Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe
04.11.2010 18:59

PSL chwali się kobietami. A ma ich najmniej na listach

Politycy podkreślają obecność kobiet na listach wyborczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

* *Politycy chętnie podkreślają obecność kobiet na listach wyborczych w tegorocznych wyborach samorządowych. Według danych PKW, odsetek kobiet wśród kandydatów głównych partii politycznych kształtuje się - w skali kraju - w okolicach 30 proc.

Według danych ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, komitet wyborczy PSL zarejestrował 25 513 kandydatów w wyborach samorządowych, w tym 27,19 proc. kobiet i 72,81 proc. mężczyzn.

Komitet wyborczy PiS - według danych PKW - zarejestrował 31 868 kandydatów, w tym 30,05 proc. kobiet i 69,95 proc. mężczyzn.

Komitet wyborczy SLD zarejestrował 19 418 kandydatów, w tym 31,28 proc. kobiet i 68,72 proc. mężczyzn. Komitet wyborczy PO zarejestrował 29 192 kandydatów, w tym 31,44 proc. kobiet i 68,56 proc. mężczyzn.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t20729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/olejniczak;czarnym;koniem;wyborow;w;stolicy,235,0,703211.html) Olejniczak "czarnym koniem" wyborów?

O kandydowaniu pań z list wyborczych Stronnictwa mówił na czwartkowej konferencji prasowej szef sztabu wyborczego PSL Eugeniusz Grzeszczak. _ - Na listach mamy wiele kobiet, nie mówimy o parytetach, my je po prostu realizujemy _ - przekonywał.

Sprawa parytetu płci najgorzej wygląda w statystyce dotyczącej kandydatów PSL na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pod szyldem Stronnictwa o te stanowiska będzie walczyć 698 osób, z czego tylko 83 (11,89 proc.) to przedstawicielki płci pięknej.

Najlepiej kwestia ta wygląda wśród ubiegających się o mandaty radnych w miastach na prawach powiatów. Z 1240 kandydatów do 28 takich rad 37 proc. to kobiety.

Poniżej jednej trzeciej kobiet jest na listach PSL do 16 sejmików województw. Stronnictwo zgłosiło tam 1113 kandydatów (23 proc. to kobiety). O mandaty w 225 radach powiatów starać się będzie 7788 kandydatów, w tym 24,7 proc. pań. Nieco lepiej jest w przypadku rad gmin. Ludowcy wystawili tam 14 tys. 677 kandydatów, z czego 28,6 proc. to kobiety.

Wiceszefowa resortu sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, która ubiega się o miejsce w sejmiku województwa mazowieckiego uważa, że PSL to partia, która docenia rolę i zaangażowanie kobiet w polityce. Jak mówiła, na listach do sejmiku Mazowsza w trzech okręgach warszawskich połowa z 32 kandydatów to kobiety. _ - Możemy powiedzieć, że tutaj te parytety w pełni zostały zrealizowane _ - podkreśliła.

Z zestawienia, które przygotowała czwartkowa _ Gazeta Wyborcza _, wynika, że z partii parlamentarnych najgorzej pod względem liczby kobiet na listach wyborczych wypada PSL; na listach PO jest 31,4 proc. kobiet, PiS 30 proc., a PSL 27,5; przoduje SLD z 40 proc. udziałem płci pięknej na swych listach wyborczych.

_ Zobaczymy jak będzie po wyborach, bo nie tylko samo prezentowanie kandydatów, ale realna, skuteczna możliwość zdobycia mandatu jest ważna _ - odpowiadał na to szef Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Wiceszefowa PO, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w czwartek, że od pewnego czasu jest zwolenniczką parytetu w wyborach samorządowych. Dodała, że _ kobietom w partiach jest trudniej przebić się na lepsze miejsca na listach wyborczych _. Jak mówiła, w Warszawie są takie listy, że czasami nawet trzy pierwsze miejsca są zajęte przez kobiety, m.in. w jej okręgu wyborczym w Wawrze.

Odnosząc się do kwestii mniejszej liczby kobiet na listach w wyborach samorządowych, niż to miało miejsce cztery lata temu, Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że gdy chodzi o Platformę Obywatelską, to _ jest więcej _. Dodała, że w przypadku Warszawy, 40 proc. radnych to kobiety.

O parytetach i obecności kobiet na listach PiS mówił też prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że stanowią one 30 proc. kandydujących. _ - Przyjmujemy zasadę pełnego równouprawnienia. (...) Nie będziemy robić na panie łapanek, jak to się zdarza w niektórych krajach, gdzie są parytety _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t113321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partie;nie;powinny;startowac;w;wyborach;samorzadowych,44,0,704556.html) "Partie nie powinny startować w wyborach"

_ - Uważamy, że pewne procesy społeczne powinny przebiegać w sposób naturalny. Z całą pewnością, jeżeli spojrzeć na Polskę w ciągu ostatnich 20 lat, to pod tym względem nastąpił znaczący postęp _ - ocenił szef PiS. Kaczyński wyraził nadzieję, że w przyszłości kobiet na listach jego partii będzie jeszcze więcej niż dotychczas.

Liczną obecnością kobiet na listach wyborczych chwali się SLD. Szef kampanii samorządowej Sojuszu Tomasz Kamiński powiedział na konferencji prasowej, że SLD na swoich listach w tegorocznych wyborach ma najwięcej kobiet ze wszystkich partii, bo blisko 40 proc.

Jak dodał, na listach sejmikowych Sojuszu jest około 32 proc. kobiet, a na pierwszych miejscach około 30 proc. Pełnomocniczka wyborcza SLD Katarzyna Olszewska podkreślała, że np. w Krakowie na listach Sojuszu jest 50 proc. kobiet, a w Warszawie - 45 proc.

Tagi: wybory samorządowe, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz