Notowania

wiadomości
06.12.2013 21:13

Przyznano doroczne nagrody Polskiej Sekcji IBBY za książki dla dzieci

"Ziuzia" Maliny Prześlugi i "Most nad Missisipi" Ewy Przybylskiej zostały wybrane Książkami Roku Polskiej Sekcji IBBY - ogłoszono w piątek. Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa przypadła Marcie Lipczyńskiej-Gil, naczelnej kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży "Ryms".

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ziuzia" Maliny Prześlugi i "Most nad Missisipi" Ewy Przybylskiej zostały wybrane Książkami Roku Polskiej Sekcji IBBY - ogłoszono w piątek. Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa przypadła Marcie Lipczyńskiej-Gil, naczelnej kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży "Ryms".

Bohaterka książki "Ziuzia" ma jedno oko szare, a drugie zielone, dlatego patrzy na świat troszkę inaczej niż inne dzieci. Ma też wiele zwariowanych pomysłów, które przychodzą jej do głowy wprost z pępka, tak przynajmniej sądzi Ziuzia. W kałużach tropi uciekające robaki, z marchewką podróżuje do Królestwa Grochu z Kapustą, opiekuje się płaczącymi gwiazdami. W wolnych chwilach szuka właściciela dla kotka, wymyśla tacie nowe imię i pomaga starszej siostrze zrobić makijaż.

"Rzeczywistość w dwukolorowych oczach Ziuzi jest zaczarowana i fascynująca. To świat, w którym nawet lampa czy trzepak mają uczucia, świat bliski dzieciom i rodzicom, bezpieczny i dobry, a przecież prawdziwy" - uznali jurorzy z IBBY. "Ziuzia" ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka.

Kuba z "Mostu nad Missisipi" Ewy Przybylskiej to zbuntowany nastolatek, który zaprzyjaźnia się ze starszą panią Teodorą. Babcia, która opiekuje się Kubą, nie może z nim znaleźć wspólnego języka, ale pani Teodora zdaje się go rozumieć i akceptować. Kuba często ją odwiedza. On nazywa ją Lete, a ona mówi na niego Bohun. Przychodzi do niej po kładce - desce przerzuconej przez balkon. Któregoś dnia starsza pani znika, a Kuba będzie musiał stanąć przed kolejnym życiowym wyzwaniem: odnalezieniem i uratowaniem swojej towarzyszki przed złymi ludźmi. Zarówno Kuba, jak i pani Teodora są samotni i czują się inni, jednak potrafią znaleźć w sobie oparcie. "Piękna, niejednoznaczna opowieść o życiu, które czasami bywa niesprawiedliwe, o tym, że nie wolno być obojętnym na cierpienie innych" - podkreślili jurorzy. Książkę opublikowało wydawnictwo Akapit Press.

IBBY przyznało też nagrody dla ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Otrzymali je: Marta Ignerska za opracowanie graficzne książki "Prawdziwa Bajka" z tekstem Mikołaja Łozińskiego (Kultura Gniewu) oraz Joanna Concejo za ilustracje do książki "Książę w cukierni" z tekstem Marka Bieńczyka (Format).

IBBY (International Board on Books for Young People) działa od 1953 roku, obecnie ma oddziały w 53 krajach. Celem konkursu Książka Roku jest promowanie najciekawszych, najlepiej zilustrowanych książek dla dzieci i młodzieży. (PAP)

aszw/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz