Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyjaciele wspominali Zofię Kuratowską

0
Podziel się:

Przyjaciele i politycy wspominali w piątek wicemarszałek Senatu Zofię
Kuratowską w 79. rocznicę jej urodzin. Zofia Kuratowska zmarła w 1999 roku.

Przyjaciele i politycy wspominali w piątek wicemarszałek Senatu Zofię Kuratowską w 79. rocznicę jej urodzin. Zofia Kuratowska zmarła w 1999 roku.

Przewodnicząca Partii Demokratycznej Brygida Kuźniak wspominając Kuratowską, mówiła, że należy upominać się o wartości, które reprezentowała pani senator. "Nadal te wartości są aktualne" - podkreśliła. Jej zdaniem, gdyby profesor Kuratowska żyła, "pewnie upomniałaby się o in vitro, Kartę Praw Podstawowych, wolne media, ustawę o związkach partnerskich i parytety".

Według posłanki PO Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej Kuratowska w dzisiejszej polityce nie potrafiłaby przyzwyczaić się do jednej rzeczy: "poziomu agresji, wręcz chamstwa w życiu publicznym". "Traktowałaby to jako osobistą obelgę" - uznała posłanka.

Jak podkreśliła, Kuratowska "była bardzo waleczna, umiała się dopominać o swoje idee i poglądy, ale nigdy nie przekraczała granicy dobrego smaku, taktu". "Była ostra, ale zarazem ciepła" - dodała.

"Polityka jest rzeczą absolutnie poważną i powinno się ją traktować poważnie, a nie próbować manipulować opinią publiczną. To by ją w dzisiejszym świecie najbardziej szokowało - poziom publicznej debaty" - mówił z kolei były działacz Unii Demokratycznej Krzysztof Dołowy, nawiązując do - jak to określił - "palikotyzacji" polityki.

Tomasz Nałęcz, mimo że - jak zaznaczył - dobrze nie znał profesor Kuratowskiej - wyrażał podziw i szacunek dla jej poglądów. "Pani profesor była w mniejszości, ludzi, którzy pozostali wierni wolnościowym hasłom Solidarności i próbowali to manifestować w życiu publicznym. Była drogowskazem wolnościowym" - podkreślił Nałęcz.

Zofia Kuratowska urodziła się w 1931 roku w Skolimowie pod Warszawą, zmarła 8 czerwca 1999 roku w Pretorii. Była profesorem nauk medycznych - znanym hematologiem. Córka polskiego matematyka Kazimierza Kuratowskiego.

Zaangażowała się w działania opozycji. Była w Prymasowskim Komitecie Pomocy Uwięzionym i Ich Rodzinom oraz działała przy parafii św. Marcina w Warszawie, gdzie mieściło się duszpasterstwo i centrum pomocy represjonowanym w PRL.

Współtworzyła najpierw Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna (ROAD), później Unię Demokratyczną, w której była liderem Frakcji Społeczno-Liberalnej. Była członkiem UW.

Kuratowska dwukrotnie była wicemarszałkiem Senatu oraz polskim ambasadorem w Republice Południowej Afryki. (PAP)

ab/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)