Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano doroczne nagrody Związku Kompozytorów Polskich

0
Podziel się:

Muzykolog Sławomira Żerańska-Kominek oraz kompozytorzy i pianiści - Roman
Berger i Cezary Duchnowski zostali laureatami dorocznych nagród Związku Kompozytorów Polskich.
Uroczyste wręczenie wyróżnień nastąpi we wrześniu podczas 55. Festiwalu Warszawska Jesień.

Muzykolog Sławomira Żerańska-Kominek oraz kompozytorzy i pianiści - Roman Berger i Cezary Duchnowski zostali laureatami dorocznych nagród Związku Kompozytorów Polskich. Uroczyste wręczenie wyróżnień nastąpi we wrześniu podczas 55. Festiwalu Warszawska Jesień.

Sławomira Żerańska-Kominek została nagrodzona za "wybitną twórczość naukową poszerzającą zakres badawczy muzykologii". Romana Bergera wyróżniono za "wybitną twórczość kompozytorską i inspirujące prace z dziedziny filozofii i teorii muzyki".

Cezaremu Duchnowskiemu przyznano nagrodę za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki elektronicznej i działalność dydaktyczną".

Nagrody przyznało jury w składzie: Zofia Helman (przewodnicząca), Paweł Gancarczyk, Krzysztof Knittel i Władysław Słowiński.

Sławomira Żerańska-Kominek ukończyła arabistykę i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor nauk humanistycznych. Odbyła staże naukowe i stypendia m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Od 1998 r. pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, European Society for Cognitive Sciences of Music oraz International Council for Traditional Music. Laureatka m.in. nagrody rektora Uniwersytetu Warszawskiego (1979) za zbiór prac "Studia Etnomuzykologiczne" i nagrodę CLIO I stopnia (2000) za "Opowieść o Szalonej Harman i Aszyku zakochanym w księżycu".

Roman Berger studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach teorię i grę na fortepianie. W 1952 r. wskutek represji stalinowskich przeniósł się z rodziną do Bratysławy, gdzie kontynuował naukę w Vysokej Skole Muzickich Umeni. W 1967 r. związał się zawodowo ze Słowacką Telewizją. W latach 1980-91 pracował w Instytucie Historii Sztuki Słowackiej Akademii Nauk. Był także członkiem Komitetu Doradczego ministra kultury. Działał w Związku Kompozytorów Słowackich. Napisał kilkaset tekstów teoretycznych, esejów filozoficznych i innych prac publicystycznych. Za twórczość kompozytorską otrzymał wiele wyróżnień m.in. nagrodę Krytyków Czechosłowackich i Słowackiego Funduszu Muzycznego. W 1999 r. walny zjazd Związku Kompozytorów Polskich nadał mu godność członka honorowego.

Cezary Duchnowski studiował kompozycję w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie jako adiunkt wykłada m.in. realizację muzyki komputerowej. Związany jest też z uczelnianym Studiem Kompozycji Komputerowej. Jego utwór "Monada 3 na głos, fortepian i komputer" zajął I miejsce na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie (2004). W 1997 r. z Marcinem Rupocińskim założył grupę "Morphai". Występuje także w duecie z Agatą Zubel (recitale na głos i komputer). Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej i chętnie współpracuje z muzykami jazzowymi. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał grupę "Phonos ek Mechanes", w ramach której uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej - human-electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami. Tworzy również muzykę do filmów i spektakli. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)