Notowania

wiadomości
08.06.2011 18:34

Przygotowano akty wykonawcze do nowelizacji ustawy o NIK

Projekty zarządzeń do nowelizacji ustawy o NIK są już przygotowane - poinformował prezes NIK Jacek Jezierski w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Nowelizacja wprowadza m.in. audyt zewnętrzny NIK i kadencyjność dyrektorów Izby.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Projekty zarządzeń do nowelizacji ustawy o NIK są już przygotowane - poinformował prezes NIK Jacek Jezierski w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Nowelizacja wprowadza m.in. audyt zewnętrzny NIK i kadencyjność dyrektorów Izby. *

W styczniu 2011 roku prezes NIK powołał zespół, który zajął się przygotowaniem wszystkich propozycji zmian i statutu Najwyższej Izby Kontroli. Ogółem takich projektów jest 11; część z nich ma wejść w życie jako zarządzenia we wrześniu tego roku, inne dopiero w czerwcu 2012 roku.

Projekty te dotyczą - jak powiedział Jezierski - m.in. zasad przygotowania kontroli, zasad naboru do pracy w NIK, ocen okresowych pracowników i ich kwalifikacji, składów komisji konkursowych, reorganizacji struktury organizacyjnej NIK.

Zmiany te - jak powiedział prezes NIK - zostały wymuszone wejściem w życie nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Część tej noweli - m.in. przepisy wprowadzające kadencyjność wicedyrektorów NIK - mają wejść w życie dopiero w 2013 roku.

Nowelizacja ustawy o NIK ustala liczbę wiceprezesów na trzech. Wprowadza zapis, że dyrektorzy i wicedyrektorzy NIK są powoływani na pięcioletnią kadencję.

Nowelizacja przewiduje audyt zewnętrzny Izby co najmniej raz na trzy lata. Zastępuje dwa dokumenty pokontrolne (protokół i wystąpienie pokontrolne) jednym: wystąpieniem pokontrolnym. Kierownikowi jednostki kontrolowanej ma przysługiwać prawo do zgłoszenia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego w ciągu 21 dni.

Prezes NIK będzie także miał możliwość odniesienia się do ustaleń audytora zewnętrznego i jego stanowisko wraz z wynikami audytu będzie przedstawiane marszałkowi Sejmu. (PAP)

edom/ pz/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz