Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywrócenie kontroli nie zakłóca ruchu na granicy z Niemcami

0
Podziel się

Od północy na wewnętrznych granicach UE w Polsce obowiązuje
kontrola graniczna wprowadzona w związku ze szczytem klimatycznym ONZ, który w poniedziałek
rozpocznie się w Warszawie. Na granicy z Niemcami kontrole nie powodują zakłóceń w ruchu.

bErHLCRN

Od północy na wewnętrznych granicach UE w Polsce obowiązuje kontrola graniczna wprowadzona w związku ze szczytem klimatycznym ONZ, który w poniedziałek rozpocznie się w Warszawie. Na granicy z Niemcami kontrole nie powodują zakłóceń w ruchu.

Dotychczas nie było przypadków odmowy wjazdu do naszego kraju, a ruch na granicy odbywa się płynnie.

Jedynie w Jędrzychowicach (woj. dolnośląskie) zatrzymano Włocha, który był poszukiwany, ale nie miało to związku z konferencją klimatyczną - poinformowała PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon.

bErHLCRP

Zgodnie z zapowiedziami MSW kontrola jest wyrywkowa i sprofilowana. Funkcjonariusze Straży Granicznej wykorzystują tzw. schengenbusy i przenośne czytniki baz danych. Dzięki temu są w stanie szybko ustalić osoby niepożądane w naszym kraju lub ścigane za przestępstwa.

W woj. lubuskim i dolnośląskim punkty kontrolne zostały w piątek zorganizowane m.in. w Świecku, Jędrzychowicach i Olszynie. W dwóch ostatnich ustawiono na autostradach tzw. rękawy, gdzie są kierowane pojazdy wytypowane do kontroli. W Świecku pogranicznicy korzystają z dawnych zabudowań przejścia granicznego.

Jak poinformował PAP rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Andrzej Juźwiak, w woj. zachodniopomorskim w piątek podróżni wjeżdżający do Polski są wyrywkowo kontrolowani m.in. w Kołbaskowie i Lubieszynie.

"Dotychczas skontrolowano tam ponad 40 osób, nie było przypadków odmowy wjazdu czy też cofania z granicy" - powiedział PAP Juźwiak.

bErHLCRV

Głównym celem wprowadzenia okresowej kontroli na granicy wewnętrznej UE jest przeciwdziałanie wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, w tym przypadku podczas szczytu w Warszawie.

"Chodzi tutaj głównie o członków organizacji antyglobalistycznych czy anarchistycznych, a także ludzi powiązanych z różnego rodzaju organizacjami terrorystycznymi. Podczas kontroli sprawdzamy także zawartość bagażów podróżnych, aby uniemożliwić wwóz do kraju przedmiotów niebezpiecznych" - powiedziała PAP Galon.

Dodała, że polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami z innych państw UE w celu wymiany informacji na temat ewentualnego przemieszczania osób z grupy ryzyka.

Kontrole zostały przywrócone na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejściach morskich oraz 18 lotniczych. Będą obowiązywały do 23 listopada br. W ich organizacji służby korzystają z doświadczeń sprzed półtora roku, gdy przywrócono kontrole na czas Euro 2012.

bErHLCRW

Szczyt klimatyczny ONZ będzie się odbywał od 11 do 22 listopada w Warszawie. (PAP)

mmd/ bos/ gma/

bErHLCSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)