Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przywódcy Chin i UE wytyczą plan współpracy na następne 10 lat

0
Podziel się:

Podczas 16. szczytu gospodarczego UE-Chiny, który odbędzie się w czwartek w
Pekinie, przywódcy Unii Europejskiej i Chin mają omówić plan wzajemnej współpracy na następną
dekadę. Motywem przewodnim rozmów będzie zrównoważony rozwój i innowacyjność.

Podczas 16. szczytu gospodarczego UE-Chiny, który odbędzie się w czwartek w Pekinie, przywódcy Unii Europejskiej i Chin mają omówić plan wzajemnej współpracy na następną dekadę. Motywem przewodnim rozmów będzie zrównoważony rozwój i innowacyjność.

Czwartkowy szczyt będzie pierwszym takim spotkaniem przywódców UE z nowym rządem ChRL, zaprzysiężonym w marcu br. Rangę wydarzenia podnosi fakt, że w tym roku mija 10 lat od nawiązania Chińsko-Europejskiego Partnerstwa Strategicznego. Szczyt będzie okazją do podsumowania dekady ścisłej współpracy i wytyczenia planów na kolejną dekadę.

Delegacja UE, w skład której wchodzą m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, zostanie podjęta w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie przez premiera Chin Li Keqianga. W środę wieczorem przywódcy Unii spotkają się z prezydentem tego kraju Xi Jinpingiem.

Liderzy przedyskutują najlepsze sposoby radzenia sobie z trudnościami stawianymi przez zmieniający się świat, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zapewnienia zrównoważonego rozwoju. W planie są rozmowy na temat dwustronnych relacji UE-Chiny m.in. w zakresie handlu i inwestycji, dostępności rynków, praw człowieka, innowacji, urbanizacji, dobrych metod rządzenia, praworządności, rolnictwa, energetyki, zmian klimatycznych i ochrony środowiska.

"W tym roku obchodzimy 10-lecie naszego strategicznego partnerstwa z Chinami. Przez ostatnie 10 lat świat się zmienił, a Chiny i Unia Europejska były siłami napędzającymi te zmiany. Czekam na spotkanie z nowymi przywódcami Chin, by przedyskutować nasze wspólne osiągnięcia i wytyczyć plan naszych relacji na następną dekadę" - powiedział przed szczytem Barroso, dodając, że dominującym motywem obrad będzie "zielony rozwój w bezpieczniejszym świecie".

Przywódcy wymienią również opinie na temat sytuacji wewnętrznej obu stron oraz odniosą się do spraw globalnych i regionalnych. Omówią m.in. współpracę w ramach grupy G20 oraz kwestie bezpieczeństwa w obu regionach, z uwzględnieniem kryzysu syryjskiego.

Unia Europejska jest obecnie największym partnerem handlowym Chin, natomiast Chiny są drugim największym partnerem handlowym UE, po Stanach Zjednoczonych. Według danych Rady Europejskiej w 2012 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy obiema stronami przekroczyła 430 mld euro, co oznacza czterokrotny wzrost w ciągu ostatniej dekady. Handel i wzajemne inwestycje na linii UE-Chiny były istotnym źródłem nowych miejsc pracy oraz motorem rozwoju i innowacji w obu regionach - podkreśla zarówno RE jak i chińskie media.

Chociaż UE i Chiny wymieniają codziennie towary i usługi warte ponad miliard euro, przepływ inwestycji pomiędzy stronami jest znacznie niższy od oczekiwań - ocenia Xinhua. Tylko nieco ponad 2 procent bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) Unii Europejskiej jest obecnie ulokowanych w Chinach, w porównaniu z 30 procentami ulokowanymi w USA. Mniej niż 3 procent chińskich BIZ ulokowanych jest w Unii Europejskiej.

Podczas szczytu rozpoczną się negocjacje w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej. Byłaby to pierwsza taka umowa podpisana przez Unię Europejską. Miałaby ona zwiększyć przepływ inwestycji poprzez redukcję barier związanych z inwestowaniem w Chinach, zwiększenie ochrony wzajemnych inwestycji i zapewnienie inwestorom z UE większego dostępu do chińskiego rynku.

Oprócz tego, na szczycie mają zostać podpisane umowy dotyczące rolnictwa, energetyki i ochrony praw własności intelektualnej.

Po zakończonym niedawno 3. plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) chińscy przywódcy zobowiązali się do przyznania siłom rynkowym "decydującej roli" w alokacji zasobów oraz do liberalizacji stóp procentowych i redukcji barier w dostępie do rynku. Zmniejszenie roli państwa w gospodarce było od dawna jedną z kluczowych propozycji stawianych rządowi przez Izbę Handlową UE w Chinach. Decyzje podjęte na plenum są "imponujące i odważne", "przekroczyły oczekiwania Europejskiej Izby" - oceniono w informacji prasowej tej instytucji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)