Notowania

wiadomości
02.03.2013 07:35

PSL rozważa rozszerzenie "Centrum" o polityków UP i ZChN; PJN sceptyczne

PSL rozważa rozszerzenie projektu "Centrum" tworzonego z PJN o środowiska ZChN i Unii Pracy. Pomysł ma być przedstawiony na sobotniej Radzie Naczelnej PSL - dowiedziała się PAP. Prezes PJN Paweł Kowal powiedział PAP, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne".

Podziel się
Dodaj komentarz

PSL rozważa rozszerzenie projektu "Centrum" tworzonego z PJN o środowiska ZChN i Unii Pracy. Pomysł ma być przedstawiony na sobotniej Radzie Naczelnej PSL - dowiedziała się PAP. Prezes PJN Paweł Kowal powiedział PAP, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne".

O koncepcji rozszerzenia "Centrum" o nowe podmioty PAP dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do klubu parlamentarnego PSL. "Jeśli do porozumienia nie dołączą inne podmioty, oprócz PJN, to +Centrum+ się rozpadnie przed końcem roku" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość polityk PSL.

Jak wyjaśnił pomysł polega na zaproszeniu do współpracy znanych polityków związanych z Unią Pracy, czy Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Zaznaczył równocześnie, że nowa koncepcja musi być zaakceptowana przez obradującą w sobotę Radę Naczelną PSL. Dodał, że jej kolejny etap powinien polegać na budowie wspólnej listy w wyborach do europarlamentu w 2014 roku.

"2/3 naszej listy do europarlamentu powinniśmy oddać środowiskom zewnętrznym. Nie mamy nic do stracenia. Zwłaszcza w okręgach, gdzie w poprzednich wyborach europejskich nie uzyskiwaliśmy mandatu" - zaznaczył.

"Chcemy się otworzyć na nowe środowiska. Wśród polityków, których chcielibyśmy zaprosić do współpracy, jest Jerzy Kropiwnicki, który lideruje grupie polityków związanych kiedyś z ZChN" - dodał anonimowo inny prominentny polityk PSL.

Z informacji PAP wynika, że przeciwko pomysłowi rozszerzenia Centrum nie oponował szef PJN Paweł Kowal, który zapowiedział jednak, że będzie walczył o silną pozycję PJN w rozszerzonym o inne środowiska porozumieniu. Sam Kowal, pytany przez PAP o nowy pomysł, powiedział, że dla PJN "kluczowym partnerem jest PSL", choć "Centrum" może zyskać, jeśli dołączą do niego tacy politycy jak Jarosław Gowin, czy Jerzy Kropiwnicki.

Jak podkreślił, z jego doświadczenia wynika, że "sklejanie szerszych środowisk jest trudne". "Sojusz PSL-PJN jest naturalnym kośćcem budowania planu +Centrum+" - wyjaśnił. Dodał, że Centrum jest sformalizowaną koalicją, więc nie będzie ograniczał swobody działania PSL.

Kowal podkreślił też, że sam chciałby się skoncentrować na przyspieszeniu rozmów programowych z PSL. "Powinniśmy sformułować ofertę dla młodzieży. Szczególnie dla młodzieży z mniejszych miast i wsi, która powinna koncentrować się wokół dwóch tematów: praca i mieszkanie".

Z kolei lider Unii Pracy Waldemar Witkowski, pytany przez PAP o pomysł rozszerzenia projektu "Centrum" o UP, przypomniał, że z liderem PSL spotkał się przed miesiącem. Jak zaznaczył obie partie mają podobne poglądy na wiele kwestii gospodarczych, jednak UP różni od PSL i PJN spojrzenie na sprawy światopoglądowe. "Zobaczymy, co w sobotę postanowi PSL" - dodał.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z Jerzym Kropiwnickim.

Prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów, chciałby stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego "Centrum" na wybory europejskie w 2014 roku.

O powołaniu "Centrum" programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów. Szef klubu PSL Jan Bury mówił wtedy, że projekt pod nazwą "Centrum dla Polaków" to efekt dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Pierwsza wspólna debata odbędzie się 17 marca.

Grzegorz Łakomski (PAP)

gł/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz