Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL zaprasza samorządowców do TK na rozprawę dot. reformy sądów

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina
#

# dochodzi wypowiedź ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina #

13.03. Warszawa (PAP) - PSL zaprasza przedstawicieli 79 powiatów, w których z początkiem roku zniesiono sądy rejonowe, na rozpoznanie przez Trybunał Konstytucyjny 21 marca wniosków dot. reorganizacji sądów. Na orzeczenie czekam ze spokojem; wiem, że TK jest niezależny - komentuje Jarosław Gowin.

Rozporządzenie dot. sądów rejonowych podpisał jesienią minister sprawiedliwości.

W piśmie szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego czytamy, że Stronnictwo "konsekwentnie sprzeciwiało się zniesieniu sądów rejonowych przez ministra sprawiedliwości" i dlatego złożyło do TK wniosek zaskarżający decyzję Jarosława Gowina.

"Zostanie on rozpatrzony 21 marca, dlatego też zapraszamy państwa jako samorządowców, którzy w powyższych działaniach zawsze nas wspierali, do udziału w rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym" - napisał Bury.

Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział PAP, że samorządowcy reprezentujący powiaty, w których Gowin zlikwidował sądy rejonowe, są bardzo zainteresowani rozstrzygnięciem Trybunału.

"Chcemy, by obecność przedstawicieli samorządów, w których zostały zlikwidowane sądy, świadczyła o tym, jak wielką stratę poniosły te wspólnoty" - podkreślił.

Odnosząc się do tej inicjatywy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w środę dziennikarzom, że demokracja polega na tym, iż każdy może manifestować swoje przekonania, chociażby poprzez obecność na posiedzeniu TK. "Ja na to orzeczenie czekam ze spokojem, chociaż oczywiście nie wiem, czy wypadnie ono po mojej myśli" - zaznaczył.

Gowin pytany, czy nie boi się, że obecność zainteresowanych samorządowców nie będzie formą nacisku na Trybunał, odpowiedział: "Znając sposób funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, wiem, że to jest instytucja całkowicie nieulegająca żadnym naciskom".

"Pytanie, czemu mają służyć zmiany w państwie, czy interesowi korporacji prawniczych bądź samorządowych, czy interesowi milionów zwykłych obywateli? Ja przeprowadzam zmiany, które służą obywatelom, a nie elitom" - wskazał minister sprawiedliwości.

Z początkiem roku na skutek decyzji ministra Gowina 79 małych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - tłumaczył resort sprawiedliwości - było doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe.

W lipcu zeszłego roku - kiedy resort sprawiedliwości przygotowywał reorganizację - Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o zaskarżeniu do TK przepisu Prawa o ustroju sądów powszechnych, na podstawie którego przeprowadzono reformę. Przepis dotyczy upoważnienia szefa resortu sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Inny wniosek w sprawie tworzenia i znoszenia sądów na mocy rozporządzenia skierowali też do TK w czerwcu 2012 r. posłowie PSL.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć prezes TK Andrzej Rzepliński, a sędzią-sprawozdawcą będzie sędzia TK Marek Kotlinowski. (PAP)

gł/ rgr/ son/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)