Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przyznano medale "Zasłużony dla Tolerancji"

0
Podziel się

Prymas senior abp Henryk Muszyński, przewodniczący Wydziału Zagranicznego
Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolita Hilarion, prof. Adam Rotfeld z Polskiego Instytutu Spraw
Międzynarodowych - to niektórzy z nagrodzonych w tym roku medalem "Zasłużony dla Tolerancji".

bErJzfOZ

Prymas senior abp Henryk Muszyński, przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolita Hilarion, prof. Adam Rotfeld z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - to niektórzy z nagrodzonych w tym roku medalem "Zasłużony dla Tolerancji".

Wręczenie medali odbyło się w piątek w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Nagrody przyznaje istniejąca od 1993 roku Fundacja Ekumeniczna "Tolerancja".

"Za wkład w poszukiwanie porozumienia między Kościołem katolickim w Polsce a Cerkwią prawosławną w Rosji, jak i porozumienia między narodami" nagrodzony został prymas senior abp Henryk Muszyński. Za te same zasługi został też nagrodzony przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolita Hilarion.

bErJzfPb

Nagrodzeni arcybiskup Muszyński oraz metropolita Hilarion otrzymają medale w sobotę podczas odbywającej się na UKSW konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie" - poinformował przewodniczący kapituły konkursu Józef Pinior.

Podczas piątkowej uroczystości odznaczenia otrzymali: prof. Adam Rotfeld z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "za ustawiczny trud i pracę na rzecz porozumienia Polski i Rosji oraz za pracę na rzecz poszanowania mniejszości narodowych"; redaktor naczelny tygodnika "Przegląd" Jerzy Domański "za aktywną działalność dziennikarską i owocny wysiłek na rzecz wzajemnego szacunku, pojednania i poszanowania ludzi bez względu na światopogląd czy przekonania religijne"; pisarka Ruta Wermuth za książkę "Spotkałam ludzi", w której "świat jest postrzegany jako wzajemne uzupełnianie się relacji międzyludzkich, zwłaszcza między Polakami, Żydami i ludnością ukraińską".

Medalem "Zasłużony dla Tolerancji" uhonorowana została Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań" z Wrocławia "za prezentowanie wzajemnej tolerancji ludzi różnych wyznań, jak i za zdecydowane działania przeciw ksenofobi i brakowi tolerancji w polskim społeczeństwie".

Pośmiertnie został też uhonorowany Kazimierz Morawski "za powołanie do działalności Fundacji Ekumenicznej +Tolerancja+ i wkład w tworzeniu postaw wzajemnego szacunku, pojednania na drodze dialogu ekumenicznego i troski o wzajemne poszanowanie w życiu politycznym i społecznym".

bErJzfPh

Medale "Zasłużony dla Tolerancji" wręczono po raz szesnasty. Są przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności. Wśród nagrodzonych w minionych latach byli m.in. Jerzy Giedroyc, Jacek Kuroń, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Fundacja im. Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Józef Oleksy, Krzysztof Teodor Toeplitz, Andrzej Zoll i Barbara Skarga, była komisarz UE prof. Danuta Huebner, ks. Adam Boniecki, prof. Barbara Engelking, prof. Jerzy Jedlicki. (PAP)

skz/ kno/ itm/ ura/

bErJzfPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)