Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano nagrody w konkursie "Polska bez barier"

0
Podziel się:

Opera Wrocławska, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, biblioteka publiczna
w Koszalinie, hala sportowo-widowiskowa w Gdyni, szpital w Łęcznej, kolejka linowa na Kasprowy
zostały nagrodzone w I edycji konkursu "Polska bez barier".

Opera Wrocławska, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, biblioteka publiczna w Koszalinie, hala sportowo-widowiskowa w Gdyni, szpital w Łęcznej, kolejka linowa na Kasprowy zostały nagrodzone w I edycji konkursu "Polska bez barier".

Konkurs "Polska bez barier 2009" zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Kancelarię Sejmu. Zgłoszono do niego 164 obiekty z całej Polski. Nagrody w konkursie rozdano we wtorek w Sejmie.

"Nie ma lepszej rehabilitacji niż aktywność. Osoby niepełnosprawne mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, a obowiązkiem organów administracji publicznej jest im to umożliwić, m.in. przez budowanie przyjaznej przestrzeni" - mówił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. Podkreślił, że najważniejszymi barierami, które trzeba pokonać, są bariery mentalne.

Podczas wtorkowej uroczystości wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że polski Sejm, jako jeden z nielicznych parlamentów na świecie, jest w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. W czasie zeszłorocznych wakacji przeprowadzono modernizację sejmowej sali plenarnej, dzięki czemu niepełnosprawni posłowie mogą zabierać głos z mównicy, co przedtem nie było możliwe.

"Dlaczego droga do Polski bez barier wiedzie przez Sejm bez barier? Sejm może być dobrym przykładem, że można zmieniać rzeczywistość i pozbawia alibi tych, którzy twierdzą, że się nie da" - przekonywał poseł Sławomir Piechota, przewodniczący Komisji polityki społecznej i rodziny. Zaznaczył, że nawet najlepsze prawo nie działa, jeśli nie ma ludzi, którzy potrafią zrobić z niego dobry użytek.

Grand Prix, a także nagrodę w kategorii Kultura i sztuka zdobyła Opera Wrocławska. Jury doceniło kompleksowe dostosowanie najstarszego w Polsce budynku operowego dla osób niepełnosprawnych, m.in. nowoczesne windy w zabytkowej klatce schodowej, toalety oraz miejsca na widowni.

Nagrodzony w kategorii administracja centralna i samorządowa Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej jest w pełni dostępny dla niepełnosprawnych zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, posiada też specjalne stanowiska do obsługi osób z niepełnosprawnością.

W kategorii edukacja zwyciężyła Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela - obiekt w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, łącznie z salą kinową, mający fonotekę, oferujący dowóz książek do niepełnosprawnych czytelników oraz organizację warsztatów integracyjnych.

Zwycięzcą w kategorii sport i rekreacja została hala sportowo-widowiskowa w Gdyni, która ma na widowni miejsca dla niepełnosprawnych, a w razie potrzeby oferuje dodatkowe miejsca na płycie boiska.

W kategorii transport i przestrzeń publiczna nagrodzono kolejkę na Kasprowy Wierch w Zakopanem w pełni dostępną dla niepełnosprawnych pasażerów, która ma m.in. specjalne unieruchomienia przy wsiadaniu i wysiadaniu, windy hydrauliczne niwelujące różnice poziomów oraz dostosowane toalety.

Nagrodę w kategorii służba zdrowia i rehabilitacja otrzymał Szpital Powiatowy im. Siostry Faustyny Kowalskiej w Łęcznej.

Wyróżniono również miasta najbardziej przyjazne niepełnosprawnym i dostępne pod względem architektonicznym. Najlepsza okazała się Gdynia, nagrodzono również Dąbrowę Górniczą, Koszalin i Zieloną Górę.

"Pierwsza edycja konkursu była dla nas źródłem cennych informacji na temat poziomu dostępności polskich miast oraz stanu dostosowania obiektów i przestrzeni do potrzeb niepełnosprawnych. Z oceny wszystkich zgłoszeń wynika, że najlepiej jest w kategorii kultura i sztuka oraz edukacja. Natomiast najwięcej błędów dotyczy obiektów mieszkalnych oraz szpitali i przychodni" - powiedział prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski, przewodniczący jury.

Jak dodał, zaletami nagrodzonych obiektów były m.in. szerokie ciągi komunikacyjne, dobra komunikacja pozioma i pionowa, drzwi o odpowiedniej szerokości oraz obecność pracowników ze znajomością języka migowego. Pawłowski zaznaczył, że mówiąc o dostosowaniu przestrzeni do potrzeb niepełnosprawnych, trzeba myśleć nie tylko o barierach architektonicznych dla osób na wózkach, ale także o potrzebach osób z innymi rodzajami niepełnosprawności, dlatego potrzebne są dobre, kompleksowe rozwiązania. (PAP)

akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)