Notowania

parlament
14.11.2010 20:24

Przywódca Sinn Fein chce kandydować do parlamentu Irlandii

Gerry Adams, przywódca partii Sinn Fein, wiodący irlandzki nacjonalista w należącej do Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej, zamierza ubiegać się o miejsce w parlamencie Irlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gerry Adams, przywódca partii Sinn Fein, wiodący irlandzki nacjonalista w należącej do Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej, zamierza ubiegać się o miejsce w parlamencie Irlandii.

W niedzielę Adams, który ma także obywatelstwo irlandzkie, poinformował, że będzie zabiegał o nominację swej partii na kandydata w irlandzkich wyborach. Powiedział przy okazji, że chce uczestniczyć "w niezbędnej walce ze złą polityką gospodarczą w obu częściach wyspy" oraz w walce o "zjednoczoną społeczność wszystkich Irlandczyków".

Sinn Fein opowiada się za wyjściem Irlandii Północnej ze Zjednoczonego Królestwa i połączeniem z Irlandią; drogą do osiągnięcia tego celu ma być m.in., jak pisze Reuters, "zwiększanie obecności parlamentarnej tej partii po obu stronach granicy".

Adams zapowiedział, że jeśli wejdzie do parlamentu Irlandii, zrezygnuje z miejsca w parlamencie brytyjskim i w zgromadzeniu Irlandii Północnej. Wybory parlamentarne w Irlandii mają się odbyć w 2012 roku. Obserwatorzy nie wykluczają jednak wyborów przedterminowych wiosną przyszłego roku, jeśli premier Brian Cowen utraci większość w wyniku wyborów uzupełniających, które odbędą się wiosną.

Sinn Fein działa zarówno w Irlandii Północnej, jak i w Irlandii. Określana jest jako polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), które włączyło się w proces pokojowy w Irlandii Płn. Adams jest współtwórcą wielkopiątkowego porozumienia pokojowego w Irlandii Północnej z 1998 roku.(PAP)

az/ kar/

7697099

Tagi: parlament, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz