Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egipt
13.02.2011 09:52

Przywrócono ruch uliczny na placu Tahrir

Część demonstrantów wciąż jednak pozostaje w centralnym punkcie protestów w Egipcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na kairskim placu Tahrir, centralnym punkcie masowych protestów, które doprowadziły do obalenia rządzącego w Egipcie od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka, przywrócono normalny ruch. Część demonstrantów jednak wciąż pozostaje na placu.

Z ruchu ulicznego na placu wyłączona jest niewielka jego część, na której zebranych jest kilkaset osób. W niedzielę rano garstka ludzi spała na ziemi przykryta kocami lub w namiotach wciąż rozstawionych na placu, chociaż jak zaznacza AFP, ich liczba wyraźnie zmalała. Trwa sprzątanie placu rozpoczęte w sobotę.

Jak pisze Reuters, w niedzielę rano żołnierze ustawieni w szeregu jeden obok drugiego otoczyli protestujących, by przywrócić ruch uliczny. Kilku demonstrantów próbowało się opierać i doszło do przepychanek. Oficerowie negocjowali z protestującymi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t131213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mubarak;zrezygnowal;wladze;ma;przejac;wojsko,123,0,769915.html) Mubarak zrezygnował. Władzę ma przejąć wojsko
Niektórzy świadkowie informowali, że wojsko zabrało z placu przywódców demonstracji. Około 30 osób miało być zabranych w stronę znajdującego się przy placu Muzeum Egipskiego.

_ - Nie ma wrogości między narodem a siłami zbrojnymi. Prosimy nie atakujcie naszych synów. Tak nie zachowuje się wojsko. To pokojowy protest _ - apelował przez głośniki inny uczestnik demonstracji.

Armia, która po ustąpieniu w piątek Mubaraka przejęła władzę, obiecała przekazać ją pokojowo cywilnemu rządowi wybranemu w demokratycznych wyborach. Oświadczyła też, że szanuje żądanie demonstrantów, jednak wezwała ich, by wrócili do domów i normalnego życia.

Mimo ustąpienia Mubaraka, które było głównym żądaniem demonstrujących przez 18 dni ludzi, wielu z nich zapowiedziało, że zamierza zostać na placu dopóki armia nie spełni swoich obietnic. Protestujący chcą m.in. zniesienia obowiązującego od 30 lat stanu wyjątkowego, zwolnienia więźniów politycznych oraz wolnych i sprawiedliwych wyborów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t131337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krotsza;godzina;policyjna;w;egipcie,101,0,770661.html) Krótsza godzina policyjna w Egipcie Obowiązuje ona obecnie od północy do 6 rano. Wojskowe władze Egiptu zapewniły także, że kraj będzie przestrzegał układów międzynarodowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t131542.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;nasze;swieto;urodzilismy;sie;na;nowo,214,0,770518.html) "To nasze święto, urodziliśmy się na nowo" Tysiące Egipcjan wciąż świętuje w Kairze ustąpienie prezydenta Hosniego Mubaraka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;juz;nigdy;nie;bedzie;taki;sam,126,0,770430.html) "Egipt już nigdy nie będzie taki sam" Tak prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama skomentował decyzję Hosni Mubaraka o ustąpieniu ze stanowiska.
Tagi: egipt, kair, tahrir, wojsko, mubarak, demonstracje, sprzątanie, armia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz