Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyrodnicy oznakowali warmińsko-mazurskie rezerwaty i obszary chronione

0
Podziel się:

5 warmińsko-mazurskich obszarów Natura 2000 oraz 14 rezerwatów przyrody, w
tym półwyspy i wyspy, regionalni przyrodnicy oznakowali specjalnymi tablicami. Oznaczenia mają
przypominać mieszkańcom i turystom o szacunku do przyrody.

5 warmińsko-mazurskich obszarów Natura 2000 oraz 14 rezerwatów przyrody, w tym półwyspy i wyspy, regionalni przyrodnicy oznakowali specjalnymi tablicami. Oznaczenia mają przypominać mieszkańcom i turystom o szacunku do przyrody.

83 tablice informujące o formie ochrony przyrody - to inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody w Olsztynie. Oznaczenia ustawiono przy granicach pięciu obszarów Natura 2000. Chodzi o Ostoję Napiwodzko-Ramucką, Puszczę Napiwodzko-Ramucką, Warmińskie Buczyny, Murawy na Pojezierzu Ełckim i Ostoję Poligon Orzysz.

"W tym roku wytypowaliśmy do oznaczeń trzy obszary Natura 2000, gdzie chronione są cenne siedliska przyrodnicze, oraz dwa obszary, gdzie przedmiotem ochrony jest dzikie ptactwo zagrożone wyginięciem. Staraliśmy się, żeby tablice były ustawione w miejscach widocznych i często uczęszczanych. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę odwiedzających te tereny, na ich szczególne wartości przyrodnicze" - podkreśliła zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Maria Mellin.

Obszary Natura 2000 w województwie warmińsko-mazurskim obejmują około 27 procent jego powierzchni. Jak przypominają przyrodnicy, w granicach tych obszarów nie ma żadnych narzuconych zakazów i ograniczeń, które uniemożliwiałyby ich rekreacyjne użytkowanie. Można się po nich swobodnie poruszać, ale należy pamiętać o poszanowaniu przyrody. Nie wolno niszczyć roślin i grzybów, które mogą być chronione. Nie należy płoszyć napotkanych zwierząt, ani ich dokarmiać.

Podobne tablice ustawiono przy granicach czternastu rezerwatów przyrody. Chodzi o: Borki, Półwysep i 5 wysp na jeziorze Rydzewskim, rezerwaty Sztynort, Piłackie Wzgórza, Cisowy Jar, Torfowisko na Tatarskiej Górze, Mokre, Jezioro Nidzkie, Ptasią Wyspę, Jezioro Długie, Jezioro Drużno, Jezioro Kośno, Małgę i Dęby Napiwodzkie.

Tablice ustawiono w widocznych miejscach, przy drogach dojazdowych do rezerwatów przyrody, parkingach. Przyrodnicy przypominają, że w rezerwacie przyrody można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. "Jeśli takie szlaki nie zostały wyznaczone, obowiązuje zakaz wstępu na jego teren" - dodała Maria Mellin.

W województwie warmińsko-mazurskim jest 110 rezerwatów przyrody. Chronią one torfowiska, faunę, florę, obszary leśne, krajobrazy i obszary wodne. Tylko część z nich została udostępniona turystom, którzy mogą poruszać się pieszo albo rowerem. Ścieżkę dydaktyczną wraz z tablicami informacyjnymi wytyczono między innymi w rezerwacie przyrody "Źródła Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy", ścieżkę edukacyjną udostępniono także w rezerwacie przyrody "Dolina rzeki Wałszy".

Do pozostałych rezerwatów można wejść dopiero po uzyskaniu zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W rezerwacie przyrody nie możemy również biwakować, palić ognisk, wprowadzać psów, pływać, żeglować, używać łodzi motorowych, chyba że takie miejsca wyznaczy regionalny dyrektor ochrony środowiska. (PAP)

ali/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)