Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL: państwo musi racjonalizować wydatki budżetowe

0
Podziel się:

Państwo musi racjonalizować wydatki budżetowe m.in. na kosztowne i
bezowocne wojskowe misje - powiedział podczas debaty budżetowej w wtorek w Sejmie poseł PSL Jan
Łopata.

Państwo musi racjonalizować wydatki budżetowe m.in. na kosztowne i bezowocne wojskowe misje - powiedział podczas debaty budżetowej w wtorek w Sejmie poseł PSL Jan Łopata.

"Państwo musi racjonalizować wydatki chociażby na zagraniczne misje wojskowe, bo trudno je nazwać pokojowymi. Misja w Iraku była - czy też jest - najlepszym przykładem tego tak zwanego bezowocnego wydania wielu miliardów złotych bez efektu gospodarczego ani osiągnięcia celu politycznego" - powiedział Łopata.

Poseł mówił także o misji wojskowej w Afganistanie, która - jego zdaniem - jest "jeszcze trudniejsza, jeszcze kosztowniejsza i też bez efektów".

Łopata odniósł się również do ustawowego zamrażania poziomu płac w sferze budżetowej. Jego zdaniem, poprzez zamrożenie płac łatwo jest zmniejszyć wydatki budżetowe, ale z drugiej strony mniej pieniędzy pojawi się na rynku, a ograniczenie zarobków wpłynie demotywująco na pracowników budżetówki.

"W całej budżetówce doprowadza się do niezdrowej konkurencji i niedobrej sytuacji poczucia odrzucenia ludzi pracujących dla dobra państwa" - mówił Łopata.

Według posła PSL, duże emocje wywołuje podatek od towarów i usług. "Trudno nie przyjąć argumentacji, że jest to podatek powszechny i odczuwają go również rodziny o niskich dochodach, a w Polsce tych rodzin jest jeszcze wiele" - mówił.

Łopata przypomniał, że równolegle z pracami nad ustawą budżetową trwały prace nad znowelizowaniem ustawy o finansach publicznych. Zakłada ona m.in. obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa.

Jego zdaniem, cel ten zostanie osiągnięty poprzez wprowadzenie wolnych środków jednostek sektora finansów publicznych w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów. Zauważył, że na koniec 2009 r. około 45 mld zł w sektorze finansów publicznych nie było wykorzystywane na bieżącą działalność jednostek.

Jak podkreślił, wszystkie te działania mają na celu nie dopuścić do przekroczenia ustawowego 55-proc. wskaźnika relacji długu publicznego do PKB.

Łopata mówił także o niektórych poprawkach wprowadzonych do ustawy budżetowej. Pozytywnie ocenił podniesienie wydatków na finansowanie Państwowej Straży Pożarnej i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a także zwiększenie dotacji na podwyżki płac pracowników uczelni publicznych. (PAP)

awy/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)