Notowania

pawlak
20.06.2012 09:46

PSL wybierze prezesa. Kampania ruszyła

Ludowcy intensyfikują przygotowania do jesiennego kongresu, na którym odbędzie się wybór prezesa partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PSL intensyfikuje przygotowania do jesiennego kongresu, na którym odbędzie się wybór prezesa partii. W regionach zakończyły się już zjazdy najniższych szczebli. Jeszcze w czerwcu odbędzie się pierwszy zjazd wojewódzki. Wewnętrzna kampania już trwa.

Do tej pory pewnymi kandydatami w wyborach na szefa Stronnictwa są obecny prezes, wicepremier Waldemar Pawlak, a także poseł Janusz Piechociński. Niewykluczone jednak, że pojawią się inni pretendenci do objęcia fotela prezesa PSL.

Już od kilku miesięcy trwa w partii kampania sprawozdawczo-wyborcza. Do tej pory - jak poinformował PAP rzecznik partii Krzysztof Kosiński - odbyły się już zjazdy na poziomie kół oraz gmin. W ich trakcie wybierane są nowe władze, a także delegaci na zjazdy powiatowe.

Po zjazdach powiatowych, które już się odbywają, odbędą się zjazdy wojewódzkie. W ten sposób w ciągu kilku miesięcy w całej partii wyłonieni zostaną szefowie poszczególnych struktur, a także delegaci na kongres, który będzie ostatnim etapem wybierania władz ugrupowania.

29 czerwca w Warszawie ma się odbyć posiedzenie Rady Naczelnej, na której zostaną przyjęte uchwały dotyczące zwołania kongresu, a także uchwały ws. regulaminu jego obrad. Według informacji PAP ze źródeł w Stronnictwie najbardziej prawdopodobny termin zjazdu krajowego partii to przełom października i listopada.

W najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy zjazd wojewódzki - swoje kierownictwo będą wybierali delegaci z Dolnego Śląska. _ Będzie wybór prezesa, zarządu, wojewódzkiego sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, delegatów na kongres, przedstawicieli do Rady Naczelnej _ - powiedział PAP sekretarz Naczelnego Komitetu wykonawczego Stronnictwa Józef Szczepańczyk.

Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych kierownictwo PSL zawiesiło wojewódzkie władze partii na Dolnym Śląsku. Chodziło o wewnętrzny spór w lokalnym zarządzie ugrupowania.

14 lipca odbędzie się zjazd wojewódzki w Wielkopolsce. Ludowcom zależy na tym, żeby każde ze spotkań na poziomie wojewódzkim było w innym terminie tak, by mogli się na nim pojawić przedstawiciele władz partii.

Jednak pretendenci do objęcia władzy w partii już biorą udział w poszczególnych zjazdach powiatowych. Pawlak był w minioną niedzielę w Gostynie, wybiera się też do Wrocławia. Z kolei Piechociński był w zeszłym tygodniu w Lipsku (mazowieckie) spotykał się też z działaczami na Zamojszczyźnie i w województwie lubelskim.

Poseł zapowiedział, że w tygodniach, w których nie ma posiedzenia Sejmu, dwa dni będzie poświęcał na spotkania z delegatami i liderami organizacji wojewódzkich PSL. Również współpracownicy Pawlaka mówią, że wicepremier będzie chciał uczestniczyć w każdym zjeździe wojewódzkim partii, a także w miarę możliwości w niektórych wojewódzkich.

Jednak wybór delegatów na kongres i nowych władz w regionach to nie jedyne zadanie, jakie do jesieni chcą zrealizować ludowcy. Przy okazji zjazdów w poszczególnych regionach Stronnictwo chce zweryfikować liczbę członków partii.

_ - Jest spora zmiana jeśli chodzi o prezesów w wielu miejscach kraju. Kampania idzie dobrze, wręczamy dużo nowych legitymacji, co pokazuje, że idzie nowe pokolenie i ludzie z nowych środowisk _ - powiedział Piechociński.

Również szef świętokrzyskiego PSL Adam Jarubas podkreśla, że do ugrupowania przystępują nowi ludzie. - _ Ogólny bilans jest nieznacznie na plus, bo trzeba też pamiętać, że wiele koleżanek, kolegów odchodzi z uwagi np. na wiek, ale na to miejsce mamy wielu młodych ludzi _ - powiedział polityk.

Jak podkreślił na jego terenie zjazdy powiatowe zakończą się do końca lipca, natomiast wstępna data zjazdu wojewódzkiego to 7 października. Obecny szef struktur świętokrzyskich zamierza ubiegać się o reelekcję.

Pytany, czy chce też ubiegać się o fotel szefa partii odpowiada: _ skupiam się na szczeblu wojewódzkim, to dziś podstawowa przestrzeń mojej aktywności _.

Honorowy prezes wielkopolskiego PSL Stanisław Kalemba również widzi ożywienie w strukturach Stronnictwa. _ - Nie ma drugiej takiej partii, która by tak funkcjonowała w gminach, powiatach. W Pile przyjmowaliśmy 8 młodych ludzi do organizacji, to samo w innych powiatach _ - powiedział polityk.

Na jesienny kongres krajowy przyjedzie około 700 wyłonionych w poszczególnych regionach delegatów Stronnictwa.

Tagi: pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz