Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL zaprasza Biernackiego na rozmowę o sądach rejonowych

0
Podziel się:

Szef klubu PSL Jan Bury zaprosił Marka Biernackiego, który ma zostać nowym
ministrem sprawiedliwości, na rozmowę na temat zniesienia przez jego poprzednika Jarosława Gowina
79 małych sądów rejonowych. Ludowcy protestowali przeciwko tej decyzji Gowina.

Szef klubu PSL Jan Bury zaprosił Marka Biernackiego, który ma zostać nowym ministrem sprawiedliwości, na rozmowę na temat zniesienia przez jego poprzednika Jarosława Gowina 79 małych sądów rejonowych. Ludowcy protestowali przeciwko tej decyzji Gowina.

Biernacki został zaproszony na posiedzenie klubu parlamentarnego PSL, które odbędzie się 7 maja.

"Od początku uważaliśmy, że była to decyzja błędna, niekorzystna dla obywateli, społeczności lokalnych, jak i naruszająca normy konstytucyjne dotyczące sposoby uregulowania ustroju sądów czy niezawisłości sędziów" - czytamy w liście skierowanym przez Burego do Biernackiego.

"Liczymy, że jedną z pana pierwszych decyzji będzie przywrócenie 79 sądów rejonowych tym bardziej, że w Sejmie posłów czeka trzecie czytanie (głosowanie-PAP) obywatelskiego projektu ustawy regulującego ustrój sądów powszechnych, a tym samym przywracającego zniesione sądy rejonowe" - podkreślił Bury.

Od stycznia - decyzją ministra Jarosława Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. Rozporządzenie ministra w sprawie reorganizacji sądów krytykowała zarówno cała opozycja, jak i koalicyjny PSL.

Sprawą zajął się również Trybunał Konstytucyjny, który orzekł pod koniec marca, że przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, na podstawie którego Gowin wydał rozporządzenie w sprawie sądów, jest zgodny z konstytucją. Skargi w tej sprawie złożyły grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

W odpowiedzi na rozporządzenie resortu sprawiedliwości, przy wsparciu ludowców, powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami. Na początku kwietnia, podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, poparły go wszystkie kluby, oprócz PO.

O dymisji Gowina poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał, że podjął taką decyzję, ponieważ Gowin "koncentruje swą uwagę bardziej na politycznych aspektach swojej aktywności". Szef rządu zaproponował na nowego szefa resortu sprawiedliwości Marka Biernackiego. (PAP)

gł/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)