Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano Nagrodę Dziennikarską Artykułu 54. Konstytucji RP

0
Podziel się:

Krystyna Kuczab-Redlich, Dominika Bychawska-Siniarska i o. Ludwik
Wiśniewski zostali laureatami nowego wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Nagrody
Dziennikarskiej Artykułu 54 Konstytucji RP, która przyznawana jest za obronę wolności słowa.

*Krystyna Kuczab-Redlich, Dominika Bychawska-Siniarska i o. Ludwik Wiśniewski zostali laureatami nowego wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Nagrody Dziennikarskiej Artykułu 54 Konstytucji RP, która przyznawana jest za obronę wolności słowa. *

Artykuł 54 Konstytucji RP brzmi: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane".

Nagroda Dziennikarska Artykułu 54. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ma na celu uczczenie idei wolności w nieskrępowanym wyrażaniu swoich poglądów oraz w pozyskiwaniu i rozpowszechnianiu informacji, jako podstawowej wartości liberalnej demokracji, konstytuującej współczesne społeczeństwo. Została ustanowiona przez Stowarzysze4nie Dziennikarzy Polskich. Jest wyróżnieniem honorowym. Przyznawana jest przez kapitułę złożona z dziennikarzy i publicystów, wśród których są m.in. Stefan Bratkowski, Jacek Żakowski, Jerzy Kisielewski, Cezary Michalski, Jan Ordyński, Paweł Sito.

"Pragniemy poprzez wskazanie osób godnych nagrody - uczcić Dzień Wolności Prasy, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, który przypada 3 maja, Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, który obchodzimy 20 kwietnia dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Reporterzy bez Granic oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja - upamiętniające pierwszą Konstytucję RP, gwarantującą w naszym kraju swobody obywatelskie" - przypomniał podczas środowej uroczystości wręczenia nagród Grzegorz Cydejko, prezes warszawskiego oddziału SDP.

"Jako polityk nie zawsze jestem zadowolony z tego, co piszą dziennikarze, ale wiem, że mają do tego prawo. (...) Nie zdajemy sobie z tego sprawy, co to znaczy być wolnym, co to znaczy mieć wolność wypowiedzi, bo z tymi wartościami jest jak z powietrzem - zauważa się je dopiero wtedy, gdy ich zabraknie" - mówił obecny na środowej uroczystości marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz

"Gratuluję idei nagrody powołanej, aby uczcić idee wolności słowa i oraz podkreślić niezwykle ważną rolę, jaką odgrywają niezależne media w kształtowaniu liberalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Proklamowany przez ONZ Dzień Wolności Prasy przypada 3 maja, nasze święto narodowe, które przypomina ideę polskiego konstytucjonalizmu oraz zdolności Polaków do podejmowania dzieła odnowy Rzeczpospolitej. To połączenie symbolicznych znaczeń ma wielką wymowę. Dla Polskiej wolności równie zasłużyli się ludzie szabli, jak i ludzie pióra. Walka w obronie idei swobodnego wyrażania poglądów stała się nieodłącznym składnikiem naszego narodowego etosu i bez wolnego słowa, które przebiło się przez zakazy cenzury nie byłoby Polski współczesnej. Dzisiaj niezależne media i nieskrępowany dyskurs publiczny mają ogromny wpływ na to, jakie będzie nasze państwo i społeczeństwo" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście skierowanym do organizatorów nagrody.

Jedną z pierwszych laureatek nagrody Dziennikarskiej Artykułu 54. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej została Dominika Bychawska-Siniarska, dyrektor programu "Obserwatorium wolności mediów w Polsce" Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Obserwatorium rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 2008 roku, zajmuje się wspieraniem wolności słowa poprzez m.in. udzielanie pomocy prawnej dziennikarzom, ale też dążenie do zmian w prawie.

Nagrodzono także Krystynę Kurczab-Redlich, wieloletnią korespondentkę polskich mediów w Rosji, autorce filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których przedstawiła przypadki łamania praw człowieka przez wojska rosyjskie. W 2000 wydała książkę pod tytułem "Pandrioszka", a siedem lat później - książkę "Głową o mur Kremla, w której opisała bardzo szczegółowo wydarzenia w Rosji od końca lat 80. Trzeci z laureatów to o. Ludwik Wiśniewski, polski dominikanin, duszpasterz akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)