Notowania

janukowycz
23.01.2012 16:38

Przywódcy UE nie chcą spotykać się z Janukowyczem. Przez Tymoszenko

Przywódcy Unii Europejskiej nie chcą spotykać się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - doniosły ukraińskie media.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Przywódcy Unii Europejskiej nie chcą spotykać się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - doniosły ukraińskie media.

Według portalu _ Liga.net _, który powołuje się na źródła w Komisji Europejskiej, przyczyną jest niezadowolenie wywołane sytuacją na Ukrainie, przede wszystkim zaś sprawą odsiadującej wyrok siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

_ Liga.net _ utrzymuje, że w ciągu ostatniego miesiąca ukraińscy dyplomaci w Brukseli starali się zaaranżować spotkanie prezydenta Janukowycza z unijnymi przywódcami w Davos, jednak to się nie udało.

Unijne źródła dyplomatyczne, z którymi rozmawiała PAP w poniedziałek, twierdzą tymczasem, że ani przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, ani przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso nie planowali wizyty w Davos.

_ - Ukraińska dyplomacja rzeczywiście chciała doprowadzić do rozmów prezydenta Janukowycza z przywódcami UE, ale oni do Davos nie jadą _ - powiedział rozmówca PAP.

Podczas szczytu w Davos prezydent Janukowycz weźmie udział w dorocznym lunchu ukraińskim, organizowanym przez wpływowego biznesmena i rzecznika integracji Ukrainy z UE, Wiktora Pinczuka. Julia Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia w październiku za nadużycia popełnione przy zawieraniu przez jej rząd w 2009 r. umów gazowych z Rosją.

Unia Europejska uznała, że skazanie Tymoszenko było wyrazem wybiórczego stosowania prawa. M.in. z tego powodu na szczycie Ukraina-UE w grudniu nie doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Europejscy partnerzy Ukrainy uważają, że Tymoszenko nie powinna odpowiadać za swe czyny przed sądem, ponieważ jej postępowanie powinni oceniać wyborcy.

O sprawie Julii Tymoszenko czytaj w Money.pl
Mąż Tymoszenko z azylem. Dlaczego chciał? Była premier Ukrainy odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia za podpisanie umów gazowych z Rosją.
Mąż Tymoszenko uzyska azyl w Czechach Julia Tymoszenko obecnie odbywa karę 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r.
Julia Tymoszenko trafiła do kolonii karnej Byłą premier Ukrainy, skazano za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją.
Tagi: janukowycz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz