego, politycznego nadzoru nad elementami naszego członkostwa w Unii Europejskiej; rząd będzie się zajmował strategicznymi decyzjami politycznymi, a nie dokumentami, które powinny być uzgodnione na niższym szczeblu" - zauważył Sikorski.

Od 1 stycznia 2010 roku miejsce UKIE zajmie Komitet do Spraw Europejskich. Ustawa w tej sprawie tworzy nowe stanowisko - ministra do spraw członkostwa Polski w UE, który przejmie zadania dotychczasowego szefa UKIE (obecnie jest nim Mikołaj Dowgielewicz).

Jak przypomniał Sikorski, ustawa przewiduje, że minister ds. europejskich będzie członkiem kierownictwa MSZ i będzie miał wpływ na placówki dyplomatyczne. Zauważył, że "wiele z tego, co jest przedmiotem decyzji w Brukseli, musi być +wychodzone+ i uzgodnione w stolicach państw członkowskich". Zgodnie z nową ustawą minister do spraw europejskich będzie mógł instruować placówki i egzekwować od nich działania.

Sikorski podziękował Dowgielewiczowi za dobrą współpracę UKIE z MSZ. "Niecodziennie się zdarza, że szef resortu godzi się na połączenie z większym resortem i na zostanie czyimś podwładnym" - mówił minister.

Dowgielewicz ocenił, że dzięki połączeniu dwóch urzędów powstanie nowa formuła w polityce parlamentarnej. Ustawa zakłada, że minister spraw zagranicznych w corocznym wystąpieniu w Sejmie poinformuje o strategii polityki europejskiej.

Pracownicy UKIE - zgodnie z ustawą - wejdą do służby zagranicznej na trzy lata. "To daje im czas na uzyskanie np. potwierdzenia znajomości drugiego języka obcego, by w tej służbie pozostać" - mówił Sikorski. Część pracowników będzie skierowana do Służby Cywilnej - dodał.

W związku z połączeniem Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie musiało przejąć zadania przygotowujące Polskę do sprawowania prezydencji w UE w II połowie 2011 roku.

W ramach przygotowywania Polski do przewodnictwa w UE ma być wykonany remont i adaptacja budynku naszego przedstawicielstwa w Brukseli. Sikorski poinformował, że koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 59 mln zł. "Do Brukseli na czas prezydencji trzeba będzie +przerzucić+ 200-300 osób" - dodał rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Inwestycja ma zostać sfinalizowana do końca 2010 roku.

Zgodnie z ustawą Komitetowi ds. Europejskich ma przewodniczyć minister ds. członkostwa Polski w UE. W skład komitetu wejdą też ministrowie oraz szef Kancelarii Premiera. Natomiast, gdy na posiedzeniu obecny będzie premier, wtedy on ma przewodniczyć obradom.

W posiedzeniach Komitetu uczestniczyć będą mogli także przedstawiciele organów administracji rządowej, jednak bez prawa udziału w podejmowaniu decyzji, które zapadają w drodze uzgodnień.

Do zadań ministra ds. członkostwa Polski w UE należy m.in. opracowywanie strategii polityki Polski w ramach Unii, inicjowanie oraz opracowywanie dokumentów rządowych związanych z udziałem w pracach organów unijnych lub opiniowanie ich pod względem zgodności z tą strategią.

Według ustawy rząd może upoważnić Komitet do Spraw Europejskich do rozpatrywania i rozstrzygania spraw dotyczących m.in. informowania społeczeństwa o procesach integracji europejskiej, przygotowania organów administracji rządowej do wykonywania zadań wynikających z członkostwa Polski w UE, informacji na temat wykorzystania przez nasz kraj mechanizmów wsparcia finansowego UE, dokumentów związanych z koordynacją wdrażania unijnego prawa do polskiego systemu prawa. (PAP)

joko/ stk/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)