Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL chce uporządkować dialog w obszarze rolnictwa

0
Podziel się:

Klub PSL złoży w czwartek w Sejmie projekt ustawy, która miałaby
uporządkować dialog w obszarze rolnictwa. Ludowcy chcą, by wszelkie sprawy sporne w tym obszarze
rozwiązywała specjalna komisja z udziałem organizacji społecznych i gospodarczych oraz
przedstawicieli rządu.

Klub PSL złoży w czwartek w Sejmie projekt ustawy, która miałaby uporządkować dialog w obszarze rolnictwa. Ludowcy chcą, by wszelkie sprawy sporne w tym obszarze rozwiązywała specjalna komisja z udziałem organizacji społecznych i gospodarczych oraz przedstawicieli rządu.

Projekt ustawy "o komisji dialogu i partnerstwa obszarów wiejskich i rolnictwa" opracował Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Na prośbę Związku projekt w Sejmie złoży w czwartek klub PSL.

Jak uzasadniał na czwartkowej konferencji prasowej szef Związku, Władysław Serafin, do tej pory większość spraw spornych w obszarze rolnictwa rozwiązywana była w atmosferze konfliktu, strajków i protestów. Tymczasem - podkreślił - w Unii Europejskiej dominującą formą demokracji, komunikowania się różnych grup społecznych z państwem, rządem jest dialog obywatelski.

"Uznajemy, że społeczeństwo obywatelskie, jakim coraz bardziej się stajemy jako Polska, wymaga również uporządkowania dialogu z rolnikami (...) Platforma dialogu sformułowana w oparciu o zasady partnerskie powinna dawać nam możliwość, aby kluczowe instytucjonalne rozwiązania dla rolników, obszarów wiejskich były przedmiotem szczegółowych uzgodnień i dialogu przy stole, a nie na ulicy, żeby w wyniku aktów prawnych, złych rozwiązań strukturalnych czy systemowych nie dochodziło do niepokojów" - tłumaczył Serafin.

Dlatego też PSL chce, by w Polsce - na wzór Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych - powstała specjalna komisja, która zajęłaby się rozwiązywaniem sporów w obszarze rolnictwa.

"Chodzi o to, żeby do prawa wprowadzić właśnie te rozwiązania, które pozwalają na podpisywanie porozumień, negocjowanie, dochodzenie do jednego, wspólnego stanowiska, tak jak to ma miejsce w Komisji Trójstronnej" - podkreślił wiceszef klubu PSL Stanisław Kalemba.

W komisji miałyby być reprezentowane strony: społeczna, gospodarcza i rządowa. W skład komisji miałoby wejść po 4 przedstawicieli organizacji: społeczno-zawodowych, gospodarczych działających w rolnictwie oraz rządu.

"Liczymy na to, że przyczynimy się w ten sposób do poprawy demokratycznych, spokojnych zasad funkcjonowania państwa" - podkreślił Serafin. W jego opinii powołanie komisji wymusiłoby również na związkach i organizacjach uporządkowanie ich spraw wewnętrznych.

mkr/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)