Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przyjęto uchwałę o przekazaniu gimnazjum w Dąbkach w prywatne ręce

0
Podziel się

Rada Gminy Darłowo (Zachodniopomorskie) zdecydowała w piątek, że od 1
września 2014 r. gimnazjum w Dąbkach nie będzie prowadzone przez gminę, tylko przez stowarzyszenie,
spółkę, fundację lub osobę fizyczną.

bErJyzRx

Rada Gminy Darłowo (Zachodniopomorskie) zdecydowała w piątek, że od 1 września 2014 r. gimnazjum w Dąbkach nie będzie prowadzone przez gminę, tylko przez stowarzyszenie, spółkę, fundację lub osobę fizyczną.

Do przekazania gimnazjum, do którego zgodnie z ustawą o systemie oświaty chodzi mniej niż 70 uczniów (w Dąbkach jest ich 68), potrzeba jest jeszcze pozytywna opinia kuratorium.

Za przyjęciem uchwały głosowało w piątek 10 radnych, czterech było przeciw, jeden się wstrzymał.

bErJyzRz

W uzasadnieniu uchwały wójt Franciszek Kupracz napisał, że nauczyciele "nie pomagają w funkcjonowaniu organizacji szkoły, nie uznają kierownictwa szkoły" "Szkoła nie jest szkołą, lecz miejscem stanowiącym studio medialne rozgrywek politycznych. () Szansą na normalne funkcjonowanie szkoły jest niezbędna zmiana organu prowadzącego szkołę" - podkreślił.

Z przyjętym w piątek przez radę rozwiązaniem nie zgadzają się rodzice i nauczyciele. Zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych w sprawie uchwały.

Gimnazjum w Dąbkach, jako samodzielna placówka ma krótką historię. Powstało 1 września tego roku, po podzieleniu funkcjonującego tam Zespołu Szkół nr 3 na dwie odrębne szkoły: podstawową i gimnazjum.

Podziału dokonano po tym, jak w maju tego roku wojewoda zachodniopomorski uchylił uchwały o likwidacji zespołu szkół, które miało później przejąć Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły "Szansa" w Jeżyczkach.

bErJyzRF

Uchwała o likwidacji zespołu doprowadziła do protestu głodowego, który trwał od 5 do 26 kwietnia na sali obrad rady w Urzędzie Gminy. Głodowało łącznie osiem kobiet, wśród których były matki uczących się w Dąbkach dzieci.

Zdaniem protestujących przekazanie placówki stowarzyszeniu nie gwarantowało ani dotychczasowego poziomu nauczania, ani dalszego istnienia szkoły.

Negocjacje z wójtem nie doprowadziły do porozumienia. Wojewoda uchylił uchwały z powodu błędów proceduralnych popełnionych przez samorząd, który m.in. nie dopełnił ustawowego obowiązku poinformowania o zamiarze likwidacji szkół wszystkich rodziców uczniów.

Likwidację zespołu szkół w Dąbkach negatywnie zaopiniowało Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. Opinia ta nie miała jednak znaczenia dla decyzji radnych. (PAP)

bErJyzRG

sibi/ abe/ ura/

bErJyzSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)